
A transformer is used to light a 100W and 110V lamp from 220V mains. If the main current 0.5A, efficiency of transformer is:
A) 10%
B) 50%
C) 60%
D) 90%
Answer
232.8k+ views
Hint: Efficiency of transformer is given by:
$\eta = \dfrac{{output}}{{input}}$
It is the ratio of output power to input power. Generally the efficiency is maximum (with fewer losses) because the transformer is a static device.
Complete step by step solution:
Let’s discuss transformers first:
Transformer is a static device which works on the principle of electromagnetic induction. A single phase transformer has two windings primary and secondary winding .Winding having large number of turns have high voltage and the winding having less number of turns have low voltage, because voltage in a winding is directly proportional to the number of turns it has. An ideal transformer has negligible or no losses.
Now comes to the numerical part:
Transformer is used to light 100W lamps having 110V from 220 V mains.
Therefore, the output power which a transformer can give is 100W
Input power is given as:
Mains voltage given = 220V
Mains current = 0.5A
Input Power =220$ \times $ 0.5=110 VA
Efficiency is calculated as:
$
\Rightarrow \eta = \dfrac{{100}}{{110}} \\
\Rightarrow \eta = .909 \\
\Rightarrow \eta = .909 \times 100 = 90.9\% \\
$ (we have substituted the value of input and output power)
Efficiency of the transformer is 90%.
Option (D) is correct.
Note: Transformer has two types of core named core type and shell type. Transformer core is generally made up of high permeability and low loss material like CRGO silicon steel (cold rolled grain oriented). Shell type transformers are used for low voltage applications while core type transformers are used for high voltage applications.
$\eta = \dfrac{{output}}{{input}}$
It is the ratio of output power to input power. Generally the efficiency is maximum (with fewer losses) because the transformer is a static device.
Complete step by step solution:
Let’s discuss transformers first:
Transformer is a static device which works on the principle of electromagnetic induction. A single phase transformer has two windings primary and secondary winding .Winding having large number of turns have high voltage and the winding having less number of turns have low voltage, because voltage in a winding is directly proportional to the number of turns it has. An ideal transformer has negligible or no losses.
Now comes to the numerical part:
Transformer is used to light 100W lamps having 110V from 220 V mains.
Therefore, the output power which a transformer can give is 100W
Input power is given as:
Mains voltage given = 220V
Mains current = 0.5A
Input Power =220$ \times $ 0.5=110 VA
Efficiency is calculated as:
$
\Rightarrow \eta = \dfrac{{100}}{{110}} \\
\Rightarrow \eta = .909 \\
\Rightarrow \eta = .909 \times 100 = 90.9\% \\
$ (we have substituted the value of input and output power)
Efficiency of the transformer is 90%.
Option (D) is correct.
Note: Transformer has two types of core named core type and shell type. Transformer core is generally made up of high permeability and low loss material like CRGO silicon steel (cold rolled grain oriented). Shell type transformers are used for low voltage applications while core type transformers are used for high voltage applications.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

