
A child weighing 25 kg slides down a rope hanging from a branch of a tall tree. If the force of friction acting against him is 200N, the acceleration of child is ( \[g = 10m/{s^2}\] ):
(A) \[22.5m/{s^2}\]
(B) \[8m/{s^2}\]
(C) \[5m/{s^2}\]
(D) \[2m/{s^2}\]
Answer
232.8k+ views
Hint: As we know that the direction of frictional force is opposite of the direction of motion. Now make a FBD(free body diagram) of the given situation in which the child is sliding down the rope. And then calculate the net force (add forces like vector) acting on the child and then divide it with the mass of the child you will get the answer.
Complete step-by-step answer:
As we all know the basic formula of force:
\[F = ma\]
Where:
\[F\] is the force on body
\[a\] is the acceleration of body
\[m\] is the mass of the body
Now see the free body diagram and observe the direction of force.
As force due to its weight that is \[mg\] which is in downward direction and
Frictional force is in upward direction.
\[{F_{net}} = {F_{weight}} - {F_{friction}}\]
\[{F_{weight}} = mg = 25 \times 10 = 250N\]
\[{F_{net}} = 250 - 200\]
\[{F_{net}} = 50\]
\[a = \dfrac{F}{m}\]
\[a = \dfrac{{50}}{{25}} = 2m/{s^2}\]
Hence option D is correct.
Note: For such whenever there are multiple forces acting in different directions, for ease of calculation of the question make a free body diagram of the given situation and then calculate what is asked. While making a FBD of the figure do take directions of friction correctly. When the body is moving, friction acts in the opposite direction.
Complete step-by-step answer:
As we all know the basic formula of force:
\[F = ma\]
Where:
\[F\] is the force on body
\[a\] is the acceleration of body
\[m\] is the mass of the body
Now see the free body diagram and observe the direction of force.
As force due to its weight that is \[mg\] which is in downward direction and
Frictional force is in upward direction.
\[{F_{net}} = {F_{weight}} - {F_{friction}}\]
\[{F_{weight}} = mg = 25 \times 10 = 250N\]
\[{F_{net}} = 250 - 200\]
\[{F_{net}} = 50\]
\[a = \dfrac{F}{m}\]
\[a = \dfrac{{50}}{{25}} = 2m/{s^2}\]
Hence option D is correct.
Note: For such whenever there are multiple forces acting in different directions, for ease of calculation of the question make a free body diagram of the given situation and then calculate what is asked. While making a FBD of the figure do take directions of friction correctly. When the body is moving, friction acts in the opposite direction.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

