
A parallel beam of light of wavelength 4000Å passes through a slit of width 5×10-3m. What will be the angular spread of the central maxima in the diffraction pattern ?
A. 1.6×10-3 rad
B. 1.6×10-4 rad
C. 1.2×10-3 rad
D. 3.2×10-3 rad
E. 3.2×10-4 rad
Answer
233.1k+ views
Hint: As it is well known that central maxima is the brightest central portion of diffraction pattern and it has maximum intensity.It is between the 1st order minima from the centre of the screen on both sides of centre.
Formula used:
Here, formula will be:
nλ = asinθ , where n = nth fringe
λ = wavelength
a = slit width
θ = angular position of any point on the screen, taken from the slit centre
And tanθ = y/D where y = Position of minima
D = Separation between slit and source
Complete Step by Step Answer:
Firstly, we are required to understand that the angle subtended by the beam on the screen will be too small that we can take θ instead of sinθ and θ instead of tanθ.
So,nλ = aθ
Here, n = 1. Therefore, θ = /a
Also, θ = y/D
So, /a = y/D
y = λD/a
Hence, Width of central maximum = 2λD/a
Angular width of central maximum = 2θ = 2λ/a
Here, we are asked to find out angular width.
a = 5×10-3m, λ = 4000Å
So, $2 \times \dfrac{4000\times10^{-10}}{5\times10^{-3}}$ = 1600×10-7 rad = 1.6×10-4 rad
Hence, it is proved that option (B) is the correct option.
Note: It should remain in memory that it will be twice the λ/a because this width is on both sides of the screen due to which it becomes twice of θ. Unit conversion should be in standard form.
Formula used:
Here, formula will be:
nλ = asinθ , where n = nth fringe
λ = wavelength
a = slit width
θ = angular position of any point on the screen, taken from the slit centre
And tanθ = y/D where y = Position of minima
D = Separation between slit and source
Complete Step by Step Answer:
Firstly, we are required to understand that the angle subtended by the beam on the screen will be too small that we can take θ instead of sinθ and θ instead of tanθ.
So,nλ = aθ
Here, n = 1. Therefore, θ = /a
Also, θ = y/D
So, /a = y/D
y = λD/a
Hence, Width of central maximum = 2λD/a
Angular width of central maximum = 2θ = 2λ/a
Here, we are asked to find out angular width.
a = 5×10-3m, λ = 4000Å
So, $2 \times \dfrac{4000\times10^{-10}}{5\times10^{-3}}$ = 1600×10-7 rad = 1.6×10-4 rad
Hence, it is proved that option (B) is the correct option.
Note: It should remain in memory that it will be twice the λ/a because this width is on both sides of the screen due to which it becomes twice of θ. Unit conversion should be in standard form.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Hydrocarbons Class 11 Chemistry Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Chemistry Chapter 5 CBSE Notes - 2025-26

Equilibrium Class 11 Chemistry Chapter 6 CBSE Notes - 2025-26

Organic Chemistry Some Basic Principles And Techniques Class 11 Chemistry Chapter 8 CBSE Notes - 2025-26

NCERT Solutions For Class 11 Chemistry Chapter 7 Redox Reactions (2025-26)

