What volume of 0.10 M sodium formate solution should be added to 50ml of 0.05 M formic acid to produce a buffer solution of pH 4.0? [ for formic acid is 3.80]
A) 3.96 ml
B) 25 ml
C) 39.6 ml
D) 100 ml
Answer
626.4k+ views
Hint: Buffer solution is basically an aqueous solution which resists the change in pH when a small amount of strong acid or base is added and formed by the mixture of weak acid and its conjugate base or its salt and vice-versa. The above question can be solved by the Henderson-Hasselbach equation.
Formula Used: For acidic buffer-$pH=p{{K}_{a}}+\log \dfrac{\text{Conjugate Base}}{\text{Weak Acid}}$
Complete answer:
First, let us consider the volume of 0.10 M sodium formate added to be x.
Now, with the help of mole concept, we have
No. of moles in x ml of 0.10 M sodium formate = $\dfrac{0.10}{1000}$ $\times$ x= 0.0001x
No. of moles in 50 ml of 0.05 M formic acid = $\dfrac{0.05}{1000}$ $\times$ 50 = 0.0025
In this M represents the molarity of solution.
Thus, $\dfrac{sodium\;formate}{formic\;acid}$ = $\dfrac{0.0001x}{0.0025}$ = 0.04 x, represents the $\dfrac{salt}{acid}$ ratio.
Now, from the Henderson’s equation,
pH = pK$_a$+ log $\dfrac{salt}{acid}$
Given, pH = 4.0, pK$_a$= 3.80;
Put these values in the Henderson’s equation
4.0 = 3.80 + log 0.04 x
log 0.04 x = 0.2
Therefore, x = 39.6 ml
So, we can conclude that the volume of 0.10 M sodium formate added is 39.6 ml. The correct option is (C).
Note: Don’t get confused while solving the log. Here the logarithmic term is with the base 10. The pK$_a$ and pH terms are related to each other. The pH value at which the chemical species accept, or donate a proton is considered to be pK$_a$ value. The pK$_a$ value shows inverse relation with the acid, i.e. lower the pK$_a$, the stronger will be the acid.
Formula Used: For acidic buffer-$pH=p{{K}_{a}}+\log \dfrac{\text{Conjugate Base}}{\text{Weak Acid}}$
Complete answer:
First, let us consider the volume of 0.10 M sodium formate added to be x.
Now, with the help of mole concept, we have
No. of moles in x ml of 0.10 M sodium formate = $\dfrac{0.10}{1000}$ $\times$ x= 0.0001x
No. of moles in 50 ml of 0.05 M formic acid = $\dfrac{0.05}{1000}$ $\times$ 50 = 0.0025
In this M represents the molarity of solution.
Thus, $\dfrac{sodium\;formate}{formic\;acid}$ = $\dfrac{0.0001x}{0.0025}$ = 0.04 x, represents the $\dfrac{salt}{acid}$ ratio.
Now, from the Henderson’s equation,
pH = pK$_a$+ log $\dfrac{salt}{acid}$
Given, pH = 4.0, pK$_a$= 3.80;
Put these values in the Henderson’s equation
4.0 = 3.80 + log 0.04 x
log 0.04 x = 0.2
Therefore, x = 39.6 ml
So, we can conclude that the volume of 0.10 M sodium formate added is 39.6 ml. The correct option is (C).
Note: Don’t get confused while solving the log. Here the logarithmic term is with the base 10. The pK$_a$ and pH terms are related to each other. The pH value at which the chemical species accept, or donate a proton is considered to be pK$_a$ value. The pK$_a$ value shows inverse relation with the acid, i.e. lower the pK$_a$, the stronger will be the acid.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

