
A cylinder fitted with a piston contain 0.2 moles of air at temperature \[{27^ \circ }C.\]The piston is pushed so slowly that the air within the cylinder remains in thermal equilibrium with the surroundings. Find the approximate work done by the final volume is twice the initial volume
A. 549 J
B. 345 J
C. 453 J
D. 600 J
Answer
232.8k+ views
Hint:
No change in temperature hence it is an isothermal process. An isothermal process is a process where the temperature of the system remains constant. You can calculate work done of an isothermal process by putting the value P means pressure from the ideal gas law equation in the equation $W = pdV$and by solving it.
Complete step by step solution:
We know that ${0^0}C = 273K$. Hence ${27^0}C = 300K$.
By looking at the question carefully, we see that water is at \[300K\] and also the ice is at \[300K\]temperature. Hence, no change in temperature. So, the process is isothermal because only change in states happens. Let’s discuss work done in an isothermal process.
Boyle's law states that the pressure and volume of a gas are inversely proportional at a constant temperature.
Now let’s solve the question.
Work done in isothermal process is given by \[{W_{iso}} = 2.306nRTlo{g_{10}}\dfrac{{{V_2}}}{{{V_1}}}\] here ${V_1} = {\text{initial volume , }}{{\text{V}}_2} = {\text{final volume, R = universal gas constant , T = temperature,}}$
$n = {\text{number of moles}}$.
Here we are taking ${V_1} = V{\text{ and }}{{\text{V}}_2} = 2V$.
So now if we put the values as given in the question then we get
\[{W_{iso}} = 2.306nRTlo{g_{10}}\dfrac{{{V_2}}}{{{V_1}}}\]$ = 2.306 \times 8.31 \times 0.2 \times 300 \times {\log _{10}}\left( {\dfrac{{2V}}{{1V}}} \right){\text{joule}}$$ = 345Joule(approx)$
Hence the correct option is B.
Therefore, option (B) is the correct option.
Note:
Isothermal processes happen under a constant temperature. Work done of an isothermal process is \[{W_{iso}} = 2.306nRTlo{g_{10}}\dfrac{{{V_2}}}{{{V_1}}}\] . Alternatively, we can also write the work done in isothermal process as \[{W_{iso}} = 2.306nRTlo{g_{10}}\dfrac{{{P_1}}}{{{P_2}}}\]. If work is done by the system, then its value will be positive and if work is done on the system then its value will be negative.
No change in temperature hence it is an isothermal process. An isothermal process is a process where the temperature of the system remains constant. You can calculate work done of an isothermal process by putting the value P means pressure from the ideal gas law equation in the equation $W = pdV$and by solving it.
Complete step by step solution:
We know that ${0^0}C = 273K$. Hence ${27^0}C = 300K$.
By looking at the question carefully, we see that water is at \[300K\] and also the ice is at \[300K\]temperature. Hence, no change in temperature. So, the process is isothermal because only change in states happens. Let’s discuss work done in an isothermal process.
Boyle's law states that the pressure and volume of a gas are inversely proportional at a constant temperature.
Now let’s solve the question.
Work done in isothermal process is given by \[{W_{iso}} = 2.306nRTlo{g_{10}}\dfrac{{{V_2}}}{{{V_1}}}\] here ${V_1} = {\text{initial volume , }}{{\text{V}}_2} = {\text{final volume, R = universal gas constant , T = temperature,}}$
$n = {\text{number of moles}}$.
Here we are taking ${V_1} = V{\text{ and }}{{\text{V}}_2} = 2V$.
So now if we put the values as given in the question then we get
\[{W_{iso}} = 2.306nRTlo{g_{10}}\dfrac{{{V_2}}}{{{V_1}}}\]$ = 2.306 \times 8.31 \times 0.2 \times 300 \times {\log _{10}}\left( {\dfrac{{2V}}{{1V}}} \right){\text{joule}}$$ = 345Joule(approx)$
Hence the correct option is B.
Therefore, option (B) is the correct option.
Note:
Isothermal processes happen under a constant temperature. Work done of an isothermal process is \[{W_{iso}} = 2.306nRTlo{g_{10}}\dfrac{{{V_2}}}{{{V_1}}}\] . Alternatively, we can also write the work done in isothermal process as \[{W_{iso}} = 2.306nRTlo{g_{10}}\dfrac{{{P_1}}}{{{P_2}}}\]. If work is done by the system, then its value will be positive and if work is done on the system then its value will be negative.
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

