
The gaseous mixture of ${H_2}$ and $C{O_2}$contains $66$ mass $\% $ of $C{O_2}$. The vapour density of the mixture is:
a) $6.1$
b) $5.4$
c) $2.7$
d) $10.8$
Answer
559.5k+ views
Hint:To solve such questions,we should have Knowledge about formula of mass %, vapour density average mass is necessary. The relation of vapour density with average mass is necessary which is mentioned in the solution.
Complete step by step solution:
Mass%, molarity, molality, normality are the different concentration terms used to define the concentration of a compound in some medium.
Vapour density is a different kind of density used for a particular gas or vapour relative to hydrogen gas at the same temperature and pressure.
$vapour \,density(\rho ) = \dfrac{{{m_{avg}}}}{{molar\, mass\, of\,{H_2}}}$
In this question, mass% of $C{O_2}$ i.e. $66\% $ is given.
Mass% is used here to determine the given mass of $C{O_2}$ in total mass of solution. The given mass of $C{O_2}$ is $66 gm$ . In the solution hydrogen gas ( ${H_2}$ ) is also present. As the total mass of solution is $100$, the given mass of hydrogen ( ${H_2}$) will be $100 - 66 = 34 gm$ .
Molar mass of $C{O_2} = 12 + 2 \times 16 = 44gm$ and the molar mass of ${H_2} = 2 \times 1 = 2 gm$
Now, the calculation of moles of $C{O_2} = \dfrac{{given\, mass}}{{molar\, mass}}$
$
\Rightarrow C{O_2} = \dfrac{{66}}{{44}} \\
\Rightarrow C{O_2} = 1.5moles \\
$
And the moles of hydrogen gas;${H_2} = \dfrac{{given\, mass}}{{molar\, mass}}$
$
\Rightarrow {H_2} = \dfrac{{34}}{2} \\
\Rightarrow {H_2} = 17moles \\
$
Hence the total moles is equal to $moles \,C{O_2} + moles\, of\,{H_2}$
$ \Rightarrow 1.5 + 17 = 18.5moles$
Substituting the value of above equation;
As the ${m_{avg}} = \dfrac{{total\, mass \,of \,solution}}{{total\, moles}}$
$ \Rightarrow {m_{avg}} = \dfrac{{100}}{{18.5}} = 5.4$
Now to calculate vapour density, the formula is $\rho = \dfrac{{{m_{avg}}}}{2}$ , by substituting the values of above equation again in this formula, we get
$
\rho = \dfrac{{5.4}}{2} \\
\Rightarrow \rho = 2.7 \\
$
Hence the value of vapour density is equal to $2.7$
Hence,The correct option is (c).
Note: In chemistry laboratories we use the different concentration terms to define concentration of compound. But in practical use molality is considered as the best option as compared to molarity because volume of a solution can change with temperature but mass of solvent remains constant.
Complete step by step solution:
Mass%, molarity, molality, normality are the different concentration terms used to define the concentration of a compound in some medium.
Vapour density is a different kind of density used for a particular gas or vapour relative to hydrogen gas at the same temperature and pressure.
$vapour \,density(\rho ) = \dfrac{{{m_{avg}}}}{{molar\, mass\, of\,{H_2}}}$
In this question, mass% of $C{O_2}$ i.e. $66\% $ is given.
Mass% is used here to determine the given mass of $C{O_2}$ in total mass of solution. The given mass of $C{O_2}$ is $66 gm$ . In the solution hydrogen gas ( ${H_2}$ ) is also present. As the total mass of solution is $100$, the given mass of hydrogen ( ${H_2}$) will be $100 - 66 = 34 gm$ .
Molar mass of $C{O_2} = 12 + 2 \times 16 = 44gm$ and the molar mass of ${H_2} = 2 \times 1 = 2 gm$
Now, the calculation of moles of $C{O_2} = \dfrac{{given\, mass}}{{molar\, mass}}$
$
\Rightarrow C{O_2} = \dfrac{{66}}{{44}} \\
\Rightarrow C{O_2} = 1.5moles \\
$
And the moles of hydrogen gas;${H_2} = \dfrac{{given\, mass}}{{molar\, mass}}$
$
\Rightarrow {H_2} = \dfrac{{34}}{2} \\
\Rightarrow {H_2} = 17moles \\
$
Hence the total moles is equal to $moles \,C{O_2} + moles\, of\,{H_2}$
$ \Rightarrow 1.5 + 17 = 18.5moles$
Substituting the value of above equation;
As the ${m_{avg}} = \dfrac{{total\, mass \,of \,solution}}{{total\, moles}}$
$ \Rightarrow {m_{avg}} = \dfrac{{100}}{{18.5}} = 5.4$
Now to calculate vapour density, the formula is $\rho = \dfrac{{{m_{avg}}}}{2}$ , by substituting the values of above equation again in this formula, we get
$
\rho = \dfrac{{5.4}}{2} \\
\Rightarrow \rho = 2.7 \\
$
Hence the value of vapour density is equal to $2.7$
Hence,The correct option is (c).
Note: In chemistry laboratories we use the different concentration terms to define concentration of compound. But in practical use molality is considered as the best option as compared to molarity because volume of a solution can change with temperature but mass of solvent remains constant.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Give 10 examples of unisexual and bisexual flowers

