
Hot water at the temperature of ${77^ \circ }C$ circulates constantly through the tubes. A rom heater is made up of 6 thin – wall tubes of copper, each 1.0 m long and 4.0 cm in diameter. If the emissivity of copper $ = 0.8$ and Stefan’s constant $ = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{K^{ - 4}}$. Find the amount of heat radiated per second in a room where the average temperature is ${27^ \circ }C$.
Answer
233.1k+ views
Hint: Find the radius of tube and then find the total surface area of six tubes. Convert the temperature and radius into their S.I unit. Using the Stefan – Boltzmann Law find the amount of heat radiated per second.
Formula used:
In this question we have to use the Stefan – Boltzmann Law so, the energy emitted per unit time by the body is –
$u = e\sigma A{T^4}$
where, $u$ is the energy emitted by body per unit time
$e$ is the emissivity
$\sigma $ is the Stefan – Boltzmann constant
$A$ is the surface area, and
$T$ is the temperature
Complete step by step solution:
According to the question, it is given that –
Diameter, $d = 4cm$
Length of tube, $l = 1m$
Emissivity of copper, $e = 0.8$
Stefan’s constant, $\sigma = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{K^{ - 4}}$
Let the radius be $r$.
So, the radius is equal to half of the diameter.
$\therefore r = \dfrac{4}{2} = 2cm$
We know that, $1m = 100cm$
$\therefore r = 2 \times {10^{ - 2}}m$
Now, calculating the total surface area of six tubes –
$A = 6\pi rL$
Putting the values of radius and length of tube in the above formula –
$
A = 6 \times 2 \times 3.14 \times 2 \times {10^{ - 2}} \times 1 \\
\Rightarrow A = 0.7536{m^2} \\
$
In the question, it is given –
$T = {77^ \circ }C = 350K$
${T_0} = {27^ \circ }C = 300K$
Now, using the Stefan – Boltzmann’s Law for finding the amount of energy emitted per second. This law describes the power radiated from the body in terms of the temperature.
The amount of heat radiated per second –
$u = e\sigma A\left( {{T^4} - T_0^4} \right)$
Putting the values of emissivity, area of six tubes, temperature and Stefan – Boltzmann constant in the above formula –
$ \Rightarrow u = 0.8 \times 5.67 \times {10^{ - 8}} \times 0.7536 \times \left[ {{{\left( {350} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right]$
By doing further calculations, we get –
$\therefore u = 236J/s$
Hence, the amount of heat radiated per second in a room where the average temperature is ${27^ \circ }C$ is $236J/\sec$.
Note: As the shape of tubes is similar to the cylinder so, the area of cylinder can be calculated by the formula –
$\therefore A = 2\pi rh$
Because there are six thin walls tubes of copper, the area of six tubes of copper can be calculated by multiplying six with the area of the cylinder.
Formula used:
In this question we have to use the Stefan – Boltzmann Law so, the energy emitted per unit time by the body is –
$u = e\sigma A{T^4}$
where, $u$ is the energy emitted by body per unit time
$e$ is the emissivity
$\sigma $ is the Stefan – Boltzmann constant
$A$ is the surface area, and
$T$ is the temperature
Complete step by step solution:
According to the question, it is given that –
Diameter, $d = 4cm$
Length of tube, $l = 1m$
Emissivity of copper, $e = 0.8$
Stefan’s constant, $\sigma = 5.67 \times {10^{ - 8}}W{m^{ - 2}}{K^{ - 4}}$
Let the radius be $r$.
So, the radius is equal to half of the diameter.
$\therefore r = \dfrac{4}{2} = 2cm$
We know that, $1m = 100cm$
$\therefore r = 2 \times {10^{ - 2}}m$
Now, calculating the total surface area of six tubes –
$A = 6\pi rL$
Putting the values of radius and length of tube in the above formula –
$
A = 6 \times 2 \times 3.14 \times 2 \times {10^{ - 2}} \times 1 \\
\Rightarrow A = 0.7536{m^2} \\
$
In the question, it is given –
$T = {77^ \circ }C = 350K$
${T_0} = {27^ \circ }C = 300K$
Now, using the Stefan – Boltzmann’s Law for finding the amount of energy emitted per second. This law describes the power radiated from the body in terms of the temperature.
The amount of heat radiated per second –
$u = e\sigma A\left( {{T^4} - T_0^4} \right)$
Putting the values of emissivity, area of six tubes, temperature and Stefan – Boltzmann constant in the above formula –
$ \Rightarrow u = 0.8 \times 5.67 \times {10^{ - 8}} \times 0.7536 \times \left[ {{{\left( {350} \right)}^4} - {{\left( {300} \right)}^4}} \right]$
By doing further calculations, we get –
$\therefore u = 236J/s$
Hence, the amount of heat radiated per second in a room where the average temperature is ${27^ \circ }C$ is $236J/\sec$.
Note: As the shape of tubes is similar to the cylinder so, the area of cylinder can be calculated by the formula –
$\therefore A = 2\pi rh$
Because there are six thin walls tubes of copper, the area of six tubes of copper can be calculated by multiplying six with the area of the cylinder.
Recently Updated Pages
Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Amino Acids and Peptides Important Concepts and Tips for Exam Preparation

JEE Atomic Structure and Chemical Bonding important Concepts and Tips

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

