
A refrigerator works between ${4^0}C$ and ${30^0}C$. It is required to remove 600 calories of heat every second in order to keep the temperature of refrigerated space constant. The power required is: (Take $1cal = 4.2Joules$)
A) $2.365 W$
B) $23.65 W$
C) $236.5 W$
D) $2365 W$
Answer
232.8k+ views
Hint: We know that the coefficient of performance of the refrigerator is the ratio of heat removed to the work done by the refrigerator. Here work done is equal to energy supplied to refrigeration. coefficient of performance of refrigerator lower working temperature to the size of range of working.
Compete step by step solution:
Given, a refrigerator works between ${4^0}C$ and ${30^0}C$.
Then, ${T_1} = {30^0}C = 303K$ and ${T_2} = {4^0}C = 277K$.
We need to remove 600 calories of heat then, ${Q_2} = 600Cal = 600 \times 4.2 Joules$.
Let work done by the refrigerator is $W$.
We know that coefficient of performance is given by
$\beta = \dfrac{{{Q_2}}}{W} = \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1} - {T_2}}}$
Then $W = {Q_2} \times \dfrac{{{T_1} - {T_2}}}{{{T_2}}}$
Putting values in above equation we get
$W = 600 \times 4.2 \times \dfrac{{303 - 277}}{{277}} = 237.3 Joules$.
We know that 600 calories removed per second, then $W$ is work done per second means it is equal to power.
$Power = W = 236.5 Watt$.
Hence, the correct answer is C.
Note:The net heat energy released by the refrigerator in the surrounding is the sum of heat removed and work done by the refrigerator. Efficiency of the refrigerator increases when the surrounding temperature is lower. Refrigerators stop work above some temperature because surrounding temperature is very high and efficiency becomes very low.
Compete step by step solution:
Given, a refrigerator works between ${4^0}C$ and ${30^0}C$.
Then, ${T_1} = {30^0}C = 303K$ and ${T_2} = {4^0}C = 277K$.
We need to remove 600 calories of heat then, ${Q_2} = 600Cal = 600 \times 4.2 Joules$.
Let work done by the refrigerator is $W$.
We know that coefficient of performance is given by
$\beta = \dfrac{{{Q_2}}}{W} = \dfrac{{{T_2}}}{{{T_1} - {T_2}}}$
Then $W = {Q_2} \times \dfrac{{{T_1} - {T_2}}}{{{T_2}}}$
Putting values in above equation we get
$W = 600 \times 4.2 \times \dfrac{{303 - 277}}{{277}} = 237.3 Joules$.
We know that 600 calories removed per second, then $W$ is work done per second means it is equal to power.
$Power = W = 236.5 Watt$.
Hence, the correct answer is C.
Note:The net heat energy released by the refrigerator in the surrounding is the sum of heat removed and work done by the refrigerator. Efficiency of the refrigerator increases when the surrounding temperature is lower. Refrigerators stop work above some temperature because surrounding temperature is very high and efficiency becomes very low.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

