
The decrease in the potential energy of a ball of mass $20kg$ which falls from a height of $50cm$ is
(A) $968J$
(B) $98J$
(C) $1980J$
(D) None of these
Answer
232.8k+ views
Hint: We know that the potential energy of a falling body is due to gravity and called gravitational potential energy here, we will use the general formula of the gravitational potential energy of a falling body and using the value of given parameters value, we will solve for the potential energy of the given ball.
Formula Used:
If m is the mass of a body, g is the acceleration due to gravity and h is the height of a body from the surface of the earth then, the potential energy of the body is calculated as
$P.E = mgh$
Complete answer:
We have given that the a ball of mass $m = 20kg$ falls from a height of $h = 50cm = 0.5m$ towards the ground with acceleration due to gravity $g = 9.8m{s^{ - 2}}$.
Now change in potential energy due to change in height so initial height is $h = 0.5m$ and final height is zero as ball hits the ground so, Decrease in potential energy is calculated by using the formula $P.E = mgh$ we get
$
P.E = 20(9.8)0.5 \\
P.E = 98J \\
$
So, the change in potential energy of the falling ball is $98J$
Hence, the correct answer is option (B) $98J$
Note: Here, the units of height are converted using a conversion relation of $1cm = 0.01m$ and gravitational potential energy is the energy possessed by the body when its position is changed in the gravitational field also sometimes for easier calculation the approximate value of acceleration due to gravity is taken as $g = 10m{s^{ - 2}}$.
Formula Used:
If m is the mass of a body, g is the acceleration due to gravity and h is the height of a body from the surface of the earth then, the potential energy of the body is calculated as
$P.E = mgh$
Complete answer:
We have given that the a ball of mass $m = 20kg$ falls from a height of $h = 50cm = 0.5m$ towards the ground with acceleration due to gravity $g = 9.8m{s^{ - 2}}$.
Now change in potential energy due to change in height so initial height is $h = 0.5m$ and final height is zero as ball hits the ground so, Decrease in potential energy is calculated by using the formula $P.E = mgh$ we get
$
P.E = 20(9.8)0.5 \\
P.E = 98J \\
$
So, the change in potential energy of the falling ball is $98J$
Hence, the correct answer is option (B) $98J$
Note: Here, the units of height are converted using a conversion relation of $1cm = 0.01m$ and gravitational potential energy is the energy possessed by the body when its position is changed in the gravitational field also sometimes for easier calculation the approximate value of acceleration due to gravity is taken as $g = 10m{s^{ - 2}}$.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

