
Determine the percentage of water of crystallization, iron, Sulphur and oxygen in pure ferrous sulphate $(FeS{{O}_{4}}.7{{H}_{2}}O)$
Answer
598.5k+ views
Hint: Mass percent of any element is calculated by dividing the molar mass of that particular component to total mass of the compound and then multiplying it by 100.
Percent tells the mass of the component per 100ml of solution.
Complete answer:
Mass percent of any element is calculated by dividing the molar mass of that particular component to total mass of the compound and then multiplying it by 100.
Mass percent= molar mass of that particular component total mass of compound.
\[Mass\text{ }percent=\text{ }\dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }that\text{ }particular\text{ }component}{total\text{ }mass\text{ }of\text{ }compound}\text{ }\times \text{100}\]
Percentage of water of crystallization:
atomic mass of iron, Fe = 56 g/mol
atomic mass of Sulphur, S = 32 g/mol
atomic mass of oxygen, O = 4 g/mol
atomic mass of hydrogen, H = 1 g/mol
total molar mass would be the sum of their respective molar masses multiplied with their respective number of atoms.
now,
molar mass of ferrous sulphate$(FeS{{O}_{4}}.7{{H}_{2}}O)$
\[\begin{align}
& =56\text{ }+\text{ }32\text{ }+\text{ }4\text{ }\times \text{ }16\text{ }+\text{ }7\text{ }\times \text{ }\left\{ \text{ }2\text{ }\times \text{ }1\text{ }+\text{ }16\text{ } \right\} \\
& =\text{ }56\text{ }+\text{ }32\text{ }+\text{ }64\text{ }+\text{ }126 \\
& =\text{ }278\text{ }g/mol \\
\end{align}\]
Molar mass of 7 molecules of water= \[7\text{ }\times \text{ }\left\{ \text{ }2\text{ }\times 1\text{ }+\text{ }16\text{ } \right\}\text{ }=126\text{ }g/mol\]
now,
Percentage of water would be molar mass of seven molecules of water divided by total molar mass of compound ferrous sulphate multiplied by 100
\[percentage\text{ }of\text{ }water\text{ }in\text{ }FeSO_4.7H_2O\text{ }=\left\{ \dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }7H_2O}{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }FeSO_4.7H_2O}\text{ } \right\}\times \text{ }100=\text{ }\left\{ \text{ }\dfrac{126}{278} \right\}\text{ }\times \text{ }100=45.32%\]
so, the percent of water of crystallization is 45.32%
Now, percentage of iron (Fe) in$(FeS{{O}_{4}}.7{{H}_{2}}O)$
Molar mass of Fe=56g/mol
Number of atoms of Fe=1
Molar mass of compound= 278g/mol
\[percentage\text{ }of\text{ Fe }in\text{ }FeS{{O}_{4}}.7H_2O\text{ }=\left\{ \dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ Fe}}{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }FeSO_4.7H_2O}\text{ } \right\}\times \text{ }100=\text{ }\left\{ \text{ }\dfrac{56}{278} \right\}\text{ }\times \text{ }100=20.14%\]
So, the percentage of Fe is 20.14%.
Now, percentage of Sulphur(S) in$FeS{{O}_{4}}.7{{H}_{2}}O$
Molar mass of S=32g/mol
Number of atoms of Fe=1
Molar mass of compound= 278g/mol
\[percentage\text{ }of\text{ S }in\text{ }FeS{{O}_{4}}.7H_2O\text{ }=\left\{ \dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ S}}{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }FeSO_4.7H_2O}\text{ } \right\}\times \text{ }100=\text{ }\left\{ \text{ }\dfrac{32}{278} \right\}\text{ }\times \text{ }100=11.51%\]
So, the percentage of S is 11.51%.
Now, percentage of oxygen (O) in$FeS{{O}_{4}}.7{{H}_{2}}O$
Molar mass of S=16g/mol
Number of atoms of O=4
Molar mass of 4 atoms of O=$4\times 16=64g/mol$
Molar mass of compound= 278g/mol
\[percentage\text{ }of\text{ O }in\text{ }FeS{{O}_{4}}.7H_2O\text{ }=\left\{ \dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ O}}{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }FeSO_4.7H_2O}\text{ } \right\}\times \text{ }100=\text{ }\left\{ \text{ }\dfrac{64}{278} \right\}\text{ }\times \text{ }100=23.021%\]
So, the percentage of O is 23.021%.
the percentage of water of crystallization, iron, Sulphur and oxygen in pure ferrous sulphate $(FeS{{O}_{4}}.7{{H}_{2}}O)$ is 45.32%,20.14%, 11.51% and 23.021% respectively.
Note: Mass percent of any element is calculated by dividing the molar mass of that particular component to total mass of the compound and then multiplying it by 100.
