
A gas absorbs 200 J of heat and expands against the external pressure of 1.5 atm from a volume of 0.5 litres to 1.0 litre. Calculate the change in internal energy.
A. 124 J
B. 224 J
C. 114 J
D. 154 J
Answer
232.8k+ views
Hint: In a closed system, the Internal energy (U) is defined as the total energy of that system. In other words, the internal energy is the sum of the potential energy of the system and the kinetic energy of the system. The change in internal energy is represented by (\[\Delta U\]). By using the relation between internal energy, heat and work done we can determine the value of internal energy.
Formula used Work done is given as:
\[W = {P_{ext}}({V_2} - {V_1})\]
Where \[{P_{ext}}\]is the external pressure
\[{V_1}\]is initial volume
\[{V_2}\]is final volume
In a closed system, the internal energy (U) is given as:
\[\Delta U = Q - W\]
Where U is the change in internal energy of a system during a process
Q is the heat supplied
W is the mechanical work done
Complete step-by-step answer: Given Heat supplied Q=200 J
External pressure, \[{P_{ext}}\]=1.5 atm
Initial volume, \[{V_1} = 0.5L\]
Final volume, \[{V_1} = 1.0L\]
Work done, \[W = {P_{ext}}({V_2} - {V_1})\]
\[ = 1.5(1.0 - 0.5)\]
\[ = 0.75Latm\]
\[ = 0.75 \times 101.33Joule\]
\[W = 75.99Joule\]
As we know that \[\Delta U = Q - W\]
\[\Delta U = 200 J - 75.99 J = 124.0 J\]
Therefore, the change in internal energy is 124 J
Hence option A is the correct answer
Note: The internal energy represented as U is defined as the heat of the system. When the surrounding heat increases then the heat of the system decreases due to heat not being created nor destroyed. Hence heat is taken away from the system and makes it negative.
Formula used Work done is given as:
\[W = {P_{ext}}({V_2} - {V_1})\]
Where \[{P_{ext}}\]is the external pressure
\[{V_1}\]is initial volume
\[{V_2}\]is final volume
In a closed system, the internal energy (U) is given as:
\[\Delta U = Q - W\]
Where U is the change in internal energy of a system during a process
Q is the heat supplied
W is the mechanical work done
Complete step-by-step answer: Given Heat supplied Q=200 J
External pressure, \[{P_{ext}}\]=1.5 atm
Initial volume, \[{V_1} = 0.5L\]
Final volume, \[{V_1} = 1.0L\]
Work done, \[W = {P_{ext}}({V_2} - {V_1})\]
\[ = 1.5(1.0 - 0.5)\]
\[ = 0.75Latm\]
\[ = 0.75 \times 101.33Joule\]
\[W = 75.99Joule\]
As we know that \[\Delta U = Q - W\]
\[\Delta U = 200 J - 75.99 J = 124.0 J\]
Therefore, the change in internal energy is 124 J
Hence option A is the correct answer
Note: The internal energy represented as U is defined as the heat of the system. When the surrounding heat increases then the heat of the system decreases due to heat not being created nor destroyed. Hence heat is taken away from the system and makes it negative.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

