
Molar mass of $NaN{O_3}$ is:
Answer
598.2k+ views
Hint: Try to recall that molar mass of a substance is the mass in grams of 1 mole of that substance and also, atomic mass of sodium (Na), nitrogen (N) and oxygen (O) is known to you. Now by using this you can easily answer the given question.
Complete step by step solution:
To find the molar mass of a compound following steps have to be followed:
Step1: In this step, use the chemical formula of the given compound to determine the number of each type of atom present in the compound.
Step 2: In this step, multiply the atomic weight of each element by the number of atoms of that element present in the given compound.
Step 3: Finally, in this step add it all together and put units of grams/mole after the number.
Now, to find the molar mass of $NaN{O_3}$ you should follow the above listed steps:
Step 1: Number of Na atoms present in $NaN{O_3}$=1
Number of N atoms present in $NaN{O_3}$= 1
Number of O atoms in $NaN{O_3}$=3
Step 2: It is known to you that atomic mass of Na =23,
Atomic mass of N =14
And atomic mass of O=16
So, total mass of Na in $NaN{O_3}$=$1 \times 23 = 23$
Total mass of N in $NaN{O_3}$=$1 \times 14 = 14$
And total mass of O in $NaN{O_3}$=$3 \times 16 = 48$
Step 3: Therefore, molar mass of $NaN{O_3}$= $23 + 14 + 48$
$= 85{\text{ }} grams/mole$.
Hence, from above you can say that the molar mass of $NaN{O_3}$ is 85 grams/mole.
Note:It should be remembered to you that $NaN{O_3}$ is used in making fertilizers and is also used as a food preservative and rocket propellant.
Also, you should remember that the molar mass of a substance is used to convert between mass and number of moles of that substance.
Complete step by step solution:
To find the molar mass of a compound following steps have to be followed:
Step1: In this step, use the chemical formula of the given compound to determine the number of each type of atom present in the compound.
Step 2: In this step, multiply the atomic weight of each element by the number of atoms of that element present in the given compound.
Step 3: Finally, in this step add it all together and put units of grams/mole after the number.
Now, to find the molar mass of $NaN{O_3}$ you should follow the above listed steps:
Step 1: Number of Na atoms present in $NaN{O_3}$=1
Number of N atoms present in $NaN{O_3}$= 1
Number of O atoms in $NaN{O_3}$=3
Step 2: It is known to you that atomic mass of Na =23,
Atomic mass of N =14
And atomic mass of O=16
So, total mass of Na in $NaN{O_3}$=$1 \times 23 = 23$
Total mass of N in $NaN{O_3}$=$1 \times 14 = 14$
And total mass of O in $NaN{O_3}$=$3 \times 16 = 48$
Step 3: Therefore, molar mass of $NaN{O_3}$= $23 + 14 + 48$
$= 85{\text{ }} grams/mole$.
Hence, from above you can say that the molar mass of $NaN{O_3}$ is 85 grams/mole.
Note:It should be remembered to you that $NaN{O_3}$ is used in making fertilizers and is also used as a food preservative and rocket propellant.
Also, you should remember that the molar mass of a substance is used to convert between mass and number of moles of that substance.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

10 examples of friction in our daily life

