
Two bodies having the same mass $40\,kg$ are moving in opposite directions, one with a velocity of $10\,m{s^{ - 1}}$ and the other with $7\,m{s^{ - 1}}$. If they collide and move as one body, the velocity of the combination is
A. $10\,m{s^{ - 1}}$
B. $7\,m{s^{ - 1}}$
C. $3\,m{s^{ - 1}}$
D. $1.5\,m{s^{ - 1}}$
Answer
232.8k+ views
Hint: To answer this question, we will use the principle of conservation of linear momentum and then by use of this principle and equations we can calculate the velocity of the combined bodies after contact.
Formula used:
The principle of conservation of linear momentum says that Initial momentum of a system is always equal to final momentum of a system.
${P_i} = {P_f}$
where $P = mv$ denotes the momentum of a body.
Complete step by step solution:
According to the question, we have given that initial conditions of two bodies as $m,{u_1} = 10\,m{s^{ - 1}}$ and $m,{u_2} = - 7\,m{s^{ - 1}}$ as both bodies are moving in opposite directions. so total initial momentum of the system is
${P_i} = m{u_1} + m{u_2} \\
\Rightarrow {P_i} = 3m \to (i) \\ $
Now, let V be the final velocity of combination of two bodies after collision having mass of $m + m = 2m$ then final momentum of the body is,
${P_f} = 2mV \to (ii)$
Now, equation (i) and (ii) we get
$3m = 2mV \\
\therefore V = 1.5m{s^{ - 1}} \\ $
Hence, the correct answer is option D.
Note: The law of conservation of energy, which states that energy is always conserved, and the law of conservation of angular momentum in rotational dynamics, which states that total system angular momentum is always conserved when no external torque is applied to the body, are the other two basic laws of conservation.
Formula used:
The principle of conservation of linear momentum says that Initial momentum of a system is always equal to final momentum of a system.
${P_i} = {P_f}$
where $P = mv$ denotes the momentum of a body.
Complete step by step solution:
According to the question, we have given that initial conditions of two bodies as $m,{u_1} = 10\,m{s^{ - 1}}$ and $m,{u_2} = - 7\,m{s^{ - 1}}$ as both bodies are moving in opposite directions. so total initial momentum of the system is
${P_i} = m{u_1} + m{u_2} \\
\Rightarrow {P_i} = 3m \to (i) \\ $
Now, let V be the final velocity of combination of two bodies after collision having mass of $m + m = 2m$ then final momentum of the body is,
${P_f} = 2mV \to (ii)$
Now, equation (i) and (ii) we get
$3m = 2mV \\
\therefore V = 1.5m{s^{ - 1}} \\ $
Hence, the correct answer is option D.
Note: The law of conservation of energy, which states that energy is always conserved, and the law of conservation of angular momentum in rotational dynamics, which states that total system angular momentum is always conserved when no external torque is applied to the body, are the other two basic laws of conservation.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

