
What mass of calcium chloride in grams would be enough to produce 14.35g of AgCl?
[Atomic mass of Ca = 40, Ag = 108]
(A) 5.55g
(B) 8.295g
(C) 16.59g
(D) 11.19g
Answer
233.1k+ views
Hint: To solve this question first we have to write the equation for the production of silver chloride from calcium chloride. After writing the equation we compare the equivalence of calcium chloride and equivalence of silver chloride.
Complete step by step solution:
Calcium chloride reacts with silver to produce silver chloride and calcium. The reaction involved is:
\[CaC{{l}_{2}}+Ag\to AgCl+Ca\]
The balanced chemical reaction will be:
\[CaC{{l}_{2}}+2Ag\to 2AgCl+2Ca\]
Given in the question:
The atomic mass of calcium= 40
The atomic mass of silver= 108
Mass of AgCl to be produced= 14.35 g
The molar mass of calcium chloride:
Atomic Mass of chloride= 33.5
The atomic mass of calcium= 40
$Molar\text{ mass =}$ $atomic\text{ mass of calcium +}2\text{ ( atomic mass of chlorine)}$
The molar mass of calcium chloride = 111g
Similarly, Molar mass of Silver chloride:
Atomic Mass of chloride= 33.5
The atomic mass of silver= 108
$Molar\text{ mass =}$ $atomic\text{ mass of silver + atomic mass of chlorine}$
The molar mass of calcium chloride = 143.5g
From the above equation, we can say that amount of calcium chloride required to produce $2X143.5$g= 111g
Amount of calcium chloride used in the production of 14.35 g of silver chloride will be
=\[\dfrac{(111)(14.35)}{(2)(143.5)}=5.55\]g
The mass of calcium chloride in grams that would be enough to produce 14.35g of AgCl = 5.55g
Hence the correct answer is option (A).
Note: While solving such a question it is important to write a balanced chemical reaction, without balancing the reaction there will always be errors in the answer.
Silver chloride is used in the photographic process as when it is exposed to light a chemical reaction occurs which darks the film to produce an image.
Complete step by step solution:
Calcium chloride reacts with silver to produce silver chloride and calcium. The reaction involved is:
\[CaC{{l}_{2}}+Ag\to AgCl+Ca\]
The balanced chemical reaction will be:
\[CaC{{l}_{2}}+2Ag\to 2AgCl+2Ca\]
Given in the question:
The atomic mass of calcium= 40
The atomic mass of silver= 108
Mass of AgCl to be produced= 14.35 g
The molar mass of calcium chloride:
Atomic Mass of chloride= 33.5
The atomic mass of calcium= 40
$Molar\text{ mass =}$ $atomic\text{ mass of calcium +}2\text{ ( atomic mass of chlorine)}$
The molar mass of calcium chloride = 111g
Similarly, Molar mass of Silver chloride:
Atomic Mass of chloride= 33.5
The atomic mass of silver= 108
$Molar\text{ mass =}$ $atomic\text{ mass of silver + atomic mass of chlorine}$
The molar mass of calcium chloride = 143.5g
From the above equation, we can say that amount of calcium chloride required to produce $2X143.5$g= 111g
Amount of calcium chloride used in the production of 14.35 g of silver chloride will be
=\[\dfrac{(111)(14.35)}{(2)(143.5)}=5.55\]g
The mass of calcium chloride in grams that would be enough to produce 14.35g of AgCl = 5.55g
Hence the correct answer is option (A).
Note: While solving such a question it is important to write a balanced chemical reaction, without balancing the reaction there will always be errors in the answer.
Silver chloride is used in the photographic process as when it is exposed to light a chemical reaction occurs which darks the film to produce an image.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

