
A particle is oscillating according to the equation $x=7\cos 0.5\pi t$ where t is in seconds. The point moves from the position of equilibrium to maximum displacement in time:
A. 4.0 s
B. 2.0 s
C. 1.0 s
D. 0.5 s
Answer
232.8k+ views
Hint: Given a particle is oscillating. We have to find the time from which the point moves from the position of equilibrium to maximum displacement. As the particle is oscillating, so the motion is simple harmonic motion. We know maximum displacement can be found by using $x=A\cos wt$. By putting the values in the equation and solving it, we get the maximum displacement.
Formula Used:
Formula to find out the maximum displacement is:
$x=A\cos wt$
Where A is the amplitude, T is the time taken and w is the angular velocity.
Complete step by step solution:
A particle is oscillating according to the equation $x=7\cos 0.5\pi t$………………… (1)
As the particle is oscillating, so the motion is SHM.
We have to find the maximum displacement.
So we use the formula $x=A\cos wt$…………………….. (2)
Comparing equation (1) with equation (2), we get
$w=0.5\pi $
Where $w=\dfrac{2\pi }{T}$
So $T=\dfrac{2\pi }{w}$
Where T is the total time taken
$T=\dfrac{2\pi }{0.5\pi }$
$\Rightarrow T=4$ sec
To move from the position of equilibrium to maximum displacement time needed is,
$\dfrac{T}{4}=\dfrac{4}{4}=1 \\ $
$\therefore T=1$ sec
Thus, option C is the correct answer.
Note: In these types of questions, students get confused in using the formula. As in these questions, sin and cos both function but they must know the difference. If at t = 0, at the starting of motion, displacement is zero. That means it is at its normal position then we use a sin graph because $x=A\sin t$ at $t=0,x=0$. If at t = 0 if the displacement is at maximum position then we used cos graph because $x=A\cos t$ at $t=0,x=1$
Formula Used:
Formula to find out the maximum displacement is:
$x=A\cos wt$
Where A is the amplitude, T is the time taken and w is the angular velocity.
Complete step by step solution:
A particle is oscillating according to the equation $x=7\cos 0.5\pi t$………………… (1)
As the particle is oscillating, so the motion is SHM.
We have to find the maximum displacement.
So we use the formula $x=A\cos wt$…………………….. (2)
Comparing equation (1) with equation (2), we get
$w=0.5\pi $
Where $w=\dfrac{2\pi }{T}$
So $T=\dfrac{2\pi }{w}$
Where T is the total time taken
$T=\dfrac{2\pi }{0.5\pi }$
$\Rightarrow T=4$ sec
To move from the position of equilibrium to maximum displacement time needed is,
$\dfrac{T}{4}=\dfrac{4}{4}=1 \\ $
$\therefore T=1$ sec
Thus, option C is the correct answer.
Note: In these types of questions, students get confused in using the formula. As in these questions, sin and cos both function but they must know the difference. If at t = 0, at the starting of motion, displacement is zero. That means it is at its normal position then we use a sin graph because $x=A\sin t$ at $t=0,x=0$. If at t = 0 if the displacement is at maximum position then we used cos graph because $x=A\cos t$ at $t=0,x=1$
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

