
What is the force exerted by a photon of intensity ${{1}}{{.4 kW}}{{{m}}^{{{ - 2}}}}$ if it falls on perfect absorber of radius ${{2 m}}$?
$A) {{2}}{{.35 \times 1}}{{{0}}^{{{ - 4}}}}{{ N}} \\
B) {{1}}{{{0}}^{{8}}}{{ N}} \\
C) {{8}}{{.35 \times 1}}{{{0}}^{{4}}}{{ N}} \\
D) {{8}}{{.8 \times 1}}{{{0}}^{{{ - 8}}}}{{ N}}$
Answer
232.8k+ views
Hint: For finding out the force exerted by any particle, recall the formulas that include intensity or radius ( or area ) or both. As there is no such direct relation. Now, try to find out other formulas where force can be easily determined. For sure there will be some indirect relation which on further simplification lands on the required quantity.
Complete step by step solution:
Given: Intensity of photon, ${{I = 1}}{{.4 kW}}{{{m}}^{{{ - 2}}}} = 1.4{{ \times 1}}{{{0}}^{{3}}}{{ W}}{{{m}}^{{{ - 2}}}}$
Radius of photon, ${{r = 2 m}}$
As there is no direct relation of finding out force exerted by the photon with given quantities. So, we need to first calculate the pressure exerted by the photon. Once the value of exerted pressure is known then we will proceed further using formula, ${{force = pressure \times area}}$. Since the value of radius is given in the question, we can easily determine the value of the area of the photon.
Pressure exerted by a photon, ${{P = }}\dfrac{{{{\text{Intensity} (I)}}}}{{{{\text{velocity of light} (c)}}}}$
We know that velocity of light in vacuum, ${{c = 3 \times 1}}{{{0}}^{{8}}}{{ m/s}}$
Substituting the quantities in above formula, we get
$\Rightarrow {{P = }}\dfrac{{{{1}}{{.4 \times 1}}{{{0}}^{{3}}}}}{{{{3 \times 1}}{{{0}}^{{8}}}}}\dfrac{{{N}}}{{{{{m}}^{{2}}}}}$
Now, force exerted by a photon is given by the formula
$\Rightarrow {{F = P \times A}}$
Where ${{P = }}$pressure and ${{A = }}$area
Area, ${{A = 4\pi }}{{{r}}^{{2}}}{{ = 4 \times }}\dfrac{{{{22}}}}{{{7}}}{{ \times }}{{{2}}^{{2}}}{{ }}{{{m}}^{{2}}}$
Now substituting the value of area and pressure in above formula, we get
$\Rightarrow {{F = }}\dfrac{{{{1}}{{.4 \times 1}}{{{0}}^{{3}}}}}{{{{3 \times 1}}{{{0}}^{{8}}}}}{{ \times 4 \times }}\dfrac{{{{22}}}}{{{7}}}{{ \times }}{{{2}}^{{2}}}{{ = 2}}{{.35 \times 1}}{{{0}}^{{{ - 4}}}}{{ N}}$
Therefore, force exerted by a photon is ${{2}}{{.35 \times 1}}{{{0}}^{{{ - 4}}}}{{ N}}$.
Thus, option (A) is the correct choice.
Note: A photon is a massless and stable elementary particle that doesn’t have any charge. Since the photons are a massless quantity so, the photons always moves with the velocity of light in vacuum i.e. ${{3 \times 1}}{{{0}}^{{8}}}{{ m/s}}$. Keep in mind that before substituting the required quantities in formula make sure that all the quantities are in their SI unit.
Complete step by step solution:
Given: Intensity of photon, ${{I = 1}}{{.4 kW}}{{{m}}^{{{ - 2}}}} = 1.4{{ \times 1}}{{{0}}^{{3}}}{{ W}}{{{m}}^{{{ - 2}}}}$
Radius of photon, ${{r = 2 m}}$
As there is no direct relation of finding out force exerted by the photon with given quantities. So, we need to first calculate the pressure exerted by the photon. Once the value of exerted pressure is known then we will proceed further using formula, ${{force = pressure \times area}}$. Since the value of radius is given in the question, we can easily determine the value of the area of the photon.
Pressure exerted by a photon, ${{P = }}\dfrac{{{{\text{Intensity} (I)}}}}{{{{\text{velocity of light} (c)}}}}$
We know that velocity of light in vacuum, ${{c = 3 \times 1}}{{{0}}^{{8}}}{{ m/s}}$
Substituting the quantities in above formula, we get
$\Rightarrow {{P = }}\dfrac{{{{1}}{{.4 \times 1}}{{{0}}^{{3}}}}}{{{{3 \times 1}}{{{0}}^{{8}}}}}\dfrac{{{N}}}{{{{{m}}^{{2}}}}}$
Now, force exerted by a photon is given by the formula
$\Rightarrow {{F = P \times A}}$
Where ${{P = }}$pressure and ${{A = }}$area
Area, ${{A = 4\pi }}{{{r}}^{{2}}}{{ = 4 \times }}\dfrac{{{{22}}}}{{{7}}}{{ \times }}{{{2}}^{{2}}}{{ }}{{{m}}^{{2}}}$
Now substituting the value of area and pressure in above formula, we get
$\Rightarrow {{F = }}\dfrac{{{{1}}{{.4 \times 1}}{{{0}}^{{3}}}}}{{{{3 \times 1}}{{{0}}^{{8}}}}}{{ \times 4 \times }}\dfrac{{{{22}}}}{{{7}}}{{ \times }}{{{2}}^{{2}}}{{ = 2}}{{.35 \times 1}}{{{0}}^{{{ - 4}}}}{{ N}}$
Therefore, force exerted by a photon is ${{2}}{{.35 \times 1}}{{{0}}^{{{ - 4}}}}{{ N}}$.
Thus, option (A) is the correct choice.
Note: A photon is a massless and stable elementary particle that doesn’t have any charge. Since the photons are a massless quantity so, the photons always moves with the velocity of light in vacuum i.e. ${{3 \times 1}}{{{0}}^{{8}}}{{ m/s}}$. Keep in mind that before substituting the required quantities in formula make sure that all the quantities are in their SI unit.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

