Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

Paper clips sell for $23$ cents per box. What will $4$ boxes cost?

Answer
VerifiedVerified
490.5k+ views
Hint: Here we will use the concepts of unitary method. Here we are given the cost of one quantity, we have to find the many quantities so will use the multiplication to get the required value for the four boxes. Cents are the currency of a foreign country.

Complete step by step answer:
Given that the paper clips are sold for $23$ cents per box.
$1$ box $ = 23$ cents
$4$ box $ = ?$
Cross-multiply the above expression, when the left side of the first equation is multiplied with the right side of the other equation and vice-versa.
$\Rightarrow \dfrac{{23 \times 4}}{1}$
Multiply the terms on the numerator of the above equation –
$\Rightarrow \dfrac{{92}}{1}$
When any fraction has a denominator as one it can be expressed as only the numerator that is the integer.
$\Rightarrow 92$ cents

Hence, the four boxes will cost $92$ cents.

Note: Be good in multiples and division and remember the multiples at least till twenty. The unitary method suggests that it refers to the single or an individual quantity or the unit. When we have coats of many quantities and have to find the quantity for a single quantity then use division. When any expression is in the form of the fraction, remove common factors from the numerator and the denominator.