
In damped oscillation mass is 2 Kg and spring constant is $500\,N/m$ and damping coefficient is $1\,Kg/s$. If mass is displaced by 20 cm from its mean position and then released what will be value of its mechanical energy after 4 seconds?
A. 2.37 J
B. 1.37 J
C. 10 J
D. 5 J
Answer
232.8k+ views
Hint: First try to find the relation between the mechanical energy, mass, spring constant, damping coefficient, displaced position of mass and the time. After finding the required relation put all the values from the question and finally get the required answer that is the mechanical energy.
Formula used
Mechanical energy is given by:
$E=\dfrac{1}{2}kx^{2}e^{\frac{-bt}{m}}$
Where, m is the mass of the body.
k is spring constant.
b is the damping coefficient.
t is time.
x is position displaced.
Complete answer:
First start with the given information:
Mass of the body, m = 2 Kg
Spring constant, $k = 500N/m$
Damping coefficient, $b = 1Kg/s$
Time, $t = 4\sec $
Position displaced, $x = 20cm$
We know that the mechanical energy in case of damping oscillation:
$E=\dfrac{1}{2}kx^{2}e^{\frac{-bt}{m}}$
Putting values from the question in above equation;
$E=\dfrac{1}{2}\times500\times (0.2)^{2}e^{\frac{-1\times4}{2}}$
$E=250\times (0.4)\times e^{-2}$
Further solving, we get;
$E = 100{e^{ - 2}}$
$E = 1.37\,J$
Hence, the correct answer is Option B.
Note:Here in order to find the mechanical energy in case of damped oscillation all the values were already given in the question so we just have to put all the values and get the required answer, if any of the value is missing in any other case then the answer will differ in that case.
Formula used
Mechanical energy is given by:
$E=\dfrac{1}{2}kx^{2}e^{\frac{-bt}{m}}$
Where, m is the mass of the body.
k is spring constant.
b is the damping coefficient.
t is time.
x is position displaced.
Complete answer:
First start with the given information:
Mass of the body, m = 2 Kg
Spring constant, $k = 500N/m$
Damping coefficient, $b = 1Kg/s$
Time, $t = 4\sec $
Position displaced, $x = 20cm$
We know that the mechanical energy in case of damping oscillation:
$E=\dfrac{1}{2}kx^{2}e^{\frac{-bt}{m}}$
Putting values from the question in above equation;
$E=\dfrac{1}{2}\times500\times (0.2)^{2}e^{\frac{-1\times4}{2}}$
$E=250\times (0.4)\times e^{-2}$
Further solving, we get;
$E = 100{e^{ - 2}}$
$E = 1.37\,J$
Hence, the correct answer is Option B.
Note:Here in order to find the mechanical energy in case of damped oscillation all the values were already given in the question so we just have to put all the values and get the required answer, if any of the value is missing in any other case then the answer will differ in that case.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

