
$\left( a \right)$ The length of Ramesh’s notebook is $9cm\,5mm$. What will be its length in $cm$ ?
$\left( b \right)$ The length of a young gram plant is $65mm$. Express its length in $cm$.
Answer
551.7k+ views
Hint: For solving this question we just need to know the relation so that we can convert them. So for this, $10mm = 1cm = 1mm = 0.1cm$. So by using this relation we can solve this question easily and get the required result.
Complete step by step answer:
$\left( a \right)$ So here in this question we have the length given as $9cm\,5mm$
First of all we will make both the value in same units, so we get
As we know, $1mm = 0.1cm$
Therefore, $5mm = \left( {0.1 \times 5} \right)cm$
And on solving it, we get
$ \Rightarrow 5mm = 0.5cm$
Therefore, the length of Ramesh’s notebook will become
$ \Rightarrow 9cm + 0.5cm$
And on solving it, we get
$ \Rightarrow 9.5cm$
Therefore, the length of Ramesh’s notebook will become $9.5cm$
$\left( b \right)$ We have the length of the young gram plant given as $65mm$ and as we know that
$ \Rightarrow 1mm = 0.1cm$
Therefore, $65mm = \left( {0.1 \times 65} \right)cm$
And on solving it, we get the value as
$ \Rightarrow 6.5cm$
The length of a young gram plant is $65mm$ and in $cm$ it will be $6.5cm$.
Note:
This type of question always needs the relation through which we can convert the units from one form to another. So for this we need to memorize and by using the simple unitary method we can solve such questions.
Complete step by step answer:
$\left( a \right)$ So here in this question we have the length given as $9cm\,5mm$
First of all we will make both the value in same units, so we get
As we know, $1mm = 0.1cm$
Therefore, $5mm = \left( {0.1 \times 5} \right)cm$
And on solving it, we get
$ \Rightarrow 5mm = 0.5cm$
Therefore, the length of Ramesh’s notebook will become
$ \Rightarrow 9cm + 0.5cm$
And on solving it, we get
$ \Rightarrow 9.5cm$
Therefore, the length of Ramesh’s notebook will become $9.5cm$
$\left( b \right)$ We have the length of the young gram plant given as $65mm$ and as we know that
$ \Rightarrow 1mm = 0.1cm$
Therefore, $65mm = \left( {0.1 \times 65} \right)cm$
And on solving it, we get the value as
$ \Rightarrow 6.5cm$
The length of a young gram plant is $65mm$ and in $cm$ it will be $6.5cm$.
Note:
This type of question always needs the relation through which we can convert the units from one form to another. So for this we need to memorize and by using the simple unitary method we can solve such questions.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Convert 40circ C to Fahrenheit A 104circ F B 107circ class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

