
A ball is dropped from the top of a tower of height 100m. Simultaneously, another ball was thrown upward from the bottom of the tower with a speed of 50$\dfrac{m}{s}$ (g=10m${s^2}$ ). These two balls would cross each other after a time:
A) 1 second
B) 2 second
C) 3 second
D) 4 second
Answer
233.1k+ views
Hint: In order to find the solution of the question we will use the distance formula of Newton which says that s=ut+$\dfrac{1}{2}$ $a{t^2}$, where s is the distance, u is the initial velocity of object, a is the acceleration, and t is the time. We will use acceleration due to gravity as ball is falling under gravity. They both will reach at the same time to X position and through this we will calculate time.
Complete step by step answer:
Step 1:
To understand the question we have a diagram. Have a close look.

Here in the image we can see a tower is there of 100m and a ball from 100m height is falling under gravity which is 10$\dfrac{m}{{{s^2}}}$ and another ball is there at the bottom of tower and thrown upward with a velocity of 50$\dfrac{m}{s}$. We need to find the time when they will meet each other.
Let say, they will meet at position having dotted lines in the diagram.
The initial speed of upper ball will be zero before falling which means u=0
The initial speed of the ball on the foot of the tower will be u=50$\dfrac{m}{s}$
Acceleration due to gravity will be 10$\dfrac{m}{{{s^2}}}$
Step 2:
Now, from the equation of law of motion we have s=ut+$\dfrac{1}{2}$ $a{t^2}$, where s is the distance, u is the initial velocity of object, a is the acceleration, and t is the time.
For ball 1, s=h1(say)
Then h1=0(t) + $\dfrac{1}{2}$ (10)${t^2}$ $ \Rightarrow $ h1=$5{t^2}$ ……. (1)
For ball 2 s=h2(say)
Then h2=50t + $\dfrac{1}{2}$ (10)${t^2}$ $ \Rightarrow $ h2=50t−$5{t^2}$ ……. (2)
In above equation we have used the values which is stated above in step 2
The total height of the tower is 100m then we can say that h1+h2 equal to height of the tower.
Then adding equation (1) and (2), h1+h2= $5{t^2}$+50t−$5{t^2}$
This will give us height of tower H=50t
Evaluating the t with the total height, 100m=50t
This implies t =2 sec
These two balls would cross each other after a time: 2sec
Hence option B is correct.
Note: This problem can be solved using relative velocities or basically fixing a frame of reference to one of the balls and basically then one will have to travel the entire 100m distance wrt the other.
Complete step by step answer:
Step 1:
To understand the question we have a diagram. Have a close look.

Here in the image we can see a tower is there of 100m and a ball from 100m height is falling under gravity which is 10$\dfrac{m}{{{s^2}}}$ and another ball is there at the bottom of tower and thrown upward with a velocity of 50$\dfrac{m}{s}$. We need to find the time when they will meet each other.
Let say, they will meet at position having dotted lines in the diagram.
The initial speed of upper ball will be zero before falling which means u=0
The initial speed of the ball on the foot of the tower will be u=50$\dfrac{m}{s}$
Acceleration due to gravity will be 10$\dfrac{m}{{{s^2}}}$
Step 2:
Now, from the equation of law of motion we have s=ut+$\dfrac{1}{2}$ $a{t^2}$, where s is the distance, u is the initial velocity of object, a is the acceleration, and t is the time.
For ball 1, s=h1(say)
Then h1=0(t) + $\dfrac{1}{2}$ (10)${t^2}$ $ \Rightarrow $ h1=$5{t^2}$ ……. (1)
For ball 2 s=h2(say)
Then h2=50t + $\dfrac{1}{2}$ (10)${t^2}$ $ \Rightarrow $ h2=50t−$5{t^2}$ ……. (2)
In above equation we have used the values which is stated above in step 2
The total height of the tower is 100m then we can say that h1+h2 equal to height of the tower.
Then adding equation (1) and (2), h1+h2= $5{t^2}$+50t−$5{t^2}$
This will give us height of tower H=50t
Evaluating the t with the total height, 100m=50t
This implies t =2 sec
These two balls would cross each other after a time: 2sec
Hence option B is correct.
Note: This problem can be solved using relative velocities or basically fixing a frame of reference to one of the balls and basically then one will have to travel the entire 100m distance wrt the other.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

