The Junk Seller Class 4 Notes CBSE Maths Chapter 6 [Free PDF Download]

Thorough Preparation with CBSE Class 4 Maths Chapter 6 Revision Notes

The 6th chapter of the Class 4 Maths syllabus introduces new mathematical concepts related to multiplication and repetitive addition using real-life events. The depiction of buying and selling in this chapter teaches students to use complex multiplication and addition methods to find the answers. This is where The Junk Seller revision notes will be ideal to understand these concepts and study this chapter properly.


The experts at Vedantu have composed the revision notes following the Class 4 CBSE standards. These notes will help you study the ways to compute answers for arithmetic questions given in The Junk Seller exercises.


Download CBSE Class 4 Maths Revision Notes 2022-23 PDF

Trending pages
Do you need help with your Homework? Are you preparing for Exams?
Study without Internet (Offline)

Download PDF of The Junk Seller Class 4 Notes CBSE Maths Chapter 6 [Free PDF Download]

Access Class - 4 Mathematics Chapter - 6 The Junk Seller Revision Notes

Junk Seller: 

  • A person who buys and sells used or discarded items is known as a junk seller.

  • Junk is debris, waste, or garbage that has been left behind or discarded because it is unwanted.


Solved Example 1. How does a Junk seller make money by selling junk?

Ans: Junk seller begins by purchasing some stuff from rubbish collectors. They has thier own price list for which they purchases the junk. Then they later sells thier stuff to a large store. They compares prices on their phone and only sells when they finds a good deal.


Business: 

  • Business is the act of earning a livelihood or generating money by creating, purchasing, or selling goods.

  • Businesses can either be for-profit or non-profit organisations. 

  • Limited liability firms, sole proprietorships, corporations, and partnerships are all examples of business types.


Credit: 

  • Credit is the money that a bank or corporation will let a customer borrow and then repay later.

  • The amount of money available to spend in a bank charge account, or the cash credited to a checking account, are both examples of credit. 


Buying and Selling: 

  • To obtain something in return for money or the equivalent is called Buying.

  • To offer something to someone who pays for it and then owns it is called Selling.


Profit and Loss:  

  • A profit is the amount of money gained when you get paid more for something than it costs you to produce.

  • Profit= Selling price-Cost price

  • When a product is sold for less than its cost price, the seller bears a loss.

  • Loss= Cost price-Selling price


Currency in India

  • Banknotes in India are now printed in denominations of 10, 20, 50, 100, 200, 500, and 2000 rupees. 

  • As they are issued by the RBI, these notes are known as banknotes.


Loan

  • A loan is money borrowed with the promise of repayment for a specific purpose.

  • When you borrow money, you create debt and must repay the person/association over time, plus a little amount of additional money known as interest.

  • For example, if Alex takes a loan of Rs 100 from the bank and has to return Rs 115 within five months, then Rs 15 is the interest that Alex has to pay the bank.


Debt

  • It is the amount of money owed to another person.

  • Debt usually takes the form of money, but it can be goods, services, favours, or other items. You now owe a debt to someone else if you agree to pay or do something for them.

  • For example, money owed to the bank after using credit cards, car loans, etc.


Unitary method

  • The unitary approach is a methodology for solving problems that involves first determining the value of a single unit and then multiplying that value by the required value. 

  • For example, If 1 balloon is for Rs 5, then 10 balloons will be 5×10=Rs 50.


Solved Example for Unitary Method

1. If 1 kg of newspaper costs Rs 4, what should be the price of 32Kg of a newspaper?

Ans: Cost of 1Kg Newspaper= Rs 4

Cost of 32Kg Newspaper= Rs 4 × 32 = Rs 128


2. Find the total cost of 10 chocolates, 2 muffins and 4 cookies; if 1 chocolate costs Rs 5, 1 muffin costs Rs 7 and 1 cookie costs Rs 3.

