
Calculate the entropy change, involved in the conversion of one mole of liquid water at 373 K to vapour at the same temperature (Latent heat of vaporization =2.257 kJ/g).
A. \[{\rm{105}}{\rm{.9J}}{{\rm{K}}^{{\rm{ - 1}}}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{{\rm{ - 1}}}}\;\]
B. \[{\rm{107}}{\rm{.9J}}{{\rm{K}}^{{\rm{ - 1}}}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{{\rm{ - 1}}}}\;\]
C. \[{\rm{108}}{\rm{.9J}}{{\rm{K}}^{{\rm{ - 1}}}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{{\rm{ - 1}}}}\;\]
D. \[{\rm{109}}{\rm{.9J}}{{\rm{K}}^{{\rm{ - 1}}}}{\rm{mo}}{{\rm{l}}^{{\rm{ - 1}}}}\;\]
Answer
232.8k+ views
Hint: Vaporisation is determined as the transformation of states of matter from the liquid state to the vapour state.
The latent heat vaporization (∆Hvap) or the enthalpy of vaporization is the enthalpy required to transform a liquid into a gas.
Formula Used:
\[{\rm{\Delta }}{{\rm{S}}_{{\rm{vap}}}}{\rm{ = }}\frac{{{\rm{\Delta }}{{\rm{H}}_{{\rm{vap}}}}}}{{{{\rm{T}}_{\rm{b}}}}}\]
where
\[{\rm{\Delta }}{{\rm{S}}_{{\rm{vap}}}}\]=entropy change accompanying vapourization process
\[{\rm{\Delta }}{{\rm{H}}_{{\rm{vap}}}}\]=enthalpy of vaporisation
\[{{\rm{T}}_{\rm{b}}}\]=boiling point
Complete Step by Step Solution:
In the given reaction, one mole of liquid water at 373 K is converted into vapour.
This reaction involves the transformation of liquid water into a vapour state.
This process is called vapourisation.
This reaction occurs as follows: -
\[{{\rm{H}}_{\rm{2}}}{\rm{O}}\left( {\rm{l}} \right) \to {{\rm{H}}_{\rm{2}}}{\rm{O}}\left( {\rm{g}} \right)\]
To find the entropy change for this reaction, the enthalpy of vaporization needs to be calculated first.
It is given that heat of vaporization or
\[{{\rm{q}}_{{\rm{vap}}}}\]=2.257 kJ/g = 2257 J/g
Mass of 1 mole of water=18g/mol
So, the enthalpy of vaporisation or
\[{\rm{\Delta }}{{\rm{H}}_{{\rm{vap}}}}\]
=\[{{\rm{q}}_{{\rm{vap}}}}\]×(mass of 1 mole of water)
=2257 J/g(18 g/mol)
=40626 J/mol
So, \[{\rm{\Delta }}{{\rm{H}}_{{\rm{vap}}}}\] is 40626 J/mol
We are given the boiling point,
\[{{\rm{T}}_{\rm{b}}}\]=373K.
So, we have \[{\rm{\Delta }}{{\rm{H}}_{{\rm{vap}}}}\]=enthalpy of vaporisation=40626 J/mol
\[{{\rm{T}}_{\rm{b}}}\]=boiling point=373K
\[{\rm{\Delta }}{{\rm{S}}_{{\rm{vap}}}}{\rm{ = }}\frac{{{\rm{40626Jmo}}{{\rm{l}}^{{\rm{ - 1}}}}}}{{{\rm{373K}}}}\]
\[{\rm{ = 108}}{\rm{.91Jmo}}{{\rm{l}}^{{\rm{ - 1}}}}{{\rm{K}}^{{\rm{ - 1}}}}\]
So, option C is correct.
Note: While attending to the question, units of temperature, the heat of vaporisation, enthalpy of vaporisation, and entropy must be surely mentioned. Unit of entropy the conclusive statement must be mentioned. The heat of vaporisation is given in kJ/mol while the given options are in J/Kmol. So, the conversion of kJ/mol into J/mol is important.
The latent heat vaporization (∆Hvap) or the enthalpy of vaporization is the enthalpy required to transform a liquid into a gas.
Formula Used:
\[{\rm{\Delta }}{{\rm{S}}_{{\rm{vap}}}}{\rm{ = }}\frac{{{\rm{\Delta }}{{\rm{H}}_{{\rm{vap}}}}}}{{{{\rm{T}}_{\rm{b}}}}}\]
where
\[{\rm{\Delta }}{{\rm{S}}_{{\rm{vap}}}}\]=entropy change accompanying vapourization process
\[{\rm{\Delta }}{{\rm{H}}_{{\rm{vap}}}}\]=enthalpy of vaporisation
\[{{\rm{T}}_{\rm{b}}}\]=boiling point
Complete Step by Step Solution:
In the given reaction, one mole of liquid water at 373 K is converted into vapour.
This reaction involves the transformation of liquid water into a vapour state.
This process is called vapourisation.
This reaction occurs as follows: -
\[{{\rm{H}}_{\rm{2}}}{\rm{O}}\left( {\rm{l}} \right) \to {{\rm{H}}_{\rm{2}}}{\rm{O}}\left( {\rm{g}} \right)\]
To find the entropy change for this reaction, the enthalpy of vaporization needs to be calculated first.
It is given that heat of vaporization or
\[{{\rm{q}}_{{\rm{vap}}}}\]=2.257 kJ/g = 2257 J/g
Mass of 1 mole of water=18g/mol
So, the enthalpy of vaporisation or
\[{\rm{\Delta }}{{\rm{H}}_{{\rm{vap}}}}\]
=\[{{\rm{q}}_{{\rm{vap}}}}\]×(mass of 1 mole of water)
=2257 J/g(18 g/mol)
=40626 J/mol
So, \[{\rm{\Delta }}{{\rm{H}}_{{\rm{vap}}}}\] is 40626 J/mol
We are given the boiling point,
\[{{\rm{T}}_{\rm{b}}}\]=373K.
So, we have \[{\rm{\Delta }}{{\rm{H}}_{{\rm{vap}}}}\]=enthalpy of vaporisation=40626 J/mol
\[{{\rm{T}}_{\rm{b}}}\]=boiling point=373K
\[{\rm{\Delta }}{{\rm{S}}_{{\rm{vap}}}}{\rm{ = }}\frac{{{\rm{40626Jmo}}{{\rm{l}}^{{\rm{ - 1}}}}}}{{{\rm{373K}}}}\]
\[{\rm{ = 108}}{\rm{.91Jmo}}{{\rm{l}}^{{\rm{ - 1}}}}{{\rm{K}}^{{\rm{ - 1}}}}\]
So, option C is correct.
Note: While attending to the question, units of temperature, the heat of vaporisation, enthalpy of vaporisation, and entropy must be surely mentioned. Unit of entropy the conclusive statement must be mentioned. The heat of vaporisation is given in kJ/mol while the given options are in J/Kmol. So, the conversion of kJ/mol into J/mol is important.
Recently Updated Pages
Know The Difference Between Fluid And Liquid

Types of Solutions in Chemistry: Explained Simply

Difference Between Crystalline and Amorphous Solid: Table & Examples

Hess Law of Constant Heat Summation: Definition, Formula & Applications

Disproportionation Reaction: Definition, Example & JEE Guide

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

