Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store

Cost of $1$ dozen of bananas is Rs.$42$. What is the cost of $3\dfrac{1}{2}$ dozen of bananas?

seo-qna
Last updated date: 17th Apr 2024
Total views: 424.8k
Views today: 10.24k
Answer
VerifiedVerified
424.8k+ views
Hint: Use unitary method i.e. find the cost x units of items by simply multiplying x with the cost of 1 unit of that item.

Using unitary method,
$1$dozen of bananas are of Rs$ = 42$
So, $3\dfrac{1}{2}$ dozen of bananas are of Rs\[ = 42 \times 3\dfrac{1}{2}\]
                        \[\begin{gathered}
   = 42 \times \dfrac{7}{2} \\
   = 21 \times 7 \\
   = 147 \\
\end{gathered} \]
Hence, Cost of$3\dfrac{1}{2}$dozen of bananas is 147 Rs.

Note: In unitary method, we need to find info of a single unit. Then the multiplication will give us the answer. That’s what we have done in this question. We had given the cost of one dozen bananas and we just multiplied it with$3\dfrac{1}{2}$.
Recently Updated Pages