Unit Rate

Bookmark added to your notes.
View Notes
×

Unit Rate Definition

A unit rate is known as the ratio for two different units, with the denominator as 1. For example, kilometer/hour, meter/sec, miles/hour, salary/month, etc. Arithmetic is perhaps the foremost basic and ancient branch of mathematics and is sort of commonly utilized in our day-to-day life. This subject is all about the issues supported numerals and operations upon numerals. 


Often we are required to seek out the worth or speed or other factors within the arithmetic problems. A concept that we very commonly encounter in arithmetic also as in practical life, is that the rate per unit. Rate and rate per unit are two different concepts. Though they need an equivalent basic idea, their definitions and usage may be a little different. In a system of weights and measures, there are many units defined. In this article, we shall study the unit rate. Let us move ahead and know the definition of unit rate.


What is Unit Rate?

A unit rate describes what percentage of units of the primary sort of quantity corresponds to at least one unit of the second sort of quantity. A few samples of the rate per unit are km/hour, m/sec, cost/litre, etc. We also solve different problems for arithmetic intentionally or unintentionally during our everyday routine. Example– While we purchase vegetables or fruits, in other of the dealings or in the estimating speed for something. Also, learn about the conversion of the units here.

 

Unit Rate Definition

A rate may be a ratio that's used for comparing two different sorts of quantities which have different units. On the other hand, the rate per unit illustrates what percentage units of quantity correspond to the only unit of another quantity. We say that when the denominator in rate is 1, it's called unit rate. In fact, the unit rate is claimed to be the quantity of something in each unit or per unit. Let us understand this using some examples:

40 miles/2 hours equals 20 miles/hour, the rate per unit is also 20 miles per hour. 160 words/4 minutes equals 40 words/minutes, the unit rate is also 40 min per minute.

The common examples which are used are:

Distance per second

Kilometre per hour

Meter per second

Earnings per month

Basically, mileage, speed, acceleration and density etc. are the terms that are determined by the calculation of rate per unit. Some more examples: Miles per hour, grams per millilitre, words per minute, cost per gram (pound, litre) and miles per gallon.


Comparing Units

Example: What is best

  • 2 litres of milk at $3.80, or

  • 1.5 litres of milk at $2.70?

In this case, the "Unit" is 1 litre, and the Unit Prices are:

  • $3.80 / 2 litres = $1.90 per litre

  • $2.70 / 1.5 litres = $1.80 per litre

So the lowest Unit Price (and the best bargain) is 1.5 litres at $2.70.

It doesn't actually tell us the quality of what we are buying, but it can help us make a decision.

If something is sold in the number of items (example "10 pencils") the same method also can be used then:

Example: What is best

  • 10 pencils for $4.00, or

  • 6 pencils for $2.70?

Here is the Unit Cost:

  • $4.00 / 10 = $0.40 per pencil

  • $2.70 / 6 = $0.45 per pencil

Therefore the lowest Unit Price (and the best bargain) will be 10 pencils for a total of $4.00.


How to Find Unit Rate?

In a unit rate, the denominator is usually 1. So, to seek out unit rate, divide the denominator with the numerator in a way that the denominator becomes 1.

Example, if the 50km is roofed in 5.5 hours, then the rate per unit is going to be 50km/5.5 hours equals 9.09 km/hour.

 

Solved Questions

Q.1: A Man Travels a Total of 20 Kilometres in 2 Hours, Find the Unit Rate of the Problem.

Solution: Given that a man travels for 20 kilometres in 2 hours we need to find out the rate per unit.

It can also be written in the form of 20 kilometres/hour

Now by just simplifying it, we get;

20/2 = 10/1

So the unit rate of the 20 kilometres per 2 hours is put up as 10 kilometres per hour.

 

Q.2: Rohan Earns a Total of INR 30,000 Working 30 Hours. Find the Unit Rate.

Solution: Given that Rohan earns INR 30,000 by working 30 hours.

We also need to find the rate per unit for this.

Rohan earns a total of INR 30,000 working for 30 hours also can be written in the form of;

= 30,000/30

= 3,000/3

= 1,000/1

Therefore, the rate per unit for Rohan earning a sum of INR 30,000/30 hours is a total of INR1,000/hour.

 

Q.3: A Woman Travels a Total of 400 Kilometres in 10 Hours, so Find the Unit Rate.

Solution: Given that a woman travels 400 kilometres in 10 hours, so we need to find out the unit rate.

It also can be written in the form of;

=400 kilometres/10 hours

=400 km/10 hr

=40 km/1hr

Therefore, the rate per unit for 400 kilometres per 10 hours is written as 40 kilometres per hour.

FAQ (Frequently Asked Questions)

Question 1: What is the Meaning of Unit Rate?

Answer: Unit Rate is a unit that compares two units i.e. how many units of the primary sort of quantity corresponds to at least one unit of the second sort of quantity.

Question 2: What are a Few Examples of Unit Rate?

Answer: The unit rate is very common in day to day life. A few of the examples for the rate per unit are kilometre per hour (km/hour), cost per litre, profit per item, etc.

Question 3: How Do You Find the Unit Rate in Math?

Answer: To find the unit rate, divide the numerator with the denominator to make the denominator as 1.

Question 4: What is the Difference Between a Rate and a Unit Rate?

Answer: A rate is a very special ratio where the two terms are present in different units. Example, if a 12-ounce can of corn costs us 69¢, then the rate is 69¢ for 12 ounces can of corn. Whenever the rates are written as the quantity for 1, like 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called as the unit rates.