A harmonic mode of a closed pipe of length 22 cm resonates when excited by a source frequency of 1875 Hz. Find the harmonic mode that resonates and the number of nodes present in it. (Velocity of sound in air is 330 m/s).
a) first harmonic, 1 node
b) third harmonic, 1 node
c) third harmonic, 2 nodes
d) fifth harmonic, 4 nodes
e) fifth harmonic, 3 nodes
Answer
266.7k+ views
Hint: A harmonic mode is said to resonate with a certain source frequency. This implies that the frequency of that particular harmonic node will be equal to the source frequency. Only odd harmonics will be present in a closed pipe.
Formula Used:
The natural frequencies of a closed pipe are given by, ${\nu _n} = \left( {n + \dfrac{1}{2}} \right)\dfrac{v}{{2l}}$ where $v$ is the velocity of sound in air, $n = 0{\text{, }}1{\text{, }}2{\text{,}}....$ is the number of the harmonics and $l$ is the length of the pipe.
Complete step by step answer:
Step 1: List the parameters that are known from the question.
The length of the closed pipe is $l = 22{\text{cm}}$ .
A particular harmonic resonates with an external source of frequency ${\nu _s} = 1875{\text{Hz}}$ .
The velocity of sound in air is $v = 330{\text{m/s}}$ .
Step 2: Find the harmonic that resonates with the external source.
The natural frequencies of a closed pipe are given by, ${\nu _n} = \left( {n + \dfrac{1}{2}} \right)\dfrac{v}{{2l}}$ -------- (1)
where $v$ is the velocity of sound in air, $n = 0{\text{, }}1{\text{, }}2{\text{,}}....$ is the number of the harmonics and $l$ is the length of the pipe.
The required harmonic can be found by calculating the natural frequency of each harmonic using equation (1).
Substituting for $n = 0$ in equation (1) we get the fundamental mode as ${\nu _0} = \dfrac{v}{{4l}}$ ------- (2)
Now, substitute the values for $v = 330{\text{m/s}}$ and $l = 22{\text{cm}}$ in the above relation.
Then the fundamental frequency is ${\nu _0} = \dfrac{{330}}{{4 \times 22 \times {{10}^{ - 2}}}} = 375{\text{Hz}}$
Now, ${\nu _0} \ne {\nu _s}$ and thus the first harmonic does not resonate with the source.
Substituting for $n = 1$ in equation (1) we get the third harmonic ${\nu _3} = \dfrac{{3v}}{{4l}}$
Now, substitute the values for $v = 330{\text{m/s}}$ and $l = 22{\text{cm}}$ in the above relation.
Then the third harmonic is ${\nu _3} = \dfrac{{3 \times 330}}{{4 \times 22 \times {{10}^{ - 2}}}} = 1125{\text{Hz}}$
Now, ${\nu _3} \ne {\nu _s}$ and thus the third harmonic does not resonate with the source.
Substituting for $n = 2$ in equation (1) we get the fifth harmonic ${\nu _5} = \dfrac{{5v}}{{4l}}$
Now, substitute the values for $v = 330{\text{m/s}}$ and $l = 22{\text{cm}}$ in the above relation.
Then the fifth harmonic is ${\nu _5} = \dfrac{{5 \times 330}}{{4 \times 22 \times {{10}^{ - 2}}}} = 1875{\text{Hz}}$
Now, ${\nu _5} = {\nu _s} = 1875{\text{Hz}}$
Thus the fifth harmonic resonates with the source.
The number of nodes present will be 3(including the one at the end).
Therefore the correct option is e.
Note: Alternate method
The third and fifth harmonics can also be expressed in terms of the first harmonic as $3{\nu _0}$ and $5{\nu _0}$ respectively.
Substituting the value for the fundamental frequency ${\nu _0} = 375{\text{Hz}}$ we get, third harmonic $3{\nu _0} = 3 \times 375 = 1125{\text{Hz}}$ and fifth harmonic $5{\nu _0} = 5 \times 375 = 1875{\text{Hz}}$
Also, when substituting the value for length in equation (1) a unit conversion from cm to m must be done.
Formula Used:
The natural frequencies of a closed pipe are given by, ${\nu _n} = \left( {n + \dfrac{1}{2}} \right)\dfrac{v}{{2l}}$ where $v$ is the velocity of sound in air, $n = 0{\text{, }}1{\text{, }}2{\text{,}}....$ is the number of the harmonics and $l$ is the length of the pipe.
Complete step by step answer:
