
A particle of mass $200g$ executes a simple harmonic motion. The restoring force is provided by a spring of spring constant $80N{m^{ - 1}}$. The time period of its motion is
(A) $0.31s$
(B) $0.41s$
(C) $0.62s$
(D) $0.11s$
Answer
232.8k+ views
Hint: Here will use the general relation between time period, mass, and spring constant for a body executing simple harmonic motion to find the exact value of the time period of the given particle executing simple harmonic motion.
Formula used:
For a body that is executing simple harmonic motion, the time period is given by:
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{m}{k}} $
where,
T is the time period of the particle
m is the mass of the particle executing simple harmonic motion
k is the spring constant of the spring
$\pi = 3.14$ a universal constant
Complete answer:
According to the question, we have given that a particle is executing a simple harmonic motion whose mass is given by $m = 200g = 0.2kg$ and the spring constant of the spring is given by $k = 80N{m^1}$
To calculate the time period of the particle executing simple harmonic motion, we can use the general formula as:
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{m}{k}} $
On substituting the values of all the parameters and solving for T in the units of seconds we get
$
T = 2(3.14)\sqrt {\dfrac{{0.2}}{{80}}} \\
T = 6.28 \times 0.05 \\
T = 0.31s \\
$
So, the time period of the particle is $0.31s$
Hence, the correct answer is option (A) $0.31s$
Note: A simple harmonic motion is one where the particle moves from its means position to an extreme position and comes back again and again with the definite and fixed time period for example swinging of a pendulum and generally the simple harmonic motions are represented by sine and cosine functions as they are periodic in nature.
Formula used:
For a body that is executing simple harmonic motion, the time period is given by:
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{m}{k}} $
where,
T is the time period of the particle
m is the mass of the particle executing simple harmonic motion
k is the spring constant of the spring
$\pi = 3.14$ a universal constant
Complete answer:
According to the question, we have given that a particle is executing a simple harmonic motion whose mass is given by $m = 200g = 0.2kg$ and the spring constant of the spring is given by $k = 80N{m^1}$
To calculate the time period of the particle executing simple harmonic motion, we can use the general formula as:
$T = 2\pi \sqrt {\dfrac{m}{k}} $
On substituting the values of all the parameters and solving for T in the units of seconds we get
$
T = 2(3.14)\sqrt {\dfrac{{0.2}}{{80}}} \\
T = 6.28 \times 0.05 \\
T = 0.31s \\
$
So, the time period of the particle is $0.31s$
Hence, the correct answer is option (A) $0.31s$
Note: A simple harmonic motion is one where the particle moves from its means position to an extreme position and comes back again and again with the definite and fixed time period for example swinging of a pendulum and generally the simple harmonic motions are represented by sine and cosine functions as they are periodic in nature.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

