
An organic compound contains carbon, hydrogen and oxygen. Its elemental analysis gave C = 38.71% and H, 9.67% and 0 = 51.62%. The empirical formula of the compound would be:A. CHOB. $ C{H_4}O $ C. $ C{H_3}O $ D. $ C{H_2}O $
Answer
524.6k+ views
Hint: Empirical formula gives the lowest value of ration of the elements present in a molecule. But from this formula the actual number of the elements present in the molecule cannot be defined. Chemical formula is a way to write a substance using the chemical symbol and number subscripts to mention the number of the atoms into that chemical compound.
Complete step by step solution:
Note: The molecular formula of a compound is with the actual number of the elements present in a compound. To calculate the molecular formula of that particular molecule, the relation between the molecular formula and empirical formula should be known. The relation is , $ {\text{ molecular formula = }}{\left( {{\text{C}}{{\text{H}}_{\text{2}}}{{\text{0}}_{\text{2}}}} \right)_{\text{n}}} $ where $ {\text{n = }}\dfrac{{{\text{Molecular weight}}}}{{{\text{Empirical weight}}}} $.
Complete step by step solution:
To calculate an empirical formula from a given percentage of the constitutional atoms ,there are some steps to follow.
(i) At first the compound is 100 gram in weight . Therefore, this percentage will be masses of those constitutional atoms of the molecule.
(ii) Now change those masses into moles by dividing them with their molar masses.
(iii) After this, calculate the lowest ratio of those constitutional atoms in that molecule. By dividing each number of moles value with the lowest number to get an integer value.
(iv) Write the empirical formula using that ratio of constitutional atoms of the molecule.
Now, given the percentages in the question as follows,
C = 38.71% , H= 9.67% and 0 = 51.62%
Now when the weight of a molecule is 100 grams the masses of carbon, hydrogen, oxygen are, 38.71 grams, H= 9.67 grams and 0 = 51.62 grams.
Now their number of moles are,
$ C{\text{ }} = {\text{ }}\dfrac{{38.71}}{{12}} $
$C = 3.22 $
$H = \dfrac{9.67}{1} $
$H = 9.67$
$O = \dfrac{51.62}{16}$
$O = 3.22 $
Now ,the lowest ratio constitutes atoms of the molecule is
$\text{C:H:O} $
$\Rightarrow 3.22:9.67:3.22 $
$\Rightarrow \dfrac{{3.22}}{{3.22}}:\dfrac{{9.67}}{{3.22}}:\dfrac{{3.22}}{{3.22}} $
$\Rightarrow 1:3:1 $
The empirical formula is, $ C{H_3}O $. So, the correct option is (C).
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

