Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

If the cost of $1$ sapling is $30$ rupees, then what is the cost of such $8$ saplings?
A) $420$rupees
B) $800$rupees
C) $200$rupees
D) $240$rupees

Answer
VerifiedVerified
441.3k+ views
Hint: The given question is the simple multiplication problem. In the problem, there is necessary data given for the problem. The cost of one sapling is given. And we have to find the cost of eight saplings. By applying simple multiplication we can solve the problem easily.

Complete step-by-step solution:
 In the given problem we have to find the cost of eight saplings.
The given data is, Cost of one sapling is thirty rupees.
And then the cost of eight saplings is $x$.
We can write this as,
One sapling $ = 30$
Eight saplings $ = x$
Now solve this we get,
$x = 30 \times 8$
That means the cost of eight saplings is equal to the multiplication of a number of given saplings and the cost of one sapling.
That is the cost of eight saplings is the multiplication of thirty and eight.
Hence we get two hundred and forty. $x = 30 \times 8 = 240$
Hence the cost of eight saplings is two hundred and forty rupees.
Therefore the option D$ = 240$ is the solution for the given problem.

Note: The given problem is a simple multiplication problem. Understanding the data and applying simple multiplication is the simplest way to solve the problem. And multiplication is one of the basic arithmetic functions in mathematics.
WhatsApp Banner