
An alloy of gold and copper weighs $0.2\,kg$ in air and $0.188\,kg$ in water. The densities of gold and copper are $19.3 \times {10^3}\,kg{m^{ - 3}}$ and $8.93 \times {10^3}\,kg{m^{ - 3}}$ respectively. The amount of gold in block is nearly:
A) $12 \times {10^{ - 3}}\,kg$
B) $17 \times {10^{ - 3}}\,kg$
C) $0.173\,kg$
D) $0.388\,kg$
Answer
233.1k+ views
Hint: In this problem, the alloy’s weight in air and weight in water are given, and the density of the gold and copper also given. By finding the amount of alloy in air and the amount of alloy in water, after finding the amount of alloy in air and water, and by equating the amount of alloy in air and amount of alloy in water, then the amount of gold can be determined.
Useful formula:
Amount of alloy in air is the sum of amount of gold and amount of copper,
${V_1}{\rho _1}g + {V_2}{\rho _2}g$
Where, ${V_1}$ is the volume of the gold, ${\rho _1}$ is the density of the gold, ${V_2}$ is the volume of the copper, ${\rho _2}$ is the density of the copper and $g$ is the acceleration due to gravity.
Amount of alloy in water,
${V_1}\left( {{\rho _1} - \rho } \right)g + {V_2}\left( {{\rho _2} - \rho } \right)g$
Here, the density of water is subtracted with the density of gold and density of copper.
Complete step by step solution:
Given that,
An alloy of gold and copper weighs $0.2\,kg$ in air,
An alloy of gold and copper weighs $0.188\,kg$ in water.
The density of gold, ${\rho _1} = 19.3 \times {10^3}\,kg{m^{ - 3}}$,
The density copper, ${\rho _2} = 8.93 \times {10^3}\,kg{m^{ - 3}}$.
Now,
The amount of alloy in air,
${V_1}{\rho _1}g + {V_2}{\rho _2}g = 0.2\,...................\left( 1 \right)$
On substituting the density values and the acceleration due to gravity in the equation (1), then
${V_1}\left( {19.3 \times {{10}^3} \times 9.81} \right) + {V_2}\left( {8.93 \times {{10}^3} \times 9.81} \right) = 0.2$
By multiplying the terms, then
$189333{V_1} + 87603.3{V_2} = 0.2\,................\left( 2 \right)$
The amount of alloy in water,
${V_1}\left( {{\rho _1} - \rho } \right)g + {V_2}\left( {{\rho _2} - \rho } \right)g = 0.188\,.................\left( 3 \right)$
On substituting the density values and the acceleration due to gravity in the equation (1), then ${V_1}\left( {19.3 \times {{10}^3} - 1000} \right)9.81 + {V_2}\left( {8.93 \times {{10}^3} - 1000} \right)9.81 = 0.188$
By solving the above equation, then
$179523{V_1} + 77793.3{V_2} = 0.188\,................\left( 4 \right)$
On subtracting the equation (2) and equation (4), then the value of ${V_1}$ and ${V_2}$ are,
${V_1} = 9 \times {10^{ - 7}}\,{m^3}$ and ${V_2} = 3 \times {10^{ - 7}}\,{m^3}$
The amount of gold is,
$ \Rightarrow {V_1} \times {\rho _1}$
On substituting the volume and density valuer in the above equation, then
$ \Rightarrow 9 \times {10^{ - 7}} \times 19.3 \times {10^3}$
On multiplying,
The amount of gold is $0.017\,kg$ is also equal to $17 \times {10^{ - 3}}\,kg$
Hence, the option (B) is correct.
Note: In equation (3), the density of the gold and the density of the copper is subtracted by the density of water because the alloy is in water. Then by subtracting the equation (2) and the equation (4), the volume of the gold and copper is determined and the volume is multiplied with the density, the weight of the gold is determined.
Useful formula:
Amount of alloy in air is the sum of amount of gold and amount of copper,
${V_1}{\rho _1}g + {V_2}{\rho _2}g$
Where, ${V_1}$ is the volume of the gold, ${\rho _1}$ is the density of the gold, ${V_2}$ is the volume of the copper, ${\rho _2}$ is the density of the copper and $g$ is the acceleration due to gravity.
Amount of alloy in water,
${V_1}\left( {{\rho _1} - \rho } \right)g + {V_2}\left( {{\rho _2} - \rho } \right)g$
Here, the density of water is subtracted with the density of gold and density of copper.
Complete step by step solution:
Given that,
An alloy of gold and copper weighs $0.2\,kg$ in air,
An alloy of gold and copper weighs $0.188\,kg$ in water.
The density of gold, ${\rho _1} = 19.3 \times {10^3}\,kg{m^{ - 3}}$,
The density copper, ${\rho _2} = 8.93 \times {10^3}\,kg{m^{ - 3}}$.
Now,
The amount of alloy in air,
${V_1}{\rho _1}g + {V_2}{\rho _2}g = 0.2\,...................\left( 1 \right)$
On substituting the density values and the acceleration due to gravity in the equation (1), then
${V_1}\left( {19.3 \times {{10}^3} \times 9.81} \right) + {V_2}\left( {8.93 \times {{10}^3} \times 9.81} \right) = 0.2$
By multiplying the terms, then
$189333{V_1} + 87603.3{V_2} = 0.2\,................\left( 2 \right)$
The amount of alloy in water,
${V_1}\left( {{\rho _1} - \rho } \right)g + {V_2}\left( {{\rho _2} - \rho } \right)g = 0.188\,.................\left( 3 \right)$
On substituting the density values and the acceleration due to gravity in the equation (1), then ${V_1}\left( {19.3 \times {{10}^3} - 1000} \right)9.81 + {V_2}\left( {8.93 \times {{10}^3} - 1000} \right)9.81 = 0.188$
By solving the above equation, then
$179523{V_1} + 77793.3{V_2} = 0.188\,................\left( 4 \right)$
On subtracting the equation (2) and equation (4), then the value of ${V_1}$ and ${V_2}$ are,
${V_1} = 9 \times {10^{ - 7}}\,{m^3}$ and ${V_2} = 3 \times {10^{ - 7}}\,{m^3}$
The amount of gold is,
$ \Rightarrow {V_1} \times {\rho _1}$
On substituting the volume and density valuer in the above equation, then
$ \Rightarrow 9 \times {10^{ - 7}} \times 19.3 \times {10^3}$
On multiplying,
The amount of gold is $0.017\,kg$ is also equal to $17 \times {10^{ - 3}}\,kg$
Hence, the option (B) is correct.
Note: In equation (3), the density of the gold and the density of the copper is subtracted by the density of water because the alloy is in water. Then by subtracting the equation (2) and the equation (4), the volume of the gold and copper is determined and the volume is multiplied with the density, the weight of the gold is determined.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

