
5 gm of steam at ${100^0}C$ passed into $6gm$ of ice at ${0^0}C$ . If the latent heats of steam and ice $n$ $cal$ $per$ $gm$ are $540$ and $80$ respectively, them the final temperature is:
A) ${0^0}C$
B) ${100^0}C$
C) ${50^0}C$
D) ${30^0}^{}C$
Answer
233.1k+ views
Hint: To find the final temperature, the latent heat of steam and ice $540$ and $80$ respectively are given. First we need to find the heat of the ice melt and we need to find the total heat to ice at the given temperature then the temperature of the mixture can be calculated.
Formula used:
As we know that the latent heat is the amount of the substance and its specific latent heat is given by $mL$.
Where, $m$ is the mass of the substance
$L$ is the specific latent heat
Complete step by step solution:
Latent heat is energy absorbed or released by the body at the constant temperature
The amount of heat required to melt the ice will be $ = 6 \times 80$ = $480cal$
The amount of heat required to raise the temperature of water by ${100^0}C$ $ = 6 \times 1 \times 100$ = $600cal$
Then the total amount of heat required to raise the temperature of ice at ${100^0}C$ is $ = 600 + 480$ = $1080cal$
To calculate the latent heat which is the product of the amount of the substance and its specific latent heat.
The amount of heat required to condense the steam $ = $ $mL$ = $5 \times 540$ = $2700cal$
Then all the steam is not condensed.
The mass of the steam that is condensed is given by $ = $ $m$
$ \Rightarrow $ $m = \dfrac{{1080}}{{540}}$
$ \Rightarrow $ $m = 2g$
Then the final temperature will be ${100^0}C$.
Therefore, the option (B) is the correct answer.
Note: The material or an element can change the phase, and change a state and also a large amount of heat changes occur without raising the temperature of the element or a material, then potentially a large loss of heat and in contact with phase changing or a heat absorbing material.
Formula used:
As we know that the latent heat is the amount of the substance and its specific latent heat is given by $mL$.
Where, $m$ is the mass of the substance
$L$ is the specific latent heat
Complete step by step solution:
Latent heat is energy absorbed or released by the body at the constant temperature
The amount of heat required to melt the ice will be $ = 6 \times 80$ = $480cal$
The amount of heat required to raise the temperature of water by ${100^0}C$ $ = 6 \times 1 \times 100$ = $600cal$
Then the total amount of heat required to raise the temperature of ice at ${100^0}C$ is $ = 600 + 480$ = $1080cal$
To calculate the latent heat which is the product of the amount of the substance and its specific latent heat.
The amount of heat required to condense the steam $ = $ $mL$ = $5 \times 540$ = $2700cal$
Then all the steam is not condensed.
The mass of the steam that is condensed is given by $ = $ $m$
$ \Rightarrow $ $m = \dfrac{{1080}}{{540}}$
$ \Rightarrow $ $m = 2g$
Then the final temperature will be ${100^0}C$.
Therefore, the option (B) is the correct answer.
Note: The material or an element can change the phase, and change a state and also a large amount of heat changes occur without raising the temperature of the element or a material, then potentially a large loss of heat and in contact with phase changing or a heat absorbing material.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

