
A mass of $1Kg$ is suspended by a thread.it is first lifted up with an acceleration of $4.9m{s^{ - 2}}$, and then lowered with an acceleration of $4.9m{s^{ - 2}}$. What is the ratio of tension in the two cases?
A) $3:1$
B) $1:2$
C) $1:3$
D) $2:1$
Answer
232.8k+ views
Hint: An external acceleration and retardation is given to the system. While lifting the ball the external acceleration is opposite to the acceleration due to gravity, so, it is the retardation. When the ball is lowered the acceleration is in the direction of the acceleration due to gravity, so, it is the acceleration. Likewise there is an external force acting along with the force of gravity but in the rising case it is in the opposite direction and in the lowering case it is in the same direction.
Formulae used:
$F = ma$
Where $F$ is the force acting on the body, $m$ is the mass of the body and $a$ is the acceleration acting on the body.
$W = mg$
Where $W$ is the force acting on the body, $m$ is the mass of the body and $g$ is the acceleration due to gravity acting on the body.
Complete step by step answer:
In the question, two cases are given. Let us see the free body diagram in each case.
Case 1

In the above diagram, a mass of $1Kg$ is suspended from a thread. Its weight is acting vertically downwards and the tension is acting in vertically upwards direction. So the net force will be,
$ \Rightarrow T - W = ma$
$ \Rightarrow T - mg = ma$
$ \therefore T = ma + mg = m(a + g)$
Substituting the values of $m = 1Kg$, $a = 4.9m{s^{ - 2}}$ and $g = 9.8m{s^{ - 2}}$
$ \therefore T = 1(4.9 + 9.8) = 14.7N$
Case 2

In the above diagram, a mass of $1Kg$ is suspended from a thread. Its weight is acting vertically downwards and the tension is acting in vertically upwards direction. So the net force will be,
$ \Rightarrow W - T = ma$
$ \Rightarrow mg - T = ma$
$ \therefore T = mg - ma = m(g - a)$
Substituting the values of $m = 1Kg$, $a = 4.9m{s^{ - 2}}$ and $g = 9.8m{s^{ - 2}}$
$ \Rightarrow T = 1(9.8 - 4.9) = 4.9N$
Hence the ratio of the tension is,
$ \therefore \dfrac{{{T_1}}}{{{T_2}}} = \dfrac{{14.7}}{{4.9}} = \dfrac{3}{1}$
So the answer will be option (A) i.e. $3:1$.
Note: If the ball was just tied to the string and the entire system was in rest then the tension in the string will be directly equal to the weight of the ball. But since there was an external acceleration and an external retardation, the ball had some net acceleration in both the cases. Hence, the value of tension was different for both the cases.
Formulae used:
$F = ma$
Where $F$ is the force acting on the body, $m$ is the mass of the body and $a$ is the acceleration acting on the body.
$W = mg$
Where $W$ is the force acting on the body, $m$ is the mass of the body and $g$ is the acceleration due to gravity acting on the body.
Complete step by step answer:
In the question, two cases are given. Let us see the free body diagram in each case.
Case 1

In the above diagram, a mass of $1Kg$ is suspended from a thread. Its weight is acting vertically downwards and the tension is acting in vertically upwards direction. So the net force will be,
$ \Rightarrow T - W = ma$
$ \Rightarrow T - mg = ma$
$ \therefore T = ma + mg = m(a + g)$
Substituting the values of $m = 1Kg$, $a = 4.9m{s^{ - 2}}$ and $g = 9.8m{s^{ - 2}}$
$ \therefore T = 1(4.9 + 9.8) = 14.7N$
Case 2

In the above diagram, a mass of $1Kg$ is suspended from a thread. Its weight is acting vertically downwards and the tension is acting in vertically upwards direction. So the net force will be,
$ \Rightarrow W - T = ma$
$ \Rightarrow mg - T = ma$
$ \therefore T = mg - ma = m(g - a)$
Substituting the values of $m = 1Kg$, $a = 4.9m{s^{ - 2}}$ and $g = 9.8m{s^{ - 2}}$
$ \Rightarrow T = 1(9.8 - 4.9) = 4.9N$
Hence the ratio of the tension is,
$ \therefore \dfrac{{{T_1}}}{{{T_2}}} = \dfrac{{14.7}}{{4.9}} = \dfrac{3}{1}$
So the answer will be option (A) i.e. $3:1$.
Note: If the ball was just tied to the string and the entire system was in rest then the tension in the string will be directly equal to the weight of the ball. But since there was an external acceleration and an external retardation, the ball had some net acceleration in both the cases. Hence, the value of tension was different for both the cases.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Derive an expression for maximum speed of a car on class 11 physics JEE_Main

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 9 Mechanical Properties of Fluids (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 12 Kinetic Theory (2025-26)

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 4 Law of Motion (2025-26)

Class 11 JEE Main Physics Mock Test 2025

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

