
A beam of light of wavelength 400nm and power 1.55mW is directed at the cathode of a photoelectric cell. If only $10\% $ of the incident photons effectively produce a photoelectron, then find current due to these electrons. (Given $hc = 1240eV - nm$,$e = 1.6 \times {10^{ - 19}}C$
(A) $5\mu A$
(B) $40\mu A$
(C) $50\mu A$
(D) $11.4\mu A$
Answer
233.1k+ views
Hint: The energy of an incident photon is given by the expression, $E = \dfrac{{hc}}{\lambda }$. This value gives the number of electrons photons which can be produced per second, which also gives the number of electrons emitted per second. This can be further used to calculate the value of photocurrent by the relation $I = e \times n$.
Formula used:
$E = \dfrac{{hc}}{\lambda }$
$\dfrac{c}{\lambda } = \upsilon $
$P = nE$
$I = e \times n$
Where, E is the energy of an incident photon
h is the Planck’s constant which is equal to $6.62 \times {10^{ - 34}}{m^2}kg/s$
c is the speed of light which is equal to $3 \times {10^8}m/s$
$\lambda $ is the wavelength of electromagnetic wave used
$\upsilon $ is the frequency
$e$ is the charge on electron which is equal to $1.6 \times {10^{ - 19}}C$
$I$ is the value of photocurrent.
P is the power
n is the number of photons produced per second
Step by step answer
During the photoelectric effect, the photon strikes the atom with an energy E which is a function of its frequency.
$E = h\upsilon $
Since in the question, frequency is not given, the term $\dfrac{c}{\lambda } = \upsilon $ is used.
So the energy of the photon,
$E = \dfrac{{hc}}{\lambda }$
The value of hc is given $1240eV$
We know that $1eV = 1.6 \times {10^{ - 19}}J$
Therefore,
$hc = 1240 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}J - nm$
($nm$refers to nanometers)
$hc = 1984 \times {10^{ - 19}}J - nm$
$E = \dfrac{{hc}}{\lambda } = \dfrac{{1984 \times {{10}^{ - 19}}J - nm}}{{400nm}} = 4.96 \times {10^{ - 19}}J$
Therefore the number of the photons is given by-
$n = \dfrac{P}{E}$
Where P is the power given in the question as, $1.55mW$
Writing in SI units-
$n = \dfrac{{1.55 \times {{10}^{ - 3}}}}{{4.96 \times {{10}^{ - 19}}}} = 3.125 \times {10^{15}}$
Number of photons used to produce the photoelectric current are only $10\% $so,
$n = 3.125 \times {10^{15}} \times \dfrac{{10}}{{100}}{s^{ - 1}}$
$n = 3.125 \times {10^{14}}$
This also the number of electrons which produce current,
Now the photocurrent ‘I’ can be calculated as-
$I = e \times n$
Given, $e = 1.6 \times {10^{ - 19}}C$
$I = 1.6 \times 3.125 \times {10^{14}} \times {10^{ - 19}}$
$I = 5 \times {10^{ - 5}}A$
$I = 50 \times {10^{ - 6}}A
Therefore option (c) is correct.
Note: The energy of a photon can be written as a function of its wavelength but it is not the ideal expression because the wavelength of the light can be changed. When the light passes through a medium, its speed decreases significantly, as the frequency of the light remains constant, its wavelength changes. Similar effect occurs in the Doppler effect as well, where red-shift (increase in wavelength) and blue-shift (decrease in wavelength) is observed.
Formula used:
$E = \dfrac{{hc}}{\lambda }$
$\dfrac{c}{\lambda } = \upsilon $
$P = nE$
$I = e \times n$
Where, E is the energy of an incident photon
h is the Planck’s constant which is equal to $6.62 \times {10^{ - 34}}{m^2}kg/s$
c is the speed of light which is equal to $3 \times {10^8}m/s$
$\lambda $ is the wavelength of electromagnetic wave used
$\upsilon $ is the frequency
$e$ is the charge on electron which is equal to $1.6 \times {10^{ - 19}}C$
$I$ is the value of photocurrent.
P is the power
n is the number of photons produced per second
Step by step answer
During the photoelectric effect, the photon strikes the atom with an energy E which is a function of its frequency.
$E = h\upsilon $
Since in the question, frequency is not given, the term $\dfrac{c}{\lambda } = \upsilon $ is used.
So the energy of the photon,
$E = \dfrac{{hc}}{\lambda }$
The value of hc is given $1240eV$
We know that $1eV = 1.6 \times {10^{ - 19}}J$
Therefore,
$hc = 1240 \times 1.6 \times {10^{ - 19}}J - nm$
($nm$refers to nanometers)
$hc = 1984 \times {10^{ - 19}}J - nm$
$E = \dfrac{{hc}}{\lambda } = \dfrac{{1984 \times {{10}^{ - 19}}J - nm}}{{400nm}} = 4.96 \times {10^{ - 19}}J$
Therefore the number of the photons is given by-
$n = \dfrac{P}{E}$
Where P is the power given in the question as, $1.55mW$
Writing in SI units-
$n = \dfrac{{1.55 \times {{10}^{ - 3}}}}{{4.96 \times {{10}^{ - 19}}}} = 3.125 \times {10^{15}}$
Number of photons used to produce the photoelectric current are only $10\% $so,
$n = 3.125 \times {10^{15}} \times \dfrac{{10}}{{100}}{s^{ - 1}}$
$n = 3.125 \times {10^{14}}$
This also the number of electrons which produce current,
Now the photocurrent ‘I’ can be calculated as-
$I = e \times n$
Given, $e = 1.6 \times {10^{ - 19}}C$
$I = 1.6 \times 3.125 \times {10^{14}} \times {10^{ - 19}}$
$I = 5 \times {10^{ - 5}}A$
$I = 50 \times {10^{ - 6}}A
Therefore option (c) is correct.
Note: The energy of a photon can be written as a function of its wavelength but it is not the ideal expression because the wavelength of the light can be changed. When the light passes through a medium, its speed decreases significantly, as the frequency of the light remains constant, its wavelength changes. Similar effect occurs in the Doppler effect as well, where red-shift (increase in wavelength) and blue-shift (decrease in wavelength) is observed.
Recently Updated Pages
JEE Main 2026 Session 2 Registration Open, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Why does capacitor block DC and allow AC class 12 physics JEE_Main

Understanding Average and RMS Value in Electrical Circuits

Understanding Collisions: Types and Examples for Students

Ideal and Non-Ideal Solutions Explained for Class 12 Chemistry

Understanding Atomic Structure for Beginners

Other Pages
JEE Advanced Weightage 2025 Chapter-Wise for Physics, Maths and Chemistry

CBSE Class 12 Physics Set 2 (55/2/2) 2025 Question Paper & Solutions

Inductive Effect and Its Role in Acidic Strength

Degree of Dissociation: Meaning, Formula, Calculation & Uses

Units and Measurements Mock Test for JEE Main 2025-26 Preparation

Chemistry Question Papers for JEE Main, NEET & Boards (PDFs)

