
A copper wire of diameter $1.6mm$ carries a current $i$. The maximum magnetic field due to this wire is $5 \times {10^{ - 3}}T$. The value of $i$ is
(A) $40A$
(B) $5A$
(C) $20A$
(D) $2A$
Answer
232.8k+ views
Hint In the question, we have a copper wire through which a current is flowing. The diameter of the wire is given so that we can find the radius of the wire. There will be a magnetic field generated due to the moving current in the wire. The maximum magnetic field is also given. We have to find the current through the conductor.
Formula used
$B = \dfrac{{{\mu _0}i}}{{2\pi r}}$
Where $B$ stands for the magnetic field due to the current through the wire, $i$ stands for the current flowing through the conductor, $r$ stands for the radius of the wire, ${\mu _0}$ is a constant called the permeability of free space.
Complete step by step answer:
According to Biot-Savart’s law,
The magnetic field due to an infinitely long current carrying conductor can be written as,
$B = \dfrac{{{\mu _0}i}}{{2\pi r}}$
From this, we get
$i = \dfrac{{2\pi rB}}{{{\mu _0}}}$
The maximum magnetic field is given as,
$B = 5 \times {10^{ - 3}}T$
The diameter of the wire is given by,
$d = 1.6mm$
From this, we can find the radius as,
$r = \dfrac{d}{2} = \dfrac{{1.6}}{2} = 0.8mm$
This will become,
$r = 0.8 \times {10^{ - 3}}m$
The permeability of free space can be written as,${\mu _0} = 4\pi \times {10^{ - 7}}$
Substituting, $B = 5 \times {10^{ - 3}}T$, $r = 0.8 \times {10^{ - 3}}m$ and ${\mu _0} = 4\pi \times {10^{ - 7}}$ in the equation $i = \dfrac{{2\pi rB}}{{{\mu _0}}}$
We get,
$i = \dfrac{{2\pi \times \left( {0.8 \times {{10}^{ - 3}}} \right) \times \left( {5 \times {{10}^{ - 3}}} \right)}}{{4\pi \times {{10}^{ - 7}}}} = 20A$
$\therefore i = 20A$
The answer is: Option (C): $20A$
Additional Information
The magnetic field and electric field are similar in many ways. Both the magnetic field and electric field have a long-range. They both are inversely proportional to the square of the distance of the point from the source. Both fields apply the principle of superposition.
Note
The magnetic field is inversely proportional to the distance between the conductor and the point that we consider. This means that as the distance increases the magnetic field decreases. Hence we get that the magnetic field will be the maximum on the surface of the conductor. The value of permeability of free space should be noted.
Formula used
$B = \dfrac{{{\mu _0}i}}{{2\pi r}}$
Where $B$ stands for the magnetic field due to the current through the wire, $i$ stands for the current flowing through the conductor, $r$ stands for the radius of the wire, ${\mu _0}$ is a constant called the permeability of free space.
Complete step by step answer:
According to Biot-Savart’s law,
The magnetic field due to an infinitely long current carrying conductor can be written as,
$B = \dfrac{{{\mu _0}i}}{{2\pi r}}$
From this, we get
$i = \dfrac{{2\pi rB}}{{{\mu _0}}}$
The maximum magnetic field is given as,
$B = 5 \times {10^{ - 3}}T$
The diameter of the wire is given by,
$d = 1.6mm$
From this, we can find the radius as,
$r = \dfrac{d}{2} = \dfrac{{1.6}}{2} = 0.8mm$
This will become,
$r = 0.8 \times {10^{ - 3}}m$
The permeability of free space can be written as,${\mu _0} = 4\pi \times {10^{ - 7}}$
Substituting, $B = 5 \times {10^{ - 3}}T$, $r = 0.8 \times {10^{ - 3}}m$ and ${\mu _0} = 4\pi \times {10^{ - 7}}$ in the equation $i = \dfrac{{2\pi rB}}{{{\mu _0}}}$
We get,
$i = \dfrac{{2\pi \times \left( {0.8 \times {{10}^{ - 3}}} \right) \times \left( {5 \times {{10}^{ - 3}}} \right)}}{{4\pi \times {{10}^{ - 7}}}} = 20A$
$\therefore i = 20A$
The answer is: Option (C): $20A$
Additional Information
The magnetic field and electric field are similar in many ways. Both the magnetic field and electric field have a long-range. They both are inversely proportional to the square of the distance of the point from the source. Both fields apply the principle of superposition.
Note
The magnetic field is inversely proportional to the distance between the conductor and the point that we consider. This means that as the distance increases the magnetic field decreases. Hence we get that the magnetic field will be the maximum on the surface of the conductor. The value of permeability of free space should be noted.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Dual Nature of Radiation and Matter Class 12 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Understanding the Electric Field of a Uniformly Charged Ring

JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

Derivation of Equation of Trajectory Explained for Students

Understanding Electromagnetic Waves and Their Importance