Step 1: List the parameters that are known from the question.
The length of the closed pipe is $l = 22{\text{cm}}$ .
A particular harmonic resonates with an external source of frequency ${\nu _s} = 1875{\text{Hz}}$ .
The velocity of sound in air is $v = 330{\text{m/s}}$ .
Step 2: Find the harmonic that resonates with the external source.
The natural frequencies of a closed pipe are given by, ${\nu _n} = \left( {n + \dfrac{1}{2}} \right)\dfrac{v}{{2l}}$ -------- (1)
where $v$ is the velocity of sound in air, $n = 0{\text{, }}1{\text{, }}2{\text{,}}....$ is the number of the harmonics and $l$ is the length of the pipe.
The required harmonic can be found by calculating the natural frequency of each harmonic using equation (1).
Substituting for $n = 0$ in equation (1) we get the fundamental mode as ${\nu _0} = \dfrac{v}{{4l}}$ ------- (2)
Now, substitute the values for $v = 330{\text{m/s}}$ and $l = 22{\text{cm}}$ in the above relation.
Then the fundamental frequency is ${\nu _0} = \dfrac{{330}}{{4 \times 22 \times {{10}^{ - 2}}}} = 375{\text{Hz}}$
Now, ${\nu _0} \ne {\nu _s}$ and thus the first harmonic does not resonate with the source.
Substituting for $n = 1$ in equation (1) we get the third harmonic ${\nu _3} = \dfrac{{3v}}{{4l}}$
Now, substitute the values for $v = 330{\text{m/s}}$ and $l = 22{\text{cm}}$ in the above relation.
Then the third harmonic is ${\nu _3} = \dfrac{{3 \times 330}}{{4 \times 22 \times {{10}^{ - 2}}}} = 1125{\text{Hz}}$
Now, ${\nu _3} \ne {\nu _s}$ and thus the third harmonic does not resonate with the source.
Substituting for $n = 2$ in equation (1) we get the fifth harmonic ${\nu _5} = \dfrac{{5v}}{{4l}}$
Now, substitute the values for $v = 330{\text{m/s}}$ and $l = 22{\text{cm}}$ in the above relation.
Then the fifth harmonic is ${\nu _5} = \dfrac{{5 \times 330}}{{4 \times 22 \times {{10}^{ - 2}}}} = 1875{\text{Hz}}$
Now, ${\nu _5} = {\nu _s} = 1875{\text{Hz}}$
Thus the fifth harmonic resonates with the source.
The number of nodes present will be 3(including the one at the end).
Therefore the correct option is e.
Note: Alternate method
The third and fifth harmonics can also be expressed in terms of the first harmonic as $3{\nu _0}$ and $5{\nu _0}$ respectively.
Substituting the value for the fundamental frequency ${\nu _0} = 375{\text{Hz}}$ we get, third harmonic $3{\nu _0} = 3 \times 375 = 1125{\text{Hz}}$ and fifth harmonic $5{\nu _0} = 5 \times 375 = 1875{\text{Hz}}$
Also, when substituting the value for length in equation (1) a unit conversion from cm to m must be done.
Recently Updated Pages
States of Matter Chapter For JEE Main Chemistry

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Mass vs Weight: Key Differences Explained for Students

[Awaiting the three content sources: Ask AI Response, Competitor 1 Content, and Competitor 2 Content. Please provide those to continue with the analysis and optimization.]

Sign up for JEE Main 2026 Live Classes - Vedantu

JEE Main 2026 Helpline Numbers - Center Contact, Phone Number, Address

Trending doubts
JEE Main 2026: Exam Dates, Session 2 Updates, City Slip, Admit Card & Latest News

JEE Main Participating Colleges 2026 - A Complete List of Top Colleges

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Atomic Structure for Beginners

Other Pages
JEE Advanced 2026 Notification Out with Exam Date, Registration (Extended), Syllabus and More

JEE Advanced Percentile vs Marks 2026: JEE Main Cutoff, AIR & IIT Admission Guide

CBSE Notes Class 11 Physics Chapter 1 - Units And Measurements - 2025-26

JEE Advanced 2026 Marks vs Rank: Estimate IIT Rank from Your Score

NCERT Solutions For Class 11 Physics Chapter 1 Units And Measurements - 2025-26

Important Questions For Class 11 Physics Chapter 1 Units and Measurement - 2025-26

