
A cubical vessel of height $1m$ is full of water. Work done by gravity in taking water out of the vessel will be :
1)$5000J$
2)$10000J$
3)$5J$
4)$10J$
Answer
233.1k+ views
Hint As we have to find the work done by the gravitational force, To calculate the work done by the gravitational force, we will adopt a simplifying approach and will assume that air resistance is negligible.
Complete step by step solution
Correct answer is $5000J$
As given
The height of the cubical vessel:
$h = 1m$
Here $h$ is the height of the vessel (total height)
Center of mass (COM) of the vessel is located at $\dfrac{h}{2}$
So, we can write
$h' = \dfrac{h}{2} = \dfrac{1}{2}m$
Also, the volume of the vessel (water) would be
${h^3} = {1^3} = 1{m^3}$
And mass of the water would be
$m = \rho V$
So we get
$m = 1000 \times 1 = 1000kg$
Because density of the water is $1000kg/{m^3}$
Now as we have to find the work done by the gravitational force
So work done for pumping out water is equal to the negative of change in its potential energy.
Hence,
$W = - \Delta P.E$
Where W is the work done which is equal to change in potential energy
Therefore,
$W = - (P.{E_f} - P.{E_i})$
$P.{E_f}$ is the final potential energy and
$P.{E_i}$ is the initial potential energy
After taking water out the final potential energy $P.{E_f}$ would be 0
And initial potential energy $P.{E_i}$ would be the initial potential energy which would be equal to $mgh'$
So, we get
$W = - (0 - mgh')$
$W = mgh'$
On putting values we get
$W = 1000 \times 10 \times \dfrac{1}{2} = 5000J$
Note Remember while measuring the energy the height should always be measured from the center of mass (COM) and moreover always use units carefully as in this case the value of the density of water must be put carefully.
Complete step by step solution
Correct answer is $5000J$
As given
The height of the cubical vessel:
$h = 1m$
Here $h$ is the height of the vessel (total height)
Center of mass (COM) of the vessel is located at $\dfrac{h}{2}$
So, we can write
$h' = \dfrac{h}{2} = \dfrac{1}{2}m$
Also, the volume of the vessel (water) would be
${h^3} = {1^3} = 1{m^3}$
And mass of the water would be
$m = \rho V$
So we get
$m = 1000 \times 1 = 1000kg$
Because density of the water is $1000kg/{m^3}$
Now as we have to find the work done by the gravitational force
So work done for pumping out water is equal to the negative of change in its potential energy.
Hence,
$W = - \Delta P.E$
Where W is the work done which is equal to change in potential energy
Therefore,
$W = - (P.{E_f} - P.{E_i})$
$P.{E_f}$ is the final potential energy and
$P.{E_i}$ is the initial potential energy
After taking water out the final potential energy $P.{E_f}$ would be 0
And initial potential energy $P.{E_i}$ would be the initial potential energy which would be equal to $mgh'$
So, we get
$W = - (0 - mgh')$
$W = mgh'$
On putting values we get
$W = 1000 \times 10 \times \dfrac{1}{2} = 5000J$
Note Remember while measuring the energy the height should always be measured from the center of mass (COM) and moreover always use units carefully as in this case the value of the density of water must be put carefully.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

