Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

If a unit price label has a unit price of $ 21.5 $ cents per pound, how much is the total price for an $ 8 $ pound package?

Answer
VerifiedVerified
523.2k+ views
Hint: Here we are given the price label has a unit price per pound and We have to find the price for eight pounds. Here we will use the multiplication and will simplify for the resultant required value.

Complete step-by-step answer:
Now, as we know that $ 1 $ pound $ = 21.5 $ cents
Therefore $ 8 $ pounds $ = $ ?
Do cross multiplication
 $ = \dfrac{{8 \times 21.5}}{1} $
Find the product of the terms in the numerator of the above expression –
 $ = \dfrac{{172}}{1} $
Anything upon the denominator one can be written as the numerator part only.
 $ = 172 $ cents
Therefore, the required solutions is –
 $ 8 $ pounds is equal to $ 172 $ cents.
So, the correct answer is “Option C”.

Note: The units are the standards for the measurement of the physical quantities which needs to be clear to be useful. Units are the internationally accepted standards for measurements of the physical quantities.
Different types of system of units are –
A.SI (International system of units)
B.MKS (Meter-kilogram-second) system
C.CGS (centimetre-gram-second) system
It is very important to know the difference between the system of units and the conversional ratios between them. Since if we say mass of one it does not make any sense, also mass of one gram and one kilogram differs a lot as $ 1kg = 1000g $ .
WhatsApp Banner