
The kinetic energy of an object of mass m, moving with a velocity of $5\,m{s^{ - 1}}$ is $25\,J$. What will be its kinetic energy when its velocity is doubled? What will be its kinetic energy when its velocity is increased three times?
Answer
518.4k+ views
Hint:We know that the kinetic energy is expressed as the energy which is due to the motion of any object. It depends on the mass and the velocity of the moving object. here, we will find the correlation between the velocity and the energy of an object and will find the mass of the body.
Complete step by step answer:
As the velocity is given as $5\,m{s^{ - 1}}$and Kinetic energy is given as $25\,J$, we can use the above equation and find out its mass.
$K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Putting in the values of K.E and velocity we will get,
$25 = \dfrac{1}{2}m{(5)^2}$
Rearranging the above relation to calculate the mass, we will get,
$\dfrac{{25 \times 2}}{{{5^2}}} = m$
Solving the above equation will give us mass as,
$m = 2kg$
Now if velocity is doubled, i.e. $v = 10\,m{s^{ - 1}}$, K.E. will be,
$K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Substituting the value of v and m in order to calculate the K.E. will give us,
$K.E = \dfrac{1}{2} \times 2 \times {10^2}$
Solving the above equation will give us,
$\therefore K.E = 100\,J$
Now if velocity is three times, i.e. $v = 15\,m{s^{ - 1}}$, K.E. will be
$K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Substituting the value of v and m in order to calculate the K.E. will give us,
$K.E = \dfrac{1}{2} \times 2 \times {15^2}$
Solving the above equation will give us,
$\therefore K.E = 225\,J$
Hence, its kinetic energy when its velocity is doubled is 100 J and its kinetic energy when its velocity is increased three times is 225 J.
Note:The alternative method to find the solution of the given example can be done as we can also see that the mass ‘m’ of the object was constant so we can also directly calculate the K.E. by the relation,
$K.E \propto {v^2}$
where, $v = 5$
So when velocity is doubled we can write it as,
$K.E \propto {(2v)^2}$
$\Rightarrow K.E \propto 4{v^2}$
$\Rightarrow K.E = 4 \times 25$
$\therefore K.E = 100\,J$
Now, when velocity is three times we can write it as,
$K.E \propto {(3v)^2}$
$\Rightarrow K.E \propto 9{v^2}$
$\Rightarrow K.E = 9 \times 25$
$\therefore K.E = 225\,J$
Complete step by step answer:
As the velocity is given as $5\,m{s^{ - 1}}$and Kinetic energy is given as $25\,J$, we can use the above equation and find out its mass.
$K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Putting in the values of K.E and velocity we will get,
$25 = \dfrac{1}{2}m{(5)^2}$
Rearranging the above relation to calculate the mass, we will get,
$\dfrac{{25 \times 2}}{{{5^2}}} = m$
Solving the above equation will give us mass as,
$m = 2kg$
Now if velocity is doubled, i.e. $v = 10\,m{s^{ - 1}}$, K.E. will be,
$K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Substituting the value of v and m in order to calculate the K.E. will give us,
$K.E = \dfrac{1}{2} \times 2 \times {10^2}$
Solving the above equation will give us,
$\therefore K.E = 100\,J$
Now if velocity is three times, i.e. $v = 15\,m{s^{ - 1}}$, K.E. will be
$K.E = \dfrac{1}{2}m{v^2}$
Substituting the value of v and m in order to calculate the K.E. will give us,
$K.E = \dfrac{1}{2} \times 2 \times {15^2}$
Solving the above equation will give us,
$\therefore K.E = 225\,J$
Hence, its kinetic energy when its velocity is doubled is 100 J and its kinetic energy when its velocity is increased three times is 225 J.
Note:The alternative method to find the solution of the given example can be done as we can also see that the mass ‘m’ of the object was constant so we can also directly calculate the K.E. by the relation,
$K.E \propto {v^2}$
where, $v = 5$
So when velocity is doubled we can write it as,
$K.E \propto {(2v)^2}$
$\Rightarrow K.E \propto 4{v^2}$
$\Rightarrow K.E = 4 \times 25$
$\therefore K.E = 100\,J$
Now, when velocity is three times we can write it as,
$K.E \propto {(3v)^2}$
$\Rightarrow K.E \propto 9{v^2}$
$\Rightarrow K.E = 9 \times 25$
$\therefore K.E = 225\,J$
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

