The velocity of a particle moving in positive x-axis is according to relation \[V = \sqrt {4x} \] .If at $t = 0$ particle is at $x = 0,$ then the velocity and acceleration at $t = 2s$ are given as
A. $\left( 1 \right).$ $4m{s^{ - 1}},4m{s^{ - 2}}$
B. $\left( 2 \right).$ $2m{s^{ - 1}},2m{s^{ - 2}}$
C. $\left( 3 \right).$ $2m{s^{ - 1}},4m{s^{ - 2}}$
D. $\left( 4 \right).$ $4m{s^{ - 1}},2m{s^{ - 2}}$
Answer
550.8k+ views
Hint: In this problem we need to find velocity and acceleration. In the question the velocity in terms of displacement has been given by using this we will find acceleration by differentiating the given velocity with respect to displacement. The value of time is substituted in the given equation to obtain the acceleration value. Then the velocity will be calculated by using the formula $\left( {V = a \times t} \right)$
Complete step-by-step solution:
Given: \[V = \sqrt {4x} \] ………. $\left( 1 \right)$ , time $t = 2s$ , \[V = ?\] and $a = ?$
$V = 2\sqrt x $
\[V = 2{\left( x \right)^{\dfrac{1}{2}}}\]
On differentiating above equation with respect to $x$
\[\dfrac{{dV}}{{dx}} = 2 \times \dfrac{1}{2} \times {x^{\dfrac{1}{2} - 1}}\] , Using the identity of differentiation $\left[ {\dfrac{{d{x^n}}}{{dx}} = n{x^{n - 1}}} \right]$
On simplifying above equation
\[\dfrac{{dV}}{{dx}} = {x^{ - \dfrac{1}{2}}}\]
\[\dfrac{{dV}}{{dx}} = \dfrac{1}{{\sqrt x }}\] ………. $\left( 2 \right)$
We know that, $acceleration = \dfrac{{velocity}}{{time}}$
That is, $a = \dfrac{{dV}}{{dt}}$
On multiplying and dividing by $dx$ to the above equation we get
$a = \dfrac{{dV}}{{dx}} \times \dfrac{{dx}}{{dt}}$ ………. $\left( 3 \right)$
We known that, $\dfrac{{dx}}{{dt}} = V$
Therefore, acceleration $a = \dfrac{{dV}}{{dx}} \times V$ ………. $\left( 4 \right)$
Substituting equation $\left( 1 \right)$ and equation $\left( 2 \right)$ in equation $\left( 4 \right)$
$a = \sqrt {4x} \times \dfrac{1}{{\sqrt x }}$
$a = 2\sqrt x \times \dfrac{1}{{\sqrt x }}$
On simplifying above equation we get
\[a = 2\]
Therefore, acceleration $a = 2m{s^{ - 2}}$
We known that, $acceleration = \dfrac{{velocity}}{{time}}$
That is, $a = \dfrac{V}{t}$
$ \Rightarrow V = a \times t$
Substituting the value of $a = 2m{s^{ - 2}}$ and $t = 2s$
$V = 2 \times 2$
$ \Rightarrow V = 4$
Therefore velocity $V = 4m{s^{ - 1}}$
Hence, Option D is correct. That is $4m{s^{ - 1}},2m{s^{ - 2}}$
Note: In mechanics the acceleration is defined as the rate of change of the velocity with respect to time. Whereas velocity is defined as the rate of change of position with respect to the frame of reference and it is also a function of time. Both acceleration and velocity is a vector quantity which has both magnitude and direction.
Complete step-by-step solution:
Given: \[V = \sqrt {4x} \] ………. $\left( 1 \right)$ , time $t = 2s$ , \[V = ?\] and $a = ?$
$V = 2\sqrt x $
\[V = 2{\left( x \right)^{\dfrac{1}{2}}}\]
On differentiating above equation with respect to $x$
\[\dfrac{{dV}}{{dx}} = 2 \times \dfrac{1}{2} \times {x^{\dfrac{1}{2} - 1}}\] , Using the identity of differentiation $\left[ {\dfrac{{d{x^n}}}{{dx}} = n{x^{n - 1}}} \right]$
On simplifying above equation
\[\dfrac{{dV}}{{dx}} = {x^{ - \dfrac{1}{2}}}\]
\[\dfrac{{dV}}{{dx}} = \dfrac{1}{{\sqrt x }}\] ………. $\left( 2 \right)$
We know that, $acceleration = \dfrac{{velocity}}{{time}}$
That is, $a = \dfrac{{dV}}{{dt}}$
On multiplying and dividing by $dx$ to the above equation we get
$a = \dfrac{{dV}}{{dx}} \times \dfrac{{dx}}{{dt}}$ ………. $\left( 3 \right)$
We known that, $\dfrac{{dx}}{{dt}} = V$
Therefore, acceleration $a = \dfrac{{dV}}{{dx}} \times V$ ………. $\left( 4 \right)$
Substituting equation $\left( 1 \right)$ and equation $\left( 2 \right)$ in equation $\left( 4 \right)$
$a = \sqrt {4x} \times \dfrac{1}{{\sqrt x }}$
$a = 2\sqrt x \times \dfrac{1}{{\sqrt x }}$
On simplifying above equation we get
\[a = 2\]
Therefore, acceleration $a = 2m{s^{ - 2}}$
We known that, $acceleration = \dfrac{{velocity}}{{time}}$
That is, $a = \dfrac{V}{t}$
$ \Rightarrow V = a \times t$
Substituting the value of $a = 2m{s^{ - 2}}$ and $t = 2s$
$V = 2 \times 2$
$ \Rightarrow V = 4$
Therefore velocity $V = 4m{s^{ - 1}}$
Hence, Option D is correct. That is $4m{s^{ - 1}},2m{s^{ - 2}}$
Note: In mechanics the acceleration is defined as the rate of change of the velocity with respect to time. Whereas velocity is defined as the rate of change of position with respect to the frame of reference and it is also a function of time. Both acceleration and velocity is a vector quantity which has both magnitude and direction.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

