
Two lamps one rated \[60W,\;220V\] and the other \[40W,\;220V\]are connected in parallel to a \[220V\] electric supply mains. What is the total current drawn from the electric mains if the voltage of electric supply is\[220V\]?
Answer
581.1k+ views
Hint: We should check whether the bulbs are arranged in series or in parallel. We should know that voltage will be constant in a parallel circuit and current is constant in series circuit.
Complete step by step answer:
Parallel circuit is a closed circuit in which the current divides into two or more paths before recombining to complete the circuit.In parallel, both bulbs have the same voltage across them. The bulb with the lower resistance will conduct more current and therefore have a higher power dissipation and brightness. Most household electrical wiring bulbs are wired in parallel.
We have given two lamps in such way:
Power of \[{I^{st}}\] lamp, ${P_1} = 40W$
Voltage of \[{I^{st}}\]lamp, ${V_1} = 220V$.
Power of \[{2^{nd}}\]lamp, ${P_2} = 60W$,
Voltage of \[{2^{nd}}\]lamp ${V_2} = 220V$
We know one thing.
${\text{Power = }}\dfrac{{{V^2}}}{R}$ [When potential difference is same then consider$P = \dfrac{{{V^2}}}{R}$]
So, resistance of \[{I^{st}}\]lamp, ${R_1} = \dfrac{{V_1^2}}{{{P_1}}}$
$
= \dfrac{{{{\left( {220} \right)}^2}}}{{60}} = \dfrac{{48400}}{{60}} \\
= 806.67\Omega \\
$
Resistance of \[{2^{nd}}\]lamp, ${R_2} = \dfrac{{V_2^2}}{{{P_2}}}$
\[
= \dfrac{{{{\left( {220} \right)}^2}}}{{40}} = \dfrac{{48400}}{{40}} \\
= 1210\Omega \\
\]
Now question said,
Both lamps are parallel.
So,
$
\Rightarrow \dfrac{1}{{{R_{eq}}}} = \dfrac{1}{{{R_1}}} + \dfrac{1}{{{R_2}}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{{{R_{eq}}}} = \dfrac{1}{{806.67}} + \dfrac{1}{{1210}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{{{R_{eq}}}} = \dfrac{{1210 + 806.67}}{{1210 \times 806.67}} \\
$
${R_{eff}} = 484\Omega $
Now, current drawn from electrical supply, i = potential difference/Req.
$ = \dfrac{{220V}}{{484}} = \dfrac{{20}}{{44}} = \dfrac{5}{{11}}$
So, the correct answer is ${I_{total}} = \dfrac{5}{{11}}{\text{Amp = 0}}{\text{.4545Amp}}$.
Note:
In a parallel circuit, charge is divided up into separate branches such that there can be more current in one branch than there is in another. Nonetheless when taken as a whole, the total amount of current in all the branches when added together is the same as the amount of current at locations outside the branches.
Complete step by step answer:
Parallel circuit is a closed circuit in which the current divides into two or more paths before recombining to complete the circuit.In parallel, both bulbs have the same voltage across them. The bulb with the lower resistance will conduct more current and therefore have a higher power dissipation and brightness. Most household electrical wiring bulbs are wired in parallel.
We have given two lamps in such way:
Power of \[{I^{st}}\] lamp, ${P_1} = 40W$
Voltage of \[{I^{st}}\]lamp, ${V_1} = 220V$.
Power of \[{2^{nd}}\]lamp, ${P_2} = 60W$,
Voltage of \[{2^{nd}}\]lamp ${V_2} = 220V$
We know one thing.
${\text{Power = }}\dfrac{{{V^2}}}{R}$ [When potential difference is same then consider$P = \dfrac{{{V^2}}}{R}$]
So, resistance of \[{I^{st}}\]lamp, ${R_1} = \dfrac{{V_1^2}}{{{P_1}}}$
$
= \dfrac{{{{\left( {220} \right)}^2}}}{{60}} = \dfrac{{48400}}{{60}} \\
= 806.67\Omega \\
$
Resistance of \[{2^{nd}}\]lamp, ${R_2} = \dfrac{{V_2^2}}{{{P_2}}}$
\[
= \dfrac{{{{\left( {220} \right)}^2}}}{{40}} = \dfrac{{48400}}{{40}} \\
= 1210\Omega \\
\]
Now question said,
Both lamps are parallel.
So,
$
\Rightarrow \dfrac{1}{{{R_{eq}}}} = \dfrac{1}{{{R_1}}} + \dfrac{1}{{{R_2}}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{{{R_{eq}}}} = \dfrac{1}{{806.67}} + \dfrac{1}{{1210}} \\
\Rightarrow \dfrac{1}{{{R_{eq}}}} = \dfrac{{1210 + 806.67}}{{1210 \times 806.67}} \\
$
${R_{eff}} = 484\Omega $
Now, current drawn from electrical supply, i = potential difference/Req.
$ = \dfrac{{220V}}{{484}} = \dfrac{{20}}{{44}} = \dfrac{5}{{11}}$
So, the correct answer is ${I_{total}} = \dfrac{5}{{11}}{\text{Amp = 0}}{\text{.4545Amp}}$.
Note:
In a parallel circuit, charge is divided up into separate branches such that there can be more current in one branch than there is in another. Nonetheless when taken as a whole, the total amount of current in all the branches when added together is the same as the amount of current at locations outside the branches.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

