
On a ship sailing in the Pacific ocean where temperature is 23.4, is filled with 2L air. What will be the volume of the balloon when the ship reaches Indian ocean, Where temperature is 26.1?
Answer
564.9k+ views
Hint:The physical principle known as Charles' law states that the volume of a gas equals a constant value multiplied by its temperature as measured on the Kelvin scale (zero Kelvin corresponds to -273.15 degrees Celsius).
Complete step-by-step solution:Charles' Law is an experimental gas law that describes how gases tend to expand when heated. The law states that if a quantity of gas is held at a constant pressure, there is a direct relationship between its volume and the temperature, as measured in degrees Kelvin.
The atmospheric pressure on the gas in both the oceans will be constant .
Let the volume and temperature in pacific ocean be represented by ${V_p}$ and ${T_p}$. And let the volume and temperature in Indian ocean be represented by ${V_I}$ and ${T_I}$.
So, the given data of the question can be filtered out as:
${V_p} = 2L$ and ${T_p} = 273 + 23.4 = 296.4K$
${V_I} = ?$ and ${T_I} = 273 + 26.1 = 299.1K$
According to Charles law: $\dfrac{{{V_1}}}{{{V_2}}} = \dfrac{{{T_1}}}{{{T_2}}}$
So, we have $\dfrac{{{V_p}}}{{{V_I}}} = \dfrac{{{T_p}}}{{{T_I}}}$
Substituting the values of volume and temperature of pacific and Indian ocean from above in this equation:
${V_I} = \dfrac{{{V_P}{T_I}}}{{{T_P}}}$
$\Rightarrow {V_I} = \dfrac{{2L \times 299.1K}}{{296.4K}}$
$\Rightarrow {V_I} = 2L \times 1.009L = 2.018L$
$\therefore {V_I} = 2.018L$
Hence the volume of the balloon when the ship reaches Indian ocean, Where temperature is 26.1 will be 2.018L.
Note:Remember that the example of Charles law in real life is tyres of untouched vehicles get deflated during freezing winter days while get inflated in hot summer days. This unusual behaviour is because of Charles's law. In winter due to low temperatures, the air inside a tyre gets cooler, and they shrink. While on hot days,the air expands with temperature.
Complete step-by-step solution:Charles' Law is an experimental gas law that describes how gases tend to expand when heated. The law states that if a quantity of gas is held at a constant pressure, there is a direct relationship between its volume and the temperature, as measured in degrees Kelvin.
The atmospheric pressure on the gas in both the oceans will be constant .
Let the volume and temperature in pacific ocean be represented by ${V_p}$ and ${T_p}$. And let the volume and temperature in Indian ocean be represented by ${V_I}$ and ${T_I}$.
So, the given data of the question can be filtered out as:
${V_p} = 2L$ and ${T_p} = 273 + 23.4 = 296.4K$
${V_I} = ?$ and ${T_I} = 273 + 26.1 = 299.1K$
According to Charles law: $\dfrac{{{V_1}}}{{{V_2}}} = \dfrac{{{T_1}}}{{{T_2}}}$
So, we have $\dfrac{{{V_p}}}{{{V_I}}} = \dfrac{{{T_p}}}{{{T_I}}}$
Substituting the values of volume and temperature of pacific and Indian ocean from above in this equation:
${V_I} = \dfrac{{{V_P}{T_I}}}{{{T_P}}}$
$\Rightarrow {V_I} = \dfrac{{2L \times 299.1K}}{{296.4K}}$
$\Rightarrow {V_I} = 2L \times 1.009L = 2.018L$
$\therefore {V_I} = 2.018L$
Hence the volume of the balloon when the ship reaches Indian ocean, Where temperature is 26.1 will be 2.018L.
Note:Remember that the example of Charles law in real life is tyres of untouched vehicles get deflated during freezing winter days while get inflated in hot summer days. This unusual behaviour is because of Charles's law. In winter due to low temperatures, the air inside a tyre gets cooler, and they shrink. While on hot days,the air expands with temperature.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