Mass percent= molar mass of that particular component total mass of compound. \[Mass\text{ }percent=\text{ }\dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }that\text{ }particular\text{ }component}{total\text{ }mass\text{ }of\text{ }compound}\text{ }\times \text{100}\]
Percent tells the mass of the component per 100ml of solution.
Complete answer:
Mass percent of any element is calculated by dividing the molar mass of that particular component to total mass of the compound and then multiplying it by 100.
Mass percent= molar mass of that particular component total mass of compound.
\[Mass\text{ }percent=\text{ }\dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }that\text{ }particular\text{ }component}{total\text{ }mass\text{ }of\text{ }compound}\text{ }\times \text{100}\]
Percentage of water of crystallization:
atomic mass of iron, Fe = 56 g/mol
atomic mass of Sulphur, S = 32 g/mol
atomic mass of oxygen, O = 4 g/mol
atomic mass of hydrogen, H = 1 g/mol
total molar mass would be the sum of their respective molar masses multiplied with their respective number of atoms.
now,
molar mass of ferrous sulphate$(FeS{{O}_{4}}.7{{H}_{2}}O)$
\[\begin{align}
& =56\text{ }+\text{ }32\text{ }+\text{ }4\text{ }\times \text{ }16\text{ }+\text{ }7\text{ }\times \text{ }\left\{ \text{ }2\text{ }\times \text{ }1\text{ }+\text{ }16\text{ } \right\} \\
& =\text{ }56\text{ }+\text{ }32\text{ }+\text{ }64\text{ }+\text{ }126 \\
& =\text{ }278\text{ }g/mol \\
\end{align}\]
Molar mass of 7 molecules of water= \[7\text{ }\times \text{ }\left\{ \text{ }2\text{ }\times 1\text{ }+\text{ }16\text{ } \right\}\text{ }=126\text{ }g/mol\]
now,
Percentage of water would be molar mass of seven molecules of water divided by total molar mass of compound ferrous sulphate multiplied by 100
\[percentage\text{ }of\text{ }water\text{ }in\text{ }FeSO_4.7H_2O\text{ }=\left\{ \dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }7H_2O}{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }FeSO_4.7H_2O}\text{ } \right\}\times \text{ }100=\text{ }\left\{ \text{ }\dfrac{126}{278} \right\}\text{ }\times \text{ }100=45.32%\]
so, the percent of water of crystallization is 45.32%
Now, percentage of iron (Fe) in$(FeS{{O}_{4}}.7{{H}_{2}}O)$
Molar mass of Fe=56g/mol
Number of atoms of Fe=1
Molar mass of compound= 278g/mol
\[percentage\text{ }of\text{ Fe }in\text{ }FeS{{O}_{4}}.7H_2O\text{ }=\left\{ \dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ Fe}}{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }FeSO_4.7H_2O}\text{ } \right\}\times \text{ }100=\text{ }\left\{ \text{ }\dfrac{56}{278} \right\}\text{ }\times \text{ }100=20.14%\]
So, the percentage of Fe is 20.14%.
Now, percentage of Sulphur(S) in$FeS{{O}_{4}}.7{{H}_{2}}O$
Molar mass of S=32g/mol
Number of atoms of Fe=1
Molar mass of compound= 278g/mol
\[percentage\text{ }of\text{ S }in\text{ }FeS{{O}_{4}}.7H_2O\text{ }=\left\{ \dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ S}}{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }FeSO_4.7H_2O}\text{ } \right\}\times \text{ }100=\text{ }\left\{ \text{ }\dfrac{32}{278} \right\}\text{ }\times \text{ }100=11.51%\]
So, the percentage of S is 11.51%.
Now, percentage of oxygen (O) in$FeS{{O}_{4}}.7{{H}_{2}}O$
Molar mass of S=16g/mol
Number of atoms of O=4
Molar mass of 4 atoms of O=$4\times 16=64g/mol$
Molar mass of compound= 278g/mol
\[percentage\text{ }of\text{ O }in\text{ }FeS{{O}_{4}}.7H_2O\text{ }=\left\{ \dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ O}}{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }FeSO_4.7H_2O}\text{ } \right\}\times \text{ }100=\text{ }\left\{ \text{ }\dfrac{64}{278} \right\}\text{ }\times \text{ }100=23.021%\]
So, the percentage of O is 23.021%.
the percentage of water of crystallization, iron, Sulphur and oxygen in pure ferrous sulphate $(FeS{{O}_{4}}.7{{H}_{2}}O)$ is 45.32%,20.14%, 11.51% and 23.021% respectively.
Note: Mass percent of any element is calculated by dividing the molar mass of that particular component to total mass of the compound and then multiplying it by 100.
Mass percent= molar mass of that particular component total mass of compound. \[Mass\text{ }percent=\text{ }\dfrac{molar\text{ }mass\text{ }of\text{ }that\text{ }particular\text{ }component}{total\text{ }mass\text{ }of\text{ }compound}\text{ }\times \text{100}\]
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

