
If weight of an object at pole is $196N$ then weight at equator is
Answer
232.8k+ views
Hint: $g = 10m{s^{ - 2}}$, radius of earth is $6400Km$, weight at equator and pole difference so take angular velocity time then eventually you will get the apparent weight by putting the formula.
Formulae used:
$\omega = \dfrac{{2\pi }}{T}$
Where $\omega $ is the angular velocity of
$T$ is the time
$2\prod $ is the constant
$Mg' = mg - m{\omega ^2}R$
Where $m$ is the weight given in question
$mg$ is the gravitational force towards the centre of earth
$\omega $ is the angular velocity of earth
R is the radius of earth
$Mg'$ is the apparent weight
Complete step by step solution:
Earth rotates at its axis at an angular point speed of a revolution per 24 hours
\[m{\omega ^2}R\] is the centrifugal force which drives the object away from the centre
Gravitational force towards the centre of the earth $mg$ that is the force is vertically downward
at $\phi = 90^\circ $ at equator
So coming to the solution,
Weight of an object at pole is $196N$
Gravitational force of earth is $9.8m{s^{ - 2}}$ to solve the solution we can use approx. value that is $g = 10m{s^{ - 2}}$
$w = mg$
\[ \Rightarrow 196 = m \times 10\]
$ \Rightarrow $ $m = 19.6kg$
$19.6Kg$ is the weight at the poles of earth.
While, it revolves around the sun so at the equator we get an
Radius of the earth is \[6400Km = 6400 \times {10^3}\]
Obvious weight$ = mg - m{\omega ^2}R$
$\omega = \dfrac{{2\pi }}{T}$
$T = 24hours = 24 \times 3600\sec $
$ \Rightarrow \dfrac{{2 \times 3.14}}{{24 \times 3600}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{2 \times 3.14}}{{24 \times 3600}}$
Apparent weight$ = 19.6 - 19.6{(\dfrac{{2 \times 3.14}}{{24 \times 3600}})^2} \times 6400 \times {10^3}$
$ = 195.33N$
$195.33N$ is the weight at the equator.
Additional Information:
The equator is more far from the centre of earth as compared to that of the distance of poles. The effective acceleration of gravity at the poles is \[980.665cm{s^{ - 1}}\] while at the equator it is \[3.39cm{s^{ - 1}}\] less due to the centrifugal force.
Note:
While using and changing the SI units need to be careful and while using the sign in the equation. Weight of the equator is less than the pole so you can verify your answer.
Formulae used:
$\omega = \dfrac{{2\pi }}{T}$
Where $\omega $ is the angular velocity of
$T$ is the time
$2\prod $ is the constant
$Mg' = mg - m{\omega ^2}R$
Where $m$ is the weight given in question
$mg$ is the gravitational force towards the centre of earth
$\omega $ is the angular velocity of earth
R is the radius of earth
$Mg'$ is the apparent weight
Complete step by step solution:
Earth rotates at its axis at an angular point speed of a revolution per 24 hours
\[m{\omega ^2}R\] is the centrifugal force which drives the object away from the centre
Gravitational force towards the centre of the earth $mg$ that is the force is vertically downward
at $\phi = 90^\circ $ at equator
So coming to the solution,
Weight of an object at pole is $196N$
Gravitational force of earth is $9.8m{s^{ - 2}}$ to solve the solution we can use approx. value that is $g = 10m{s^{ - 2}}$
$w = mg$
\[ \Rightarrow 196 = m \times 10\]
$ \Rightarrow $ $m = 19.6kg$
$19.6Kg$ is the weight at the poles of earth.
While, it revolves around the sun so at the equator we get an
Radius of the earth is \[6400Km = 6400 \times {10^3}\]
Obvious weight$ = mg - m{\omega ^2}R$
$\omega = \dfrac{{2\pi }}{T}$
$T = 24hours = 24 \times 3600\sec $
$ \Rightarrow \dfrac{{2 \times 3.14}}{{24 \times 3600}}$
$ \Rightarrow \dfrac{{2 \times 3.14}}{{24 \times 3600}}$
Apparent weight$ = 19.6 - 19.6{(\dfrac{{2 \times 3.14}}{{24 \times 3600}})^2} \times 6400 \times {10^3}$
$ = 195.33N$
$195.33N$ is the weight at the equator.
Additional Information:
The equator is more far from the centre of earth as compared to that of the distance of poles. The effective acceleration of gravity at the poles is \[980.665cm{s^{ - 1}}\] while at the equator it is \[3.39cm{s^{ - 1}}\] less due to the centrifugal force.
Note:
While using and changing the SI units need to be careful and while using the sign in the equation. Weight of the equator is less than the pole so you can verify your answer.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Derive an expression for maximum speed of a car on class 11 physics JEE_Main

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 9 Mechanical Properties of Fluids (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 12 Kinetic Theory (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 4 Law of Motion (2025-26)

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

