
A body of mass 1kg tied to one end of string is revolved in a horizontal circle of radius 0.1m with a speed of 3 revolution/sec, assuming the effect of gravity is negligible, then linear velocity, acceleration and tension in the string be:
A. \[1.88\,m/s,35.5\,m/{s^2},35.5\,N\]
B. \[2.88\,m/s,45.5\,m/{s^2},45.5\,N\]
C. \[3.88\,m/s,55.5\,m/{s^2},55.5\,N\]
D. None
Answer
232.5k+ views
Hint:As the given body is revolving so we use angular terms here. The force by which the body is revolving in a circular path is determined as the centripetal force and the acceleration is known as the centripetal acceleration. To find this problem we use the relation between the terms like velocity, acceleration, radius and time.
Formula used:
Linear velocity is given as,
\[v = \dfrac{{\rm{s}}}{t}\]
Where s is the distance and t is time taken.
Centripetal acceleration is given as,
\[{a_c} = \dfrac{{{v^2}}}{r}\]
Where v is the speed or velocity of an object and r is the radius.
Tension (or centripetal force) in the string is given as,
\[T = {F_c} = \dfrac{{m{v^2}}}{r}\]
Where m is the mass of an object, v is the speed or velocity of an object and r is the radius.
Complete step by step solution:
Given mass m= 1kg
Radius, r=0.1m
Let \[N = 3\,{\rm{ }}revolution/\sec \]
Distance covered,
\[s = 3 \times 2\pi r \times 1\]
Thus, linear velocity,
\[v = \dfrac{s}{t} = 6\pi \times 0.1 = 1.88\,m/s\]
Now acceleration (or centripetal acceleration),
\[{a_c} = \dfrac{{{v^2}}}{r} \\
\Rightarrow {a_c} = \dfrac{{{{(1.88)}^2}}}{{0.1}} \\
\Rightarrow {a_c} = 35.5\,{\rm{ m/}}{{\rm{s}}^2}\]
Now tension in the string,
\[T = {F_c} \\
\Rightarrow T = \dfrac{{m{v^2}}}{r} \\
\Rightarrow T = \dfrac{{1 \times {{(1.88)}^2}}}{{0.1}} \\
\therefore T = 35.5\,N\]
Therefore, linear velocity, acceleration and tension in the string are \[1.88\,m/s,35.5\,m/{s^2},35.5\,N\].
Hence option A is the correct answer.
Note: An object must be subjected to a force in order to move, and the force reacts to an object differently depending on the sort of motion it shows. The force applied to an object in curvilinear motion and pointed at the axis of rotation or the centre of curvature is known as a centripetal force. Newtons are used to measure centripetal force.
Formula used:
Linear velocity is given as,
\[v = \dfrac{{\rm{s}}}{t}\]
Where s is the distance and t is time taken.
Centripetal acceleration is given as,
\[{a_c} = \dfrac{{{v^2}}}{r}\]
Where v is the speed or velocity of an object and r is the radius.
Tension (or centripetal force) in the string is given as,
\[T = {F_c} = \dfrac{{m{v^2}}}{r}\]
Where m is the mass of an object, v is the speed or velocity of an object and r is the radius.
Complete step by step solution:
Given mass m= 1kg
Radius, r=0.1m
Let \[N = 3\,{\rm{ }}revolution/\sec \]
Distance covered,
\[s = 3 \times 2\pi r \times 1\]
Thus, linear velocity,
\[v = \dfrac{s}{t} = 6\pi \times 0.1 = 1.88\,m/s\]
Now acceleration (or centripetal acceleration),
\[{a_c} = \dfrac{{{v^2}}}{r} \\
\Rightarrow {a_c} = \dfrac{{{{(1.88)}^2}}}{{0.1}} \\
\Rightarrow {a_c} = 35.5\,{\rm{ m/}}{{\rm{s}}^2}\]
Now tension in the string,
\[T = {F_c} \\
\Rightarrow T = \dfrac{{m{v^2}}}{r} \\
\Rightarrow T = \dfrac{{1 \times {{(1.88)}^2}}}{{0.1}} \\
\therefore T = 35.5\,N\]
Therefore, linear velocity, acceleration and tension in the string are \[1.88\,m/s,35.5\,m/{s^2},35.5\,N\].
Hence option A is the correct answer.
Note: An object must be subjected to a force in order to move, and the force reacts to an object differently depending on the sort of motion it shows. The force applied to an object in curvilinear motion and pointed at the axis of rotation or the centre of curvature is known as a centripetal force. Newtons are used to measure centripetal force.
Recently Updated Pages
JEE Main 2023 April 6 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 April 6 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 (January 31 Evening Shift) Question Paper with Solutions [PDF]

JEE Main 2023 January 30 Shift 2 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 25 Shift 1 Question Paper with Answer Key

JEE Main 2023 January 24 Shift 2 Question Paper with Answer Key

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

