
A baker contains \[200{{ }}gm\] of water. The heat capacity of the baker is equal to that of \[20{{ }}gm\] of water. The initial temperature of the water in the baker is $20^\circ C$. If \[440gm\] of hot water at $92^\circ C$ is poured in it, the final temperature, neglecting radiation loss, will be nearest to:
A) $58^\circ C$
B) $68^\circ C$
C) $73^\circ C$
D) $78^\circ C$
Answer
232.8k+ views
Hint: The heat dissipated from a hot body is equal to heat absorbed by the cold body. Here, the water is the hot body that will dissipate heat energy. this heat energy will be absorbed by the baker and then the entire water-baker system will come to a point where there will be no heat transfer.
Complete step by step solution:
Let’s define all the terms given in the question
The initial content of the water in the baker = \[200{{ }}gm\]
The initial temperature of the water in the baker = $20^\circ C$
Amount of poured water to the baker = \[440gm\]
The temperature of the poured water to the baker = $92^\circ C$
From the principle of calorimetry, we know the total heat gained by a cold body will be equal to the heat lost by the hot body.
That is, Heat lost = Heat gained
For the calculation purposes, we use 1 to indicate the poured water, 2 for the initial water content in the baker, 3 for the baker.
We know, Heat lost = Heat gained
That is,
\[{m_1}{s_1}\Delta {T_1} = {m_2}{s_2}\Delta {T_2} + W\Delta {T_3}\]………………… (1)
Where, $m$is the mass of the content
$s$ is the specific heat capacity of the content
$\Delta T$is the change in temperature of the content
$W$is the water equivalent of the baker (Given in the question as $20$ times)
Let’s take the final temperature as $T$
$\therefore \Delta {T_1} = 92 - T$
$ \to \Delta {T_2} = T - 20$
$ \to \Delta {T_3} = T - 20$
Applying these values to the equation (1), we get,
$440 \times 1 \times (92 - T) = 200 \times 1 \times (T - 20) + 20 \times (T - 20)$
$ \Rightarrow 440 \times (92 - T) = 220 \times (T - 20)$
$ \Rightarrow 2 \times (92 - T) = T - 20$
$ \Rightarrow 184 - 2T = T - 20$
$ \Rightarrow 204 = 3T$
$ \Rightarrow T = 68$
That is the final temperature is $68^\circ C$
So, the final answer is option (B), $68^\circ C$.
Note: The specific heat capacity is the amount of energy that must be added, in the form of heat, to one unit of mass of a substance in order to cause an increase of one unit in temperature. The specific heat of water is given by, \[1 cal / °C-kg = 4.184 J/K-kg\].
Complete step by step solution:
Let’s define all the terms given in the question
The initial content of the water in the baker = \[200{{ }}gm\]
The initial temperature of the water in the baker = $20^\circ C$
Amount of poured water to the baker = \[440gm\]
The temperature of the poured water to the baker = $92^\circ C$
From the principle of calorimetry, we know the total heat gained by a cold body will be equal to the heat lost by the hot body.
That is, Heat lost = Heat gained
For the calculation purposes, we use 1 to indicate the poured water, 2 for the initial water content in the baker, 3 for the baker.
We know, Heat lost = Heat gained
That is,
\[{m_1}{s_1}\Delta {T_1} = {m_2}{s_2}\Delta {T_2} + W\Delta {T_3}\]………………… (1)
Where, $m$is the mass of the content
$s$ is the specific heat capacity of the content
$\Delta T$is the change in temperature of the content
$W$is the water equivalent of the baker (Given in the question as $20$ times)
Let’s take the final temperature as $T$
$\therefore \Delta {T_1} = 92 - T$
$ \to \Delta {T_2} = T - 20$
$ \to \Delta {T_3} = T - 20$
Applying these values to the equation (1), we get,
$440 \times 1 \times (92 - T) = 200 \times 1 \times (T - 20) + 20 \times (T - 20)$
$ \Rightarrow 440 \times (92 - T) = 220 \times (T - 20)$
$ \Rightarrow 2 \times (92 - T) = T - 20$
$ \Rightarrow 184 - 2T = T - 20$
$ \Rightarrow 204 = 3T$
$ \Rightarrow T = 68$
That is the final temperature is $68^\circ C$
So, the final answer is option (B), $68^\circ C$.
Note: The specific heat capacity is the amount of energy that must be added, in the form of heat, to one unit of mass of a substance in order to cause an increase of one unit in temperature. The specific heat of water is given by, \[1 cal / °C-kg = 4.184 J/K-kg\].
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

