
A man running at a speed 5 m/s is viewed in the side view mirror of the radius of curvature $ R = 2m $ of a stationary car. Calculate the speed of image when the man is at a distance of 9m from the mirror
(A) $ 0.3m/s $
(B) $ 0.2m/s $
(C) $ 0.1m/s $
(D) $ 0.05m/s $
Answer
530.6k+ views
Hint: The side view mirror of a car is a convex lens, so the image distance and focal length are negative. We need to investigate the change in distance after one second as seen in the mirror.
Formula used: In this solution we will be using the following formula;
$ \dfrac{1}{f} = \dfrac{1}{v} + \dfrac{1}{u} $ where $ f $ is the focal length, $ v $ is the image distance in the mirror, $ u $ is the object distance.
$ f = \dfrac{R}{2} $ where $ R $ is the radius of curvature.
$ s = \dfrac{d}{t} $ where $ s $ is the speed of an object, $ d $ is the distance covered by the object, and $ t $ is the time taken to cover the distance.
Complete step by step solution:
A man is said to be moving at 5 m/s in real life, we are to calculate his speed as observed in the mirror at a distance of 9m from the mirror.
The mirror equation given by ; $ \dfrac{1}{f} = \dfrac{1}{v} + \dfrac{1}{u} $ where $ f $ is the focal length, $ v $ is the image distance in the mirror, $ u $ is the object distance.
First the focal length is $ f = \dfrac{R}{2} $ where $ R $ is the radius of curvature. Then,
$ f = \dfrac{2}{2} = 1m $
At the object distance of 9m, the mirror equation can be written as,
$ - \dfrac{1}{1} = - \dfrac{1}{v} + \dfrac{1}{9} $ (because the image distance and focal length can be considered negative for a convex mirror which is the mirror used as side view mirror).
Hence, by making $ \dfrac{1}{v} $ subject and calculating, we have
$ \dfrac{1}{v} = \dfrac{1}{1} + \dfrac{1}{9} = \dfrac{{10}}{9} $
Inverting, we have
$ v = \dfrac{9}{{10}} = 0.9m $
Now since speed is given by
$ s = \dfrac{d}{t} $ where $ d $ is the distance covered by the object, and $ t $ is the time taken to cover the distance.
Hence, after 1 second, the distance covered would be
$ d = 5 \times 1 = 5m $
Then the new object distance would be
$ u = 9 - 5 = 4m $
Then the image distance at this point would be
$ \dfrac{1}{v} = \dfrac{1}{1} + \dfrac{1}{4} = \dfrac{5}{4} $
$ \Rightarrow v = \dfrac{4}{5} = 0.8m $
Hence, in the mirror the distance travelled in one second is
$ {d_i} = 0.9 - 0.8 = 0.1m $ which means speed is $ 0.1m/s $
Hence, the correct option is C.
Note:
Alternatively, we could decide to not put the negative before the image distance, but our answer will be negative to show that the image is virtual, as in;
$ - \dfrac{1}{1} = \dfrac{1}{v} + \dfrac{1}{9} $
$ \Rightarrow \dfrac{1}{v} = - \dfrac{1}{1} - \dfrac{1}{9} = - \dfrac{{10}}{9} $ .
The negative can simply be discarded.
Formula used: In this solution we will be using the following formula;
$ \dfrac{1}{f} = \dfrac{1}{v} + \dfrac{1}{u} $ where $ f $ is the focal length, $ v $ is the image distance in the mirror, $ u $ is the object distance.
$ f = \dfrac{R}{2} $ where $ R $ is the radius of curvature.
$ s = \dfrac{d}{t} $ where $ s $ is the speed of an object, $ d $ is the distance covered by the object, and $ t $ is the time taken to cover the distance.
Complete step by step solution:
A man is said to be moving at 5 m/s in real life, we are to calculate his speed as observed in the mirror at a distance of 9m from the mirror.
The mirror equation given by ; $ \dfrac{1}{f} = \dfrac{1}{v} + \dfrac{1}{u} $ where $ f $ is the focal length, $ v $ is the image distance in the mirror, $ u $ is the object distance.
First the focal length is $ f = \dfrac{R}{2} $ where $ R $ is the radius of curvature. Then,
$ f = \dfrac{2}{2} = 1m $
At the object distance of 9m, the mirror equation can be written as,
$ - \dfrac{1}{1} = - \dfrac{1}{v} + \dfrac{1}{9} $ (because the image distance and focal length can be considered negative for a convex mirror which is the mirror used as side view mirror).
Hence, by making $ \dfrac{1}{v} $ subject and calculating, we have
$ \dfrac{1}{v} = \dfrac{1}{1} + \dfrac{1}{9} = \dfrac{{10}}{9} $
Inverting, we have
$ v = \dfrac{9}{{10}} = 0.9m $
Now since speed is given by
$ s = \dfrac{d}{t} $ where $ d $ is the distance covered by the object, and $ t $ is the time taken to cover the distance.
Hence, after 1 second, the distance covered would be
$ d = 5 \times 1 = 5m $
Then the new object distance would be
$ u = 9 - 5 = 4m $
Then the image distance at this point would be
$ \dfrac{1}{v} = \dfrac{1}{1} + \dfrac{1}{4} = \dfrac{5}{4} $
$ \Rightarrow v = \dfrac{4}{5} = 0.8m $
Hence, in the mirror the distance travelled in one second is
$ {d_i} = 0.9 - 0.8 = 0.1m $ which means speed is $ 0.1m/s $
Hence, the correct option is C.
Note:
Alternatively, we could decide to not put the negative before the image distance, but our answer will be negative to show that the image is virtual, as in;
$ - \dfrac{1}{1} = \dfrac{1}{v} + \dfrac{1}{9} $
$ \Rightarrow \dfrac{1}{v} = - \dfrac{1}{1} - \dfrac{1}{9} = - \dfrac{{10}}{9} $ .
The negative can simply be discarded.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

