
A boy of mass 40kg ran up a flight of 50 steps, each 10cm high, in 5s. Find the power developed by the boy.
A. 440 W
B. 500 W
C. 400 W
D. 700 W
Answer
597k+ views
Hint: Power is defined as the rate of doing work. As the boy is moving up so the work done in this case is equal to the potential energy possessed by the boy, this potential energy per unit time gives the power developed by the boy.
Complete step-by-step answer:
Step1: As the power is equal to the rate of doing work. Since a boy is moving up, the work done in this case is equal to the potential energy of the body.
Potential energy of a body is given by-
\[P.E = mgh\] …………..(1)
Where m= mass of the body, g= acceleration due to gravity and h=height of body.
Height of one step = 10 cm
As the boy moves 50 steps up, so the total height covered by the boy is
$h = 500{\text{ }}cm$
$h = \dfrac{{500}}{{100}} = 5m$
As we know $g \simeq 10m/{s^2}$
Also given that mass of boy $m = 40kg$
Substituting all values in equation (1) we get,
\[
P.E = 40 \times 10 \times 5 \\
P.E = 8000J \\
\]
Step2: As we know Energy per unit time is power. Therefore,
$Power(P) = \dfrac{{Energy}}{{time}}$
Also given that time taken by the boy $t = 5s$
Put all values in above equation
$
P = \dfrac{{8000}}{5} \\
\Rightarrow P = 400W \\
$
Which is power developed by the boy. Hence option (C) is the correct option.
The correct answer is option (C)
Note: Always remember that work done actually equals energy. So never confuse between work done and energy, while calculating power either if we write ‘energy per unit time’ or ‘work done per unit time’ both these statements are true.
Complete step-by-step answer:
Step1: As the power is equal to the rate of doing work. Since a boy is moving up, the work done in this case is equal to the potential energy of the body.
Potential energy of a body is given by-
\[P.E = mgh\] …………..(1)
Where m= mass of the body, g= acceleration due to gravity and h=height of body.
Height of one step = 10 cm
As the boy moves 50 steps up, so the total height covered by the boy is
$h = 500{\text{ }}cm$
$h = \dfrac{{500}}{{100}} = 5m$
As we know $g \simeq 10m/{s^2}$
Also given that mass of boy $m = 40kg$
Substituting all values in equation (1) we get,
\[
P.E = 40 \times 10 \times 5 \\
P.E = 8000J \\
\]
Step2: As we know Energy per unit time is power. Therefore,
$Power(P) = \dfrac{{Energy}}{{time}}$
Also given that time taken by the boy $t = 5s$
Put all values in above equation
$
P = \dfrac{{8000}}{5} \\
\Rightarrow P = 400W \\
$
Which is power developed by the boy. Hence option (C) is the correct option.
The correct answer is option (C)
Note: Always remember that work done actually equals energy. So never confuse between work done and energy, while calculating power either if we write ‘energy per unit time’ or ‘work done per unit time’ both these statements are true.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a labelled diagram of the human heart and label class 11 biology CBSE

What is 1s 2s 2p 3s 3p class 11 chemistry CBSE

