
A body starts with some initial velocity and a constant acceleration. It covers a distance of $200m$ in the first four seconds and a distance of $220m$ in the next two seconds. The acceleration of the body and its velocity at the end of seventh second are
(A) $a = 5m{s^{ - 2}},v = 75m{s^{ - 1}}$
(B) $a = 7.5m{s^{ - 2}},v = 100m{s^{ - 1}}$
(C) $a = 20m{s^{ - 2}},v = 150m{s^{ - 1}}$
(D) $a = 150m{s^{ - 2}},v = 10m{s^{ - 1}}$
Answer
232.8k+ views
Hint:In order to solve this question, we will use the equation of motion to relate the distance covered by the body in first four second and then form another equation relating distance covered in next two second and on solving the two formed equation, we will solve for acceleration and velocity of the body at end of seventh second.
Formula used:
Two of the equation of motion are
$v = u + at$ where u is initial velocity and v is final velocity during time ‘t’ with acceleration ‘a’ and
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ where,
S denotes distance covered by the body during time ‘t’ with initial velocity ‘u’ and acceleration of the body is ‘a’.
Complete answer:
According to the question, we have given that a body covers a distance of $200m$ in first four second which is $t = 4s$, and let initial velocity of the body is u and constant acceleration is ‘a’ so using the formula $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ we get,
$
200 = u(4) + \dfrac{1}{2}(a){(4)^2} \\
200 = 4u + 8a \to (i) \\
$
Now, it’s give that in next two seconds body covers distance of $220m$ so, in total period of time $t = 4 + 2 = 6s$ body covers a total distance of $S' = 200 + 220 = 420m$ so again using the formula $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ we get,
$
420 = u(6) + \dfrac{1}{2}(a){(6)^2} \\
420 = 6u + 18a \to (ii) \\
$
On solving equations (i) and (ii) by substituting method we get,
$
420 = 6(\dfrac{{200 - 8a}}{4}) + 18a \\
840 = 600 - 24a + 36a \\
240 = 12a \\
\Rightarrow a = 20m{s^{ - 2}} \\
$
and so, $u = 10m{s^{ - 1}}$
So, acceleration of the body is $a = 20m{s^{ - 2}}$
and velocity at the end of seventh second $t = 7$ and be calculated using the formula $v = u + at$ we get,
$
v = 10 + (20)(7) \\
v = 150m{s^{ - 1}} \\
$
Hence, the correct option is Option (C).
Note:While solving such question never makes a mistake taking given distance in next ${t^{th}}$ second as a total distance in time ‘t’ always add the total distance to the time ‘t’ while putting value in newton’s equation of motion and solve carefully such numerical equations to avoid any minor calculation mistakes.
Formula used:
Two of the equation of motion are
$v = u + at$ where u is initial velocity and v is final velocity during time ‘t’ with acceleration ‘a’ and
$S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ where,
S denotes distance covered by the body during time ‘t’ with initial velocity ‘u’ and acceleration of the body is ‘a’.
Complete answer:
According to the question, we have given that a body covers a distance of $200m$ in first four second which is $t = 4s$, and let initial velocity of the body is u and constant acceleration is ‘a’ so using the formula $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ we get,
$
200 = u(4) + \dfrac{1}{2}(a){(4)^2} \\
200 = 4u + 8a \to (i) \\
$
Now, it’s give that in next two seconds body covers distance of $220m$ so, in total period of time $t = 4 + 2 = 6s$ body covers a total distance of $S' = 200 + 220 = 420m$ so again using the formula $S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2}$ we get,
$
420 = u(6) + \dfrac{1}{2}(a){(6)^2} \\
420 = 6u + 18a \to (ii) \\
$
On solving equations (i) and (ii) by substituting method we get,
$
420 = 6(\dfrac{{200 - 8a}}{4}) + 18a \\
840 = 600 - 24a + 36a \\
240 = 12a \\
\Rightarrow a = 20m{s^{ - 2}} \\
$
and so, $u = 10m{s^{ - 1}}$
So, acceleration of the body is $a = 20m{s^{ - 2}}$
and velocity at the end of seventh second $t = 7$ and be calculated using the formula $v = u + at$ we get,
$
v = 10 + (20)(7) \\
v = 150m{s^{ - 1}} \\
$
Hence, the correct option is Option (C).
Note:While solving such question never makes a mistake taking given distance in next ${t^{th}}$ second as a total distance in time ‘t’ always add the total distance to the time ‘t’ while putting value in newton’s equation of motion and solve carefully such numerical equations to avoid any minor calculation mistakes.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Understanding Uniform Acceleration in Physics

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

