
A sports club rents dirt bikes for $\$37.50$ each. How do you find the total cost for the club to rent 20 bikes?
Answer
460.8k+ views
Hint: In this question we have been given the cost of rent for 1 bike and we have to find the total cost for the club to rent 20 bikes. So we will multiply the rent of 1 bike i. e. $\$37.50$ by 20 to get the desired answer.
Complete step-by-step solution:
We have been given that a sports club rents dirt bikes for $\$37.50$ each.
We have to find the total cost for the club to rent 20 bikes.
Now, as the cost of 1 rent bike is given and we have to calculate the total cost to rent 20 bikes, we will simply multiply the rent cost of one bike by 20 to get the total cost. Then we will get
\[\Rightarrow \$37.50\times20\]
Now, simplifying the above obtained equation we will get
\[\Rightarrow \$750.00\]
Hence we get that the total cost for the club to rent 20 bikes is \[\$750.00\].
Note: To solve such types of questions we can use the unitary method. In unitary method we have to find the cost of a single unit if not given then we can find the necessary value by multiplying the single unit value. Unitary method is used to find the value of a single unit from the multiple units. Also the point to be remembered is that if we have to find the value of multiple then we have to multiply the single unit value by the necessary number.
Complete step-by-step solution:
We have been given that a sports club rents dirt bikes for $\$37.50$ each.
We have to find the total cost for the club to rent 20 bikes.
Now, as the cost of 1 rent bike is given and we have to calculate the total cost to rent 20 bikes, we will simply multiply the rent cost of one bike by 20 to get the total cost. Then we will get
\[\Rightarrow \$37.50\times20\]
Now, simplifying the above obtained equation we will get
\[\Rightarrow \$750.00\]
Hence we get that the total cost for the club to rent 20 bikes is \[\$750.00\].
Note: To solve such types of questions we can use the unitary method. In unitary method we have to find the cost of a single unit if not given then we can find the necessary value by multiplying the single unit value. Unitary method is used to find the value of a single unit from the multiple units. Also the point to be remembered is that if we have to find the value of multiple then we have to multiply the single unit value by the necessary number.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Questions & Answers - Ask your doubts

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
List some examples of Rabi and Kharif crops class 8 biology CBSE

What is the feminine gender of a stag class 8 english CBSE

Write five sentences about Earth class 8 biology CBSE

Summary of the poem Where the Mind is Without Fear class 8 english CBSE

How many ten lakhs are in one crore-class-8-maths-CBSE

Advantages and disadvantages of science
