
A spring executes SHM with mass of 10 kg attached to it. The force constant of spring is 10N/m. If at any instant its velocity is 40 cm/sec, the displacement will be (where amplitude is 0.5m)
A. 0.09 m
B. 0.3 m
C. 0.03 m
D. 0.9 m
Answer
232.8k+ views
Hint:The question is based on the waves and oscillation section of physics. We need to apply the expression of velocity of a particle during simple harmonic motion. After putting the values of given quantity we can easily calculate the displacement of the particle.
Formula Used:
Velocity of particle in SHM:
$v = \omega \sqrt {{A^2} - {x^2}} $
Where $v$= velocity, $A$= amplitude, $\omega $ = angular frequency and $x$= displacement from mean position.
Complete step by step solution:
The equation for the velocity of a particle undergoing simple harmonic motion is given below.
$v = \omega \sqrt {{A^2} - {x^2}} $
The value of amplitude (A) = 0.5m and velocity (v) = 0.4 m/s are given in the problem.
We have to find $\omega $ using the equation $\omega = \sqrt {\frac{k}{m}} $.
The value of force constant (k) = 10 N/m and mass (m) 10 kg is given in the problem.
\[\omega = \sqrt {\frac{k}{m}} \\
\Rightarrow \omega = \sqrt {\frac{{10}}{{10}}} \\
\Rightarrow \omega = 1\,rad/s\]
Then, substitute the values and find the displacement from the velocity equation.
$v = \omega \sqrt {{A^2} - {x^2}} $
$\Rightarrow 0.4 = 1\sqrt {{{0.5}^2} - {x^2}} $
$\Rightarrow 0.16 = 0.25 - {x^2}$
$\Rightarrow {x^2} = 0.25 - 0.16$
$\therefore x = \sqrt {0.09} = 0.3\,m$
Hence, the correct option is option B.
Additional Information: Simple harmonic motion (SHM) is defined as an oscillatory motion where the particle's acceleration at any position is inversely proportional to its displacement from the mean position. All the SHM are oscillatory and periodic, but not all oscillatory motions are SHM.
Note: Understanding the fundamentals of the simple harmonic motion is crucial to understanding the properties of alternating currents, light waves, and sound waves. Simple Harmonic Motion can be classified into two types: linear SHM and angular SHM. There are two conditions of simple harmonic motion, first one is $F \propto - x$ and second one is $a \propto - x$, where F = restoring force, a = acceleration and x = displacement of the particle from the mean position.
Formula Used:
Velocity of particle in SHM:
$v = \omega \sqrt {{A^2} - {x^2}} $
Where $v$= velocity, $A$= amplitude, $\omega $ = angular frequency and $x$= displacement from mean position.
Complete step by step solution:
The equation for the velocity of a particle undergoing simple harmonic motion is given below.
$v = \omega \sqrt {{A^2} - {x^2}} $
The value of amplitude (A) = 0.5m and velocity (v) = 0.4 m/s are given in the problem.
We have to find $\omega $ using the equation $\omega = \sqrt {\frac{k}{m}} $.
The value of force constant (k) = 10 N/m and mass (m) 10 kg is given in the problem.
\[\omega = \sqrt {\frac{k}{m}} \\
\Rightarrow \omega = \sqrt {\frac{{10}}{{10}}} \\
\Rightarrow \omega = 1\,rad/s\]
Then, substitute the values and find the displacement from the velocity equation.
$v = \omega \sqrt {{A^2} - {x^2}} $
$\Rightarrow 0.4 = 1\sqrt {{{0.5}^2} - {x^2}} $
$\Rightarrow 0.16 = 0.25 - {x^2}$
$\Rightarrow {x^2} = 0.25 - 0.16$
$\therefore x = \sqrt {0.09} = 0.3\,m$
Hence, the correct option is option B.
Additional Information: Simple harmonic motion (SHM) is defined as an oscillatory motion where the particle's acceleration at any position is inversely proportional to its displacement from the mean position. All the SHM are oscillatory and periodic, but not all oscillatory motions are SHM.
Note: Understanding the fundamentals of the simple harmonic motion is crucial to understanding the properties of alternating currents, light waves, and sound waves. Simple Harmonic Motion can be classified into two types: linear SHM and angular SHM. There are two conditions of simple harmonic motion, first one is $F \propto - x$ and second one is $a \propto - x$, where F = restoring force, a = acceleration and x = displacement of the particle from the mean position.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

