
Two point-charges of \[+1.0\times {{10}^{-6}}\text{ C}\]and \[-1.0\times {{10}^{-6}}\text{ C}\] are at a distance \[\text{2}\text{.0 cm}\] apart from each other. This electric dipole is situated in a uniform electric field of \[1.0\times {{10}^{5}}\text{ V-}{{\text{m}}^{-1}}\]. What will be the maximum torque acting on it due to the field? What will be the work done for rotating it through 180 from the equilibrium position?
Answer
571.8k+ views
Hint: When the electric dipole is placed perpendicular to the electric field, then the torque acting on it will be maximum. On integrating the formula of the torque acting on the dipole, the work done in rotating the dipole through angle \[\theta \] from the direction of the electric field E is obtained.
Formula used: The magnitude of dipole moment, p, of an electric dipole is given by
\[p=2ql\]
Where q is the charge and 2l is the distance between the charges.
The magnitude of torque,\[\tau \], acting upon a dipole of moment \[\overrightarrow{p}\] placed in a uniform electric field \[\overrightarrow{E}\] making an angle \[\theta \] is given by:
\[\tau =pE\sin \theta \]
Work done in rotating the dipole through angle \[\theta \] from the direction of the electric field E is given by:
\[W=pE(1-\cos \theta )\]
Complete step by step answer:
The charge at one end of the dipole , \[q=1.0\times {{10}^{-6}}\text{ C}\]
The distance between the two charges, \[2l=2.0\text{ cm = 0}\text{.02 m}\]
The magnitude of electric field, \[E=1.0\times {{10}^{5}}\text{ V-}{{\text{m}}^{-1}}\]
The electric dipole moment p is,
\[\begin{align}
& p=2ql=(1.0\times {{10}^{-6}}\text{ C})(\text{0}\text{.02 m)} \\
&\Rightarrow p=2\times {{10}^{-8}}\text{ Cm} \\
\end{align}\]
The torque acting on the dipole due to an electric field \[E=1.0\times {{10}^{5}}\text{ V-}{{\text{m}}^{-1}}\] is
\[\tau =pE\sin \theta \]
The torque acting on the dipole is maximum when \[\theta ={{90}^{\text{o}}}\], so
\[\begin{align}
& {{\tau }_{\max }}=(2\times {{10}^{-8}}\text{ Cm)(1}\text{.0}\times \text{1}{{\text{0}}^{5}}\text{ V-}{{\text{m}}^{-1}})(\sin {{90}^{\text{o}}})\text{ } \\
&\Rightarrow {{\tau }_{\max }}=2\times {{10}^{-3}}\text{ Nm }\!\![\!\!\text{ sin9}{{\text{0}}^{\text{o}}}=1] \\
\end{align}\]
Now, in equilibrium position,\[\theta =0\]. So work done in rotating the dipole through \[{{180}^{\text{o}}}\] from the equilibrium position is:
\[\begin{align}
& W=pE(1-\cos \theta ) \\
&\Rightarrow W=(2\times {{10}^{-8}}\text{ Cm})(1.0\times {{10}^{5}}\text{ V-}{{\text{m}}^{-1}})(1-\cos {{180}^{\text{o}}})\text{ } \\
&\Rightarrow W=(2\times {{10}^{-8}}\text{ Cm})(1.0\times {{10}^{5}}\text{ V-}{{\text{m}}^{-1}})(2)\text{ }\!\![\!\!\text{ }\cos {{180}^{\text{o}}}=-1] \\
&\Rightarrow W=4\times {{10}^{-3}}\text{ J} \\
\end{align}\]
Note: The torque acting on an electric dipole always tends to align the dipole in the direction of the electric field.
In a uniform electric field, a dipole feels a torque but no net force. However, if a dipole is placed in a non-uniform electric field, it experiences a net force in addition to a torque.
Formula used: The magnitude of dipole moment, p, of an electric dipole is given by
\[p=2ql\]
Where q is the charge and 2l is the distance between the charges.
The magnitude of torque,\[\tau \], acting upon a dipole of moment \[\overrightarrow{p}\] placed in a uniform electric field \[\overrightarrow{E}\] making an angle \[\theta \] is given by:
\[\tau =pE\sin \theta \]
Work done in rotating the dipole through angle \[\theta \] from the direction of the electric field E is given by:
\[W=pE(1-\cos \theta )\]
Complete step by step answer:
The charge at one end of the dipole , \[q=1.0\times {{10}^{-6}}\text{ C}\]
The distance between the two charges, \[2l=2.0\text{ cm = 0}\text{.02 m}\]
The magnitude of electric field, \[E=1.0\times {{10}^{5}}\text{ V-}{{\text{m}}^{-1}}\]
The electric dipole moment p is,
\[\begin{align}
& p=2ql=(1.0\times {{10}^{-6}}\text{ C})(\text{0}\text{.02 m)} \\
&\Rightarrow p=2\times {{10}^{-8}}\text{ Cm} \\
\end{align}\]
The torque acting on the dipole due to an electric field \[E=1.0\times {{10}^{5}}\text{ V-}{{\text{m}}^{-1}}\] is
\[\tau =pE\sin \theta \]
The torque acting on the dipole is maximum when \[\theta ={{90}^{\text{o}}}\], so
\[\begin{align}
& {{\tau }_{\max }}=(2\times {{10}^{-8}}\text{ Cm)(1}\text{.0}\times \text{1}{{\text{0}}^{5}}\text{ V-}{{\text{m}}^{-1}})(\sin {{90}^{\text{o}}})\text{ } \\
&\Rightarrow {{\tau }_{\max }}=2\times {{10}^{-3}}\text{ Nm }\!\![\!\!\text{ sin9}{{\text{0}}^{\text{o}}}=1] \\
\end{align}\]
Now, in equilibrium position,\[\theta =0\]. So work done in rotating the dipole through \[{{180}^{\text{o}}}\] from the equilibrium position is:
\[\begin{align}
& W=pE(1-\cos \theta ) \\
&\Rightarrow W=(2\times {{10}^{-8}}\text{ Cm})(1.0\times {{10}^{5}}\text{ V-}{{\text{m}}^{-1}})(1-\cos {{180}^{\text{o}}})\text{ } \\
&\Rightarrow W=(2\times {{10}^{-8}}\text{ Cm})(1.0\times {{10}^{5}}\text{ V-}{{\text{m}}^{-1}})(2)\text{ }\!\![\!\!\text{ }\cos {{180}^{\text{o}}}=-1] \\
&\Rightarrow W=4\times {{10}^{-3}}\text{ J} \\
\end{align}\]
Note: The torque acting on an electric dipole always tends to align the dipole in the direction of the electric field.
In a uniform electric field, a dipole feels a torque but no net force. However, if a dipole is placed in a non-uniform electric field, it experiences a net force in addition to a torque.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

