
A body moves in a straight line along the Y-axis. Its distance y (in metres) from the origin is given by \[y = 8t - 3{t^2}.\]The average speed in the time interval from t = 0 second to t = 1 second is
A. \[ - 4\,m/s\]
B. zero
C. \[5\,m/s\]
D. \[6\,m/s\]
Answer
232.8k+ views
Hint:The speed is defined as the rate of change of distance in any direction and it is the magnitude of velocity and it cannot be negative. The distance is the length of the actual path covered by the moving body and hence it cannot be negative. In this case, we need to find the average speed of the moving object.
Formula used :
The average speed of the moving body is,
\[\text{average speed} = \dfrac{\text{total path length}}{\text{total time taken}}\]
Or it can be written as,
\[\text{average speed}({v_{av}}) = \dfrac{{{y_2} - {y_1}}}{{{t_2} - {t_1}}}\]
Where, \[{y_1},{y_2}\] - the distance travelled and \[{t_1},{t_2}\] - time taken.
Complete step by step solution:
The object in movement changes its position with time continuously, so in order to find the change in position with respect to time, we define a quantity called average velocity. But it only relates the displacement of the moving object. So to find the rate of motion along the actual path completely we define average speed.
The average speed describes the rate of motion over the actual path and hence it is defined as the total path travelled divided by the total time taken for the travel.
\[\text{average speed} = \dfrac{\text{total path length}}{\text{total time taken}}\]
The SI unit of average speed is \[m{s^{ - 1}}\] , but it will not give us the direction of the movement, hence it will always be positive.
Given,
\[y = 8t - 3{t^2}\]
To find, \[{v_{av}} = ?\]
The average speed can be given as,
\[\text{average speed}({v_{av}}) = \dfrac{{{y_2} - {y_1}}}{{{t_2} - {t_1}}}\]
\[{v_{av}} = \dfrac{{{y_2} - {y_1}}}{{{t_2} - {t_1}}}\]
So,
\[{y_2} = 8(1) - 3{(1)^2}{\rm{}}\left( {{t_2} = 1s} \right)\]
\[\Rightarrow {y_2} = 8 - 3\]
\[\Rightarrow {y_2} = 5m\]
\[\Rightarrow {y_1} = 8(0) - 3{(0)^2}{\rm{ }}\left( {{t_1} = 0s} \right)\]
\[\Rightarrow {y_1} = 0m\]
\[\Rightarrow {v_{av}} = \dfrac{{5 - 0}}{{1 - 0}}\]
\[\therefore {v_{av}} = 5\,m{s^{ - 1}}\]
So, the correct answer is option C.
Note : The difference between the average velocity and average speed is that , the average speed does not give the direction of the movement and hence it is always positive. But the average velocity can be both positive and negative since it depends on the direction of the displacement. The average speed also has the same SI unit as average velocity\[m{s^{ - 1}}\].
Formula used :
The average speed of the moving body is,
\[\text{average speed} = \dfrac{\text{total path length}}{\text{total time taken}}\]
Or it can be written as,
\[\text{average speed}({v_{av}}) = \dfrac{{{y_2} - {y_1}}}{{{t_2} - {t_1}}}\]
Where, \[{y_1},{y_2}\] - the distance travelled and \[{t_1},{t_2}\] - time taken.
Complete step by step solution:
The object in movement changes its position with time continuously, so in order to find the change in position with respect to time, we define a quantity called average velocity. But it only relates the displacement of the moving object. So to find the rate of motion along the actual path completely we define average speed.
The average speed describes the rate of motion over the actual path and hence it is defined as the total path travelled divided by the total time taken for the travel.
\[\text{average speed} = \dfrac{\text{total path length}}{\text{total time taken}}\]
The SI unit of average speed is \[m{s^{ - 1}}\] , but it will not give us the direction of the movement, hence it will always be positive.
Given,
\[y = 8t - 3{t^2}\]
To find, \[{v_{av}} = ?\]
The average speed can be given as,
\[\text{average speed}({v_{av}}) = \dfrac{{{y_2} - {y_1}}}{{{t_2} - {t_1}}}\]
\[{v_{av}} = \dfrac{{{y_2} - {y_1}}}{{{t_2} - {t_1}}}\]
So,
\[{y_2} = 8(1) - 3{(1)^2}{\rm{}}\left( {{t_2} = 1s} \right)\]
\[\Rightarrow {y_2} = 8 - 3\]
\[\Rightarrow {y_2} = 5m\]
\[\Rightarrow {y_1} = 8(0) - 3{(0)^2}{\rm{ }}\left( {{t_1} = 0s} \right)\]
\[\Rightarrow {y_1} = 0m\]
\[\Rightarrow {v_{av}} = \dfrac{{5 - 0}}{{1 - 0}}\]
\[\therefore {v_{av}} = 5\,m{s^{ - 1}}\]
So, the correct answer is option C.
Note : The difference between the average velocity and average speed is that , the average speed does not give the direction of the movement and hence it is always positive. But the average velocity can be both positive and negative since it depends on the direction of the displacement. The average speed also has the same SI unit as average velocity\[m{s^{ - 1}}\].
Recently Updated Pages
Dimensions of Charge: Dimensional Formula, Derivation, SI Units & Examples

How to Calculate Moment of Inertia: Step-by-Step Guide & Formulas

Circuit Switching vs Packet Switching: Key Differences Explained

Dimensions of Pressure in Physics: Formula, Derivation & SI Unit

JEE General Topics in Chemistry Important Concepts and Tips

JEE Extractive Metallurgy Important Concepts and Tips for Exam Preparation

Trending doubts
JEE Main 2026: Session 2 Registration Open, City Intimation Slip, Exam Dates, Syllabus & Eligibility

JEE Main 2026 Application Login: Direct Link, Registration, Form Fill, and Steps

JEE Main Marking Scheme 2026- Paper-Wise Marks Distribution and Negative Marking Details

Understanding the Angle of Deviation in a Prism

Hybridisation in Chemistry – Concept, Types & Applications

How to Convert a Galvanometer into an Ammeter or Voltmeter

Other Pages
JEE Advanced Marks vs Ranks 2025: Understanding Category-wise Qualifying Marks and Previous Year Cut-offs

Laws of Motion Class 11 Physics Chapter 4 CBSE Notes - 2025-26

Waves Class 11 Physics Chapter 14 CBSE Notes - 2025-26

Mechanical Properties of Fluids Class 11 Physics Chapter 9 CBSE Notes - 2025-26

Thermodynamics Class 11 Physics Chapter 11 CBSE Notes - 2025-26

Units And Measurements Class 11 Physics Chapter 1 CBSE Notes - 2025-26