Ans: Cost of 1 chocolate= Rs 5

Total Cost of 10 chocolates= 5×10=Rs 50

Cost of 1 muffin= Rs 7

Total Cost of 2 chocolates= 2×7=Rs 14

Cost of 1 cookie= Rs 3

Total Cost of 4 cookies= 3×4=Rs 12

Total cost of chocolates, muffin and cookies= Rs 50 + Rs 14 + Rs 12 =Rs 76


3. If 100 roses cost Rs 2000, what is the cost of 25 roses?

Ans: Cost of 100 roses= Rs 2000

Cost of 1 rose= Rs 2000/100 =Rs 20

Cost of 25 roses= Rs 20×25 =Rs 500


Practice Problems

1. Select the correct option:

i) If a person sells 10 chips packets in a day, how many packets will he be able to sell in 15 days?

  1. 15

  2. 150

  3. 100

  4. 10

ii) If Lucy buys 10 muffins for Rs 100 and sells all of them at Rs 120, how much did she earn?

  1. Rs 2

  2. Rs 20

  3. Rs 10

  4. Rs 100


 2.  Find the value of the following:

i) 3 notes of Rs 20

ii) 4 notes of Rs 10

iii) 6 notes of Rs 50

iv) 10 notes of Rs 100

v) 15 notes of Rs 200 


Answer: 

  1. i)  B) 150

ii) B) Rs 20

  1.  i) Rs 60

ii) Rs 40

iii) Rs 300

iv) Rs 1000

v) Rs 3000


Importance of CBSE Class 4 Maths Chapter 6 The Junk Seller

This chapter takes the students a step ahead by teaching the principles of addition and multiplication methods. Previously, they have learnt how to use tables in different ways. This time, they will learn to extract information from the given exercise stories and calculate the answers accordingly.


Here is why this chapter is very important for a Class 4 student.

  • This chapter focuses on shedding light on the complex multiplication and addition methods for calculating the answers to certain questions.

  • Students will perform multiple multiplication and addition steps in the same question to extract an answer.

  • They will also learn what to multiply based on the items displayed and how to find a total outcome by adding the results in a stepwise method.

  • Class 4th Maths Chapter 6 also teaches the meaning of mathematical words generally used in arithmetic sums involving multiplication and addition.


Benefits of Vedantu’s Class 4th Maths Chapter 6 Revision Notes

From The Junk Seller summary, you can identify what you need for preparing this chapter. Vedantu will provide the ideal material for studying this chapter effortlessly and learning how to solve the problems. Here is the list of benefits you can enjoy.

  • Solving The Junk Seller Class 4 Revision Notes with answers will help you learn the finest methods to solve problems.

  • Check the answers given in the solution to evaluate your problem-solving skills.

  • Learn the advanced techniques of multiplication and addition simplified by the experts.

  • Find out how the experts help you identify the items and their respective costs to multiply based on the problems. You will be able to answer ‘how much does Kiran earn from her rickshaws?’

  • Learn how to extract information from a given problem and solve it faster to score better in the exams.


Concepts of The Junk Seller Class 4 Maths Made Easier

Follow the methods used by the subject experts to compile the answers and explain the concepts. You will easily answer ‘how does Kiran make money by selling junk? and many more similar questions. This is why Class 4 students prefer the revision notes of Vedantu.


Important Related Links for CBSE Class 4

FAQs on The Junk Seller Class 4 Notes CBSE Maths Chapter 6 [Free PDF Download]

1. How should I proceed to solve the questions of The Junk Seller?

Focus on the information provided for every item given in a question. List them and perform mathematical operations separately for accuracy.

2. Why should I follow NCERT solutions for The Junk Seller Class 4 Maths?

The NCERT solutions will help you with the steps to follow for solving exercise questions. Check the right format mandated by CBSE to answer such questions.

3. How do the stories in the chapter aid in learning?

Children mostly find stories interesting and endearing. Explaining mathematical concepts using stories helps students imbibe them easily. They will also recall these methods while solving problems in the exams.

Share this with your friends
SHARE
TWEET
SHARE
SUBSCRIBE