
A truck is moving on a frictionless surface with a uniform velocity \[{\rm{10m}}{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\]. A leak occurs in the water tank of the truck at the rate of \[{\rm{2kg}}{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\]. What is the speed of the truck after \[{\rm{50s}}\], if the mass of the truck is \[{\rm{100kg}}\] and the mass of water in the truck initially was \[{\rm{100kg}}\]?
A. \[{\rm{20m}}{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\]
B. \[{\rm{10m}}{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\]
C. \[{\rm{15m}}{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\]
D. None of these
Answer
232.8k+ views
Hint: Before we proceed with the problem, it is important to know about the law of conservation of momentum and uniform velocity. The law of conservation of momentum states that before and after the collision the total momentum of a system should be conserved. Now we can solve the problem step by step as follows.
Formula Used:
By the law of conservation of momentum
Initial momentum= final momentum
i.e., \[{m_1}{u_1} = {m_2}{u_2}\]
Where,
\[{m_1}\] is the initial mass.
\[{u_1}\] is the initial velocity.
\[{m_2}\] is the final mass.
\[{u_2}\] is the final velocity.
Complete step by step solution:
Mass of the truck \[{\rm{ = 100\,kg}}\]
Total mass of the system= mass of the truck +mass of water in the truck
Total mass of the system \[ = (100 + 100){\rm{ = 200kg = }}{{\rm{m}}_1}\]
The water leaks at the rate of \[{\rm{2kg}}{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\].
So, after 50 sec
\[m = 50 \times 2 = 100\,kg\]
Now, the final mass of the truck \[ = 200 - 100 = 100\,kg\]
From the formula we will find the value of \[{u_2}\].
\[{m_1}{u_1} = {m_2}{u_2}\]
\[\Rightarrow {u_2} = \dfrac{{{m_1} \times {u_1}}}{{{m_2}}}\]
\[\Rightarrow {u_2} = \dfrac{{200 \times 10}}{{100}}\]
\[\therefore {u_2} = 20\,m{s^{ - 1}}\]
Therefore, the speed of the truck is \[{\rm{20m}}{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\].
Hence, option A is the correct answer.
Note: Let’s see an example for the law of conservation of linear momentum. When a bullet is shot from a gun, both the bullet and the gun are at first very still i.e., the total momentum before firing is zero. Then the bullet gains forward momentum when it gets discharged. As per the law of conservation of momentum, the gun gets regressive momentum. Due to this, the bullet of mass m is terminated with velocity v. The gun of mass M gains a backward velocity u. Then, the total momentum becomes zero. Thus, the total momentum after firing is also zero.
Formula Used:
By the law of conservation of momentum
Initial momentum= final momentum
i.e., \[{m_1}{u_1} = {m_2}{u_2}\]
Where,
\[{m_1}\] is the initial mass.
\[{u_1}\] is the initial velocity.
\[{m_2}\] is the final mass.
\[{u_2}\] is the final velocity.
Complete step by step solution:
Mass of the truck \[{\rm{ = 100\,kg}}\]
Total mass of the system= mass of the truck +mass of water in the truck
Total mass of the system \[ = (100 + 100){\rm{ = 200kg = }}{{\rm{m}}_1}\]
The water leaks at the rate of \[{\rm{2kg}}{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\].
So, after 50 sec
\[m = 50 \times 2 = 100\,kg\]
Now, the final mass of the truck \[ = 200 - 100 = 100\,kg\]
From the formula we will find the value of \[{u_2}\].
\[{m_1}{u_1} = {m_2}{u_2}\]
\[\Rightarrow {u_2} = \dfrac{{{m_1} \times {u_1}}}{{{m_2}}}\]
\[\Rightarrow {u_2} = \dfrac{{200 \times 10}}{{100}}\]
\[\therefore {u_2} = 20\,m{s^{ - 1}}\]
Therefore, the speed of the truck is \[{\rm{20m}}{{\rm{s}}^{{\rm{ - 1}}}}\].
Hence, option A is the correct answer.
Note: Let’s see an example for the law of conservation of linear momentum. When a bullet is shot from a gun, both the bullet and the gun are at first very still i.e., the total momentum before firing is zero. Then the bullet gains forward momentum when it gets discharged. As per the law of conservation of momentum, the gun gets regressive momentum. Due to this, the bullet of mass m is terminated with velocity v. The gun of mass M gains a backward velocity u. Then, the total momentum becomes zero. Thus, the total momentum after firing is also zero.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

